راه هایی برای داشتن خنده ای زیباتر


۱- شاید شما به میزان کافی به دندان‌پزشک مراجعه نمی‌کنید.
شاید مراجعه به دندان‌پزشک برای هر دو سال یک‌بار به نظر کافی برسد. در واقع برای اکثر افراد این موضوع کافی است؛ اما من به بزرگ‌سالان پیشنهاد می‌کنم که هر ۹۰ روز به دندان‌پزشک مراجعه کنند. شاید به نظر این میزان زیاد به نظر برسد، اما آن باکتری که هنگام مراجعه به دندان‌پزشک توسط ما از بین می‌رود، ظرف مدت ۳ ماه مجدداً تکثیر خودش را در دهان آغاز می‌کند. البته ممکن است هزینه این مراجعات مکرر برای شما زیاد به نظر برسد، اما بسیاری از افراد هزینه های مشابهی را برای رنگ زدن موها و موارد مشابه هزینه می‌کنند. پس برای زیبایی دندان‌ها نیز از این قاعده مستثنی نیست.

۲- اگر از دندان‌پزشک به خاطر درد می‌ترسید، احتمالاً به دندان‌پزشک خوبی مراجعه نمی‌کنید.
امروزه تقریباً تمامی موارد آزار دهنده که به درمان آسیب‌های دندان مرتبط هستند حل شده و با کمک روش‌های جدید دیگر نیازی نیست دهانتان برای مدت زیادی باز باشد. در موارد خاص نیز دندان پزشکان از بیهوشی کمک می‌گیرند.

۳- اگر تا زمان درد صبر کنید، دیگر خیلی دیر شده است.
بهتر است که بدانید بیشتر آسیب‌های دندان دارای درد نیستند. حفره های به وجود آمده بر روی دندان قبل از آنکه عمیق شوند، دردی را به همراه نخواهند داشت. این موضوع راجع به بیماری‌های لثه نیز صادق است و تا اینکه ناگهان درد دهان شما را فرا می‌گیرد و آن زمان لحظه ایست که تمام لثه شما را باکتری فرا گرفته است و یا لثه شما در آلودگی‌ها به دام افتاده است. نکته مهم اینجاست با مراجعه منظم به دندان‌پزشک شما از مشکلات خاموش آگاه می‌شوید و از بروز مشکلات بزرگ‌تر پیشگیری کرده‌اید.

۴- هیچ چیزی جانشین نخ دندان‌های قدیمی نمی‌شود.
ممکن است شما بتوانید از داروخانه ابزار فلزی تیز برای درآوردن تکه غذاهای گیر کرده تهیه کنید و از آن بهره ببرید. اما غذایی که در عمق دندان شما باقی مانده است را نمی‌توان با ابزارهای فلزی مورد حمله قرار داد، به اضافه اینکه در آن قسمت مقدار زیادی باکتری جا خشک کرده‌اند. مسواک می‌تواند ۵۰ درصد از غذای میان دندان‌های شما را جدا کند. باقی موضوع را باید به عهده نخ دندان بگذارید. مهم نیست که مسواک شما از چه تکنولوژی فوق‌العاده ای بهره می‌برد، شما همچنان به نخ دندان نیاز دارید.

۵- ملاقات با دندان‌پزشک ممکن است جان شما را نجات دهد.
تحقیقات اخیر نشان می‌دهد که ریشه برخی از بیماری‌های لثه ای، می‌تواند مشکلات قلبی باشد. برخی باکتری‌هایی که منجر به بروز التهابات لثه می‌شوند، بر روی سرخرگ های قلب نیز تأثیر گذارند. دیدن دندان‌پزشک نه تنها دندان‌های شما را زیبا خواهد کرد و به شما یک لبخند زیبا خواهد بخشید، بلکه باعث می‌شود تا از سلامتی کلی خودتان نیز باخبر شوید.

۶- دهان دروغ نمی‌گوید.
به محض اینکه دهانتان را جلوی دندان‌پزشک باز می‌کنید، از روی حالت دندان‌ها و لثه، دندان‌پزشک می‌تواند تشخیص دهد که شما به چه میزان، مشروبات الکلی مصرف می‌کنید، چه مقدار چای و قهوه می‌نوشید و چقدر سیگار می‌کشید. در صورتی که استرس فراوانی دارید، بر اثر وارد کردن فشار زیاد بر روی دندان‌ها اثرات استرس در دهان شما مشخص خواهد شد. همچنین عوارض یک رژیم غذایی غلط و یا بیماری‌هایی مانند دیابت، به راحتی در دهان شما نمایان می‌شوند. دندان‌پزشک شما می‌تواند به راحتی با دیدن عوارض، شما را از خطر بیماری یا عادت‌های بدتان آگاه کند.

۷- دندان سفید لزوماً خوب نیست.
رنگ دندان چیزی نیست که در میان تمامی افراد یکسان باشد. اگر فردی دندان‌های بسیار سفیدی دارد، ممکن است آن رنگ سفید مناسب شما نباشد. همانند رنگ پوست، رنگ دندان‌های شما نیز از دیگران متفاوت است. اگر برخی افراد دندان‌های سفیدی دارند به این معنی نیست که دندان‌هایشان از شما سالم‌تر است.

عادات دندانی استیو راث

- خود شما هر چند وقت یک‌بار مسواکتان را عوض می‌کنید؟
هر ۹۰ روز یک‌بار. من خودم از مسواک برقی استفاده می‌کنم و هر بار تنها سر آن را تعویض می‌کنم.

- اگر نتوانید مسواک بزنید، چه می‌کنید؟
من دهانم را با دهان‌شویه می‌شویم و سعی می‌کنم که هر چند وقت یک‌بار این کار را برای مسواکم هم تکرار کنم. در صورتی که دهان‌شویه در دسترس نباشد آن‌ها را با آب گرم شستشو می‌دهم.

- آیا شما عادت بدی دارید که بخواهید به بیماران بگویید آن را انجام ندهند؟
حقیقتاً من زیاد پرهیز می‌کنم! با دندان‌هایم یخ نمی‌خورم، شکلات هم همین‌طور. از خوردن نوشابه و قهوه هم خبری نیست.

- آخرین کار راجع به دندان را که قبل از خواب انجام می‌دهید چیست؟
شب‌ها محافظ ضد گاز گرفتن و جابجایی دندان را در دهانم می‌گذارم. فکر می‌کنم برای بیشتر افراد این موضوع مفید واقع شود. بدین ترتیب از آسیب دیدن دندان‌ها -در اثر فشارهای ناخودآگاه- هنگام خواب کاسته می‌شود.

منبع: سالم زی