بازدید کننده گرامی؛
ما در پیاده سازی شفاجو از امکانات و قابلیتهای پیشرفته وب استفاده کرده ایم. بنظر میرسد مرورگر وب شما امکانات جدید وب را پشتیبانی نمیکند.
در صورتی که در مشاهده صفحات دچار مشکل شدید پیشنهاد میکنیم از مرورگرهای پیشرفته نظیر Firefox یا Chrome استفاده کنید.
Firefox Chrome
دوستان عزیز شفاجو سلام،
آیا 5 دقیقه وقت دارید به چند سؤال در زمینه سلامتی پاسخ دهید؟

سیگارهای الکترونیکی و عفونت های تنفسی

بخار حاصل از سیگارهای الکترونیکی چه دارای نیکوتین باشند و چه نباشند، باعث عفونت های تنفسی، التهاب ریه و افزایش احتمال ابتلا به سرماخوردگی، به خصوص در کودکان و نوجوانان، می شود. سرماخوردگی,عوارض سیگار,سیگار الکترونیک,الکترواسموک,مضرات الکترواسموک سیگارهای الکترونیکی و عفونت های تنفسی

 

یک تحقیق آزمایشگاهی نشان داده است که بخار حاصل از سیگارهای الکترونیکی چه دارای نیکوتین باشند چه نباشند، احتمال ابتلای افراد جوان، به عفونت های تنفسی را افزایش می دهد.

محققان گزارش داده اند که نمونه های بافت های سلول های آزمایشگاهی  بدن کودکان  که در آزمایشگاه، در مجاورت بخارهای ناشی از سیگارهای الکترونیکی قرار گرفته است، دچار آسیب دیدگی گشته اند.

دکتر کیو وو، محقق بیماری های تنفسی دریافته است که این بخارها، واکنش سلول های مخاطی را که در داخل  شش ها قرار دارند و از شش ها محافظت می کنند را تحریک می کنند

به محض مجاورت این سلول ها با بخار سیگارهای الکترونیکی ، این سلول ها بیشتر مستعد عفونی شدن با ویروس راینو (rhinovirus) که عامل اصلی سرما خوردگی است،  می شوند.

سلول های مخاطی، اولین خط دفاعی سیستم تنفسی بدن انسان هستند و از آن در مقابل خطرات تهدید کننده محافظت می کنند. حتی اگر این بخارها، نیکوتین نداشته باشند، باز هم به سیستم دفاعی سلول های مخاطی آسیب رسانده و احتمال ابتلا به بیماری را افزایش می دهند.

به واسطه ی تبلیغات،  میزان مصرف سیگارهای الکترونیکی افزایش چشمگیری داشته و این سیگارها به عنوان یک جایگزین کم خطر تر برای سیگارهای نیکوتین دار معرفی شده اند.

آمار نشان می دهد که در ایالات متحده آمریکا،  1.8 میلیون کودک  در سال 2012 و کمتر از دو درصد بزرگسالان این کشور در سال 2010، از سیگار های الکترونیکی استفاده کرده اند. این در حالی است که با گذشت یک سال این مقدار به اوج خود یعنی 40 میلیون نفر)افزایش 620 درصدی( رسیده است.

به منظور انجام تحقیق بر روی تاثیر بخار سیگار های الکترونیکی روی افراد جوان، بافت سلول های تنفسی کودکانی که به علت مرگ به مرکز علوم پزشکی اهدا شده بود ، در یک ظرف استریل در انتهای یک دستگاه مکش، و یک سیگار الکترونیکی در انتهای دیگر، قرار داده شد. به این ترتیب،  با مکش  بخار از طریق یک لوله و رسیدن آن به بافت های تنفسی، عمل کشیدن سیگار، شبیه سازی گردید.

این بخارات، چه دارای نیکوتین باشند چه نباشند، موجب آزادسازی روتئثن   )پروتئینی که میزان التهاب ریه و واکنش سیستم دفاعی بدن می شود(می گردد. گرچه بخارات نیکوتین دار، مقدار اندکی بیشتر IL6 تولید می کنند.

نتایج حاصل شده نشان می دهد سلول های بخار خورده، بیشتر مستعد ابتلا به سرماخوردگی هستند چرا که آزمایشات نشان می دهد که میزان جذب ویروس در این بافت ها بیشتر است.

در مراحل بعدی، همین آزمایش بر روی موش های آزمایشگاهی نیز انجام گرفت و دقیقا نتایج آزمایشات بر روی بافت بدن انسان را تایید کرد.

از طرف دیگر، انجمن وپینگ آمریکا، به طرفداری از این سیگارها اذعان داشت : نتایج حاصل شده بر روی اثرات این سیگارها، به علت اینکه تنها در آزمایشگاه انجام گرفته و روی بدن انسان های زنده مورد بررسی قرارنگرفته اند، محدود هستند. همچنین این آزمایشات، این اثرات تخریبی را با اثرات تخریبی سایر موارد قابل استنشاق مقایسه نکرده اند.

به طریق مشابه، افراد زیادی در مرکز سلامتی آمریکا بر این توافقتد که خطرات تخریبی این سیگار ها باید با سایر جایگزین ها مقایسه شده و در همان حوزه، مورد نقد و بررسی قرار گیرند.

برخلاف مطالعات قبلی، این آزمایش هیچ اطلاعاتی در زمینه ی مقایسه ی اثرات این سیگار با موارد مشابه از قبیل سیگارهای سنتی، آدامس های نیکوتین دار و روش های درمانی ترک سیگار به دست نمی دهد که این مسئله، یک بحران و بحث چالش برانگیز است که مسئولین، چندان علاقه ای به پاسخگویی به آن ندارند.

به همین دلیل، دکتر نورمن ادلمن (Norman Edelman) ، مشاور ارشد انجمن ریه در آمریکا، به مردم در باره ی نتیجه گیری و قضاوت بر اساس نتایج آزمایشگاهی هشدار داد و یافته های آزمایش را بسیار بحث برانگیز و جالب خواند.

وی افزود : آنچه به طور قطعی مسلم است افزایش التهاب سلول های ریوی بر اثر مجاورت با این بخار هاست که بامطالعات قبلی کاملا مطابقت دارد. سایر موارد در دست آزمایش است و به پژوهش و آزمایش های بیشتر نیاز است.

به همین منوال، دو گروه از محققان از انجمن سرطان در آمریکا، اثرات تخریبی سیگار های الکترونیکی را ناشناخته اعلام کرده و آن را نیازمند مطالعه بیشتر اعلام نمودند.

در پایان، انجمن محققان سرطان و غده شناسی در آمریکا، توافقا لیستی از توصیه ها و پیشنهادات به منظور ایجاد مصوبه و قانون در خصوص استعمال سیگارهای الکترونیکی، همانند سایر دخانیات، ارائه نمودند.


منبع: WebMD
 ۱۵ بهمن ۱۳۹۳
    732  
1
دندان عقل و مشکلات مربوط به آن
دندان عقل و مشکلات مربوط به آن
دندان های عقل کدام دندان ها هستند؟ دندان عقل به سومین دندان آسیاب بزرگ می گویند که در عقب دها...
 ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۴
    1310    2  
راه هایی برای داشتن خنده ای زیباتر
راه هایی برای داشتن خنده ای زیباتر
سلامت و بهداشت دهان و دندان از اصولی است که همه ما حداقل بک بار در روز درگیر آن هستیم و با مسواک زدن...
 ۲۷ شهریور ۱۳۹۲
    1526    0  
مضرات سیگار برای سلامت دهان و دندان
مضرات سیگار برای سلامت دهان و دندان
  سیگار کشیدن منجر به مشکلات دهانی از جمله موارد زیر می شود: بوی بد دهان تغییر ر...
 ۶ خرداد ۱۳۹۳
    3610    2  
دندان های حساس
دندان های حساس
مسئله حساسیت دندان ها می تواند یک و یا چند دندان را تحت تاثیر قرار دهد . این مسئله هنگام خوردن و یا...
 ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۴
    729    1  
گلو درد چیست؟ علل، علائم، تشخیص و درمان گلو درد
گلو درد چیست؟ علل، علائم، تشخیص و درمان گلو درد
  گلو درد چیست؟ گلو درد (که با عناوین التهاب گلو یا التهاب لوزه ها نیز شناخته می شود)...
 ۲۳ مرداد ۱۳۹۳
    24505    7  
شکلات و فست فود می توانند باعث بروز آفت دهان شوند.
شکلات و فست فود می توانند باعث بروز آفت دهان شوند.
افرادی که بیش از حد معمول دچار آفت های دهانی می شوند باید در رژیم غذایی خود تجدید نظر کنند. مصرف...
 ۱۱ دى ۱۳۹۳
    922    2  


هرگونه کپی برداری از مطالب یا نشر آن تنها با ذکر منبع و لینک به آن مجاز می باشد