بازدید کننده گرامی؛
ما در پیاده سازی شفاجو از امکانات و قابلیتهای پیشرفته وب استفاده کرده ایم. بنظر میرسد مرورگر وب شما امکانات جدید وب را پشتیبانی نمیکند.
در صورتی که در مشاهده صفحات دچار مشکل شدید پیشنهاد میکنیم از مرورگرهای پیشرفته نظیر Firefox یا Chrome استفاده کنید.
Firefox Chrome
دوستان عزیز شفاجو سلام،
آیا 5 دقیقه وقت دارید به چند سؤال در زمینه سلامتی پاسخ دهید؟

قطع عضو تناسلی زنان (اف جی ام – ختنه زنان)

اف جی ام به عمل جراحی اتلاق می گردد که طی آن بخشی یا تمام آلت تناسلی زن به دلایل غیر پزشکی برداشته میشود .عموماً این عمل بر روی دختران ٤ تا ١٤ انجام میشود تا از بکارت آنها در زمان ازدواج مطمئن باشند. ختنه,ختنه زنان,بکارت,آلت تناسلی زنان,اف جی ام,بهداشت جنسی, عفونت شدید,نامرتب شدن دوران قاعدگی,درد هنگام نزدیکی جنسی,اختلال در دوران بارداری,ناباروری قطع عضو تناسلی زنان (اف جی ام – ختنه زنان)

تعداد زنان جوانی که به دلیل قطع عضو تناسلی خود در انگلستان ، به A&E شکایت می کنند، به بالاترین آمار خود رسیده است . 

 گرچه این عمل در انگلستان غیر قانونی است ، ( از سال ٢٠٠٣ غیر قانونی اعلام شد ) تخمین زده می شود که تقریباً ٢٤٠٠٠ دختر در معرض این عمل دلخراش قرار دارند. تا این زمان هنوز کسی پیگرد قانونی نکرده است - این یک جرم مخفی است . 

در مقابل ، کشور فرانسه نزدیک به ١٠٠ نفر را در موارد مختلف، به خاطر این جرم به زندان انداخته است. 

مبارزه با این جرم در دستور کار فوری دولت انگلستان قرار گرفته است . دیوید کامرون نخست وزیر انگلستان با هدف ریشه کن کردن، قصد دارد این موضوع را علنی و عمومی کند. 

دو تن از افراد سرشناس واریس دیری ، سوپر مدل سومالیایی و آیان هیریس سیاستمدار، هر دو قربانی این جنایت در ٥ سالگی خود بوده اند.

اف جی ام چیست؟

طبق گفته آیان سیاستمدار سومالیایی، اف جی ام  به عمل جراحی اتلاق می گردد که طی آن بخشی یا تمام آلت تناسلی زن به دلایل غیر پزشکی برداشته میشود .عموماً این عمل بر روی دختران ٤ تا ١٤ ساله انجام میشود تا از بکارت آنها در زمان ازدواج مطمئن باشند. پدران ، مادران و مادربزرگ ها این عمل را بر روی کودکان انجام می دهند. زمانی که ٥ ساله بودم این عمل به روی من انجام شد و ده سال و بیست سال بعد هم نتوانستم از والدینم شکایت کنم .هیچ دختر کوچکی توانایی مبارزه با این افراد و شکایت از آنها را ندارد. این عمل پشت درهای بسته و زیر زمینی انجام میشود ، بنابراین پیگرد قانونی آن را برای پلیس غیر ممکن میسازد. اف جی ام در آفریقا، بخشهایی از آسیا و خاورمیانه مرسوم و شایع است . نسل دوم دخترانی هم در انگلستان به دنیا می آیند ، برای اینکه تحت این عمل جراحی قرار بگیرند به آفریقا فرستاده می شوند. 

عمل غیر قانونی در انگلستان !

گرچه بیش از سه دهه است که این عمل در انگلستان غیر قانونی اعلام شده ، آمار جدید نشان می دهد که بیش از ١٣٧٠٠٠ زن تحت این عمل جراحی قرار گرفته اند. بیشتر اوقات در تعطیلات  مدرسه زمانی که برای دیدار خانواده ها به کشور خود بازمیگردند، این عمل را بر روی دختران انجام می دهند در کشورهایی مثل : سومالی، سیرالئون ، گامبیا ، نیجریه و سودان . 

دکتر شارون ریموندعضو هیات مبارزه با اف جی ام انگلستان ، رئیس کمیته پزشکی شمال غربی انگلستان اذعان دارد که هنوز پیگیری پرونده ای اف جی ام بسیار کار دشواری است خصوصاً که این موضوع در نهایت با فرهنگ مردم سرو کار دارد و ما برای مقابله با این فرهنگ کار دشواری در پیش رو داریم. در برخی از این جوامع به این موضوع نگاهی آیینی و مذهبی دارند. 

آیان سیاستمدار اهل سومالی بر این باور است که تنها راه مبارزه با اف جی ام این است که یک دکتر متخصص زنان و یا پرستار، هر ساله دخترانی که در معرض خطر این عمل هستند را بعد از تعطیلات مدرسه مورد معاینه قرار دهند . او معتقد است با این روش کودکان از زیر فشار سکوت در این مورد بیرون می آیند . 

در جلسه هیات دولت ، در مورد همین دختران، نخست وزیر،  دیوید کامرون ، قانونی را به تصویب رساند که طبق آن مردم  انگلستان شامل دکترها و معلمین موظف هستند، موارد مشاهده شده اف جی ام را گزارش کنند. 

این بدین معناست که فرستادن فرزاندان به خارج از انگلستان ( شامل والدین هم می شود ) برای این عمل جراحی غیر قانونی و جرم محسوب می شود. 

پلیس شهری مشغول جمع آوری اطلاعات در مورد افرادی است که این عمل جراحی را بر روی دختران انجام میدهند، تا برای فاش شدن اطلاعات وابستگی کمتری به قربانیان داشته باشند ، زیرا بعضاً قربانیان این عمل حاضر به شهادت دادن بر علیه خانواده و والدین خود نیستند. 

دو نفر از اعضاء این باند که متهم به انجام اف جی ام هستند، در دادگاه ساوت وارک کروان در ژانویه ٢٠١٥ محاکمه می شوند. 

نخست وزیر هم بودجه ای بالغ بر ١.٤ میلیون پوند را برای مبارزه با اف جی ام و ازدواج با کودکان را در برنامه ای با این هدف اختصاص داده است . این برنامه شامل راه اندازی واحد اف جی ام و همکاری با متخصصان بهداشتی برای کمک به این امرنیز میباشد . منبع: netdoctor
مترجم: رها قطبی
 ۲ اسفند ۱۳۹۳
    3027  
2
آیا مصرف ماهی در مادران باردار برای کودکانشان مفید است؟
آیا مصرف ماهی در مادران باردار برای کودکانشان مفید است؟
تاکنون مشخص شده است که زنان باردار باید از خوردن ماهی، مخصوصا ماهی سوشی، خودداری کنند، زیرا تصور...
 ۲۸ بهمن ۱۳۹۳
    1149    0  
بارداری بعد از ٣۵ سالگی
بارداری بعد از 35 سالگی
شما نیز مانند بسیاری دیگر، ممکن است دیر ازدواج کرده باشید یا ازدواج دومتان باشد و یا تاکنون خواسته‌ا...
 ۲۰ شهریور ۱۳۹۲
    5280    0  
ترشحات واژن: کدام ترشحات غیر طبیعی هستند؟
ترشحات واژن: کدام ترشحات غیر طبیعی هستند؟
ترشحات واژن از جمله مواردیست که تمام زنان باید اطلاعات بیشتری در مورد آن داشته باشند. مایعی که ت...
 ۷ تير ۱۳۹۳
    42254    6  
٨ نکته برای داشتن واژن سالم
8 نکته برای داشتن واژن سالم
همه زنان باید در مورد سلامت واژن خود نگران باشند پس این مقاله را دنبال کنید...
 ۴ خرداد ۱۳۹۵
    706    4  
سرطان تخمدان: علل، علائم، تشخیص و درمان سرطان تخمدان
سرطان تخمدان: علل، علائم، تشخیص و درمان سرطان تخمدان
دوستان عزیز شفاجویی امروز برای شما مطلبی درباره سرطان تخمدان از سری تازه های سلامتی انتخاب کر...
 ۲۰ اسفند ۱۳۹۲
    13485    3  
نکاتی در مورد بواسیر و یبوست در زنان باردار
نکاتی در مورد بواسیر و یبوست در زنان باردار
  بواسیر (هموروئید) به رگ های متورم در انتهای روده بزرگ (مقعد) گفته می شود. این رگ های خ...
 ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۳
    21244    9  


هرگونه کپی برداری از مطالب یا نشر آن تنها با ذکر منبع و لینک به آن مجاز می باشد