آیا ورزش کردن پس از نشستن طولانی مدت در محل کار، خطر ابتلا به بیماری ها را کاهش می دهد؟


مشخص شده است که، نشستن پشت میز به مدت هشت ساعت در هر روز، میزان سلامتی شخص را کاهش می دهد، به همین دلیل است که افراد، سعی بر این دارند که بعد از یک روز طولانی کم تحرک، به باشگاه بروند و ورزش کنند. اما مطالعات جدید نشان می دهد که، تنها ورزش منظم، برای جبران خسارات کم تحرکی و نشستن طولانی مدت در طول روز، کافی نیست.

امروزه سبک زندگی به سوی کم تحرکی و بی تحرکی می رود، که ارتباط نزدیکی با بالاتر رفتن خطر ابتلا به بیماری دیابت، سرطان، بیماری های قلبی وعروقی و مرگ زودرس دارد.

در این زمینه مطالعاتی بر روی 47 نفر برای بررسی ارتباط زمان نشستن، ورزش و مرگ زودرس انجام داده اند. نتیجه این تحقیقات نشان داد: کسانی که زمان بیشتری برای نشستن صرف می کنند، بیشتر در معرض خطر ابتلا به دیابت نوع دو و انواع مختلف سرطان هستند.

کم تحرکی و نشستن برای مدت زمان طولانی با پایین آمدن سطح سلامتی ارتباط مستقیم دارد.

امروزه بیش از نیمی از روز یک فرد، به طور متوسط، صرف نشستن برای تماشای تلوزیون و یا کار کردن با کامپیوتر می گردد.

تحقیقات نشان می دهد که با وجود فواید افزایش فعالیت بدنی برای سلامتی، ورزش کردن ممکن است به تنهایی برای کاهش خطر ابتلا به بیماری ها کافی نباشد. محققان معتقدند مردم باید سعی کنند زمان نشستن و کم تحرکی در طول روز را به دو تا سه ساعت کاهش دهند و برخی برنامه های تلوزیونی را به صورت ایستاده تماشا کنند و بیشتر کارهای پشت میزی را نیز ایستاده انجام دهند.

منبع: netdoctor