بازدید کننده گرامی؛
ما در پیاده سازی شفاجو از امکانات و قابلیتهای پیشرفته وب استفاده کرده ایم. بنظر میرسد مرورگر وب شما امکانات جدید وب را پشتیبانی نمیکند.
در صورتی که در مشاهده صفحات دچار مشکل شدید پیشنهاد میکنیم از مرورگرهای پیشرفته نظیر Firefox یا Chrome استفاده کنید.
Firefox Chrome
دوستان عزیز شفاجو سلام،
آیا 5 دقیقه وقت دارید به چند سؤال در زمینه سلامتی پاسخ دهید؟

چربی دور شکم در مردان و اهمیت کاهش وزن

در ادامه این مقاله ، علل تجمع چربی دور شکم ، خطراتی که مردان را در این زمینه تهدید می کند و روش های کاهش وزن را مطالعه می کنید . چربی دور شکم,کاهش سایز دور شکم,شکم بزرگ در مردان,شکم الکلی,شکم آبجویی,دلایل بزرگ شدن شکم در مردان,تجمع چربی دور شکم,کاهش وزن چربی دور شکم در مردان و اهمیت کاهش وزن

چربی دور شکم و چاق بودن این ناحیه ، گاهی مورد تمسخر دیگران واقع می شود ، در صورتی که مسئله ای کاملاً جدی است . در ادامه این مقاله ، علل تجمع چربی دور شکم ، خطراتی که مردان را در این زمینه تهدید می کند و روش های کاهش وزن را مطالعه می کنید . 

اگر دچار اضافه وزن هستید ، باید بدانید که در این زمینه تنها نیستید و افراد زیادی دچار این مشکل هستند ، حمل اضافه وزن - خصوصاً اطراف شکم - می تواند برای شما خطر ساز باشد . 

چرا چربی دور شکم برای مردان تهدید جدی محسوب می شود ؟ 

خطر چربی دور شکم، تنها به یک لایه زیر پوست ( چربی زیر پوستی ) محدود نمی شود ، بلکه این چربی شامل چربی احشایی است ، که در عمق شکم ، اطراف اعضای داخلی را احاطه کرده است. 

بدون در نظر گرفتن وزن کلی بدن ، داشتن شکم بزرگ خطر بیماریهای گوناگونی مانند : بیماریهای قلبی و عروقی ، دیابت نوع دوم ، سرطان روده بزرگ ، آپنه خواب ( توقف تنفس هنگام خواب ) را افزایش می دهد . 

آیا سن و ژنتیک ، تاثیری در چربی دور شکم دارند ؟ 

وزن شما به شدت به توازن کالری مصرفی و میزان انرژی که می سوزانید بستگی دارد . اگر زیاد بخورید و کم ورزش کنید ، دچار اضافه وزن و چربی دور شکم می شوید . اگرچه بالا رفتن سن هم نقش مهمی در این زمینه ایفا می کند . با بالا رفتن سن ، اگر فعالیت جسمانی نداشته باشید ، بدن عضله از دست می دهد . از دست دادن توده عضلانی به معنای تجمع کالری و چالشی بزرگ برای داشتن وزن سالم است . به علاوه در بعضی مردان سلولهای چربی در بازوها و پاها ، توانایی ذخیره چربی را پایین می آورند ، در نتیجه چربی اضافه به سمت شکم هدایت می شود . ژنتیک هم در چاق بودن ،داشتن اضافه وزن و محل ذخیره چربی نقش به سزایی دارد. 

آیا نوشیدن بیش از اندازه آبجو باعث به وجود آمدن چربی شکمی ( شکم آبجویی ) می شود ؟ 

در جوامعی که مصرف الکل بالا است ، نوشیدن الکل زیاد می تواند یکی از دلایل چربی شکمی ( شکم آبجویی ) باشد . اگرچه نوشیدن تنها آبجو باعث چربی دور شکم نمی شود . نوشیدن بیش از حد هر نوع الکل ،چربی شکمی ایجاد می کند . هر چه نوشیدن الکل را زودتر متوقف کنید ، کالری کمتری در بدنتان جمع شده و چربی شکمی کمتری خواهید داشت . 

چگونه تشخیص دهیم که چربی شکمی زیادی داریم ؟ 

به سادگی می توانید دور شکم خود را اندازه بگیرید : 

  •  بایستید و بدون لباس، دور شکم ، درست بالای لگن خاصره را با یک متر پارچه ای اندازه بزنید . اگر شکم شما به حد زیادی آویزان است ،کمی خم شده و اندازه گیری کنید . 
  •  متر را به گونه ای دور شکم قرار دهید که کاملاً به شکم بچسبد ، اما پوست را نکشد . 
  • آرام باشید و پس از یک بازدم عمیق اندازه گیری کنید . بازدم به این علت است که شکم خود را به داخل نکشید . 

در مردان اندازه دور شکم بیش از ١٠٢ سانتی متر ، نشان دهنده چربی بیش از اندازه شکمی است ، که سلامتی آنان را تهدید می کند . 

چگونه از شر چربی شکمی خلاص شوید ؟ 

می توانید با ورزش دراز و نشست و سایر ورزشهای شکمی ، از چربی دور شکم خود بکاهید ، البته تنها این ورزشها نمی تواند به شما کمک کند . اگرچه چربی احشایی را می توان با رژیم و ورزش مناسب کم کرد ، که این امر به کاهش وزن کلی نیز کمک خواهد کرد . برای شکست دادن شکم بزرگ باید :

  •  رژیم غذایی سالم داشته باشید : بیشتر از غذاهای دانه دار و گیاهی مانند میوه ها ، سبزیجات ، غلات کامل ، منابع گوشتی کم چرب و لبنیات کم چرب استفاده کنید . چربی اشباع شده و گوشتهای پرچرب را از برنامه غذایی خود حذف کنید . پنیر و کره کمتری بخورید ، در ازای آنها ، از ماهی و آجیل ،که چربی اشباع نشده دارند استفاده کنید . 
  • میزان غذایی را که در یک وعده می خورید محاسبه کنید : کالری وعده های غذایی خود را محاسبه کنید . در منزل میزان وعده و بشقاب خود را کم کنید . در رستوران غذای خود را با همراهتان تقسیم کنید و یا اینکه نصف غذای خود را بخورید و بقیه را به منزل ببرید.
  •  فعالیت جسمانی را به برنامه روزانه خود اضافه کنید : برای بزرگسالانی که از سلامت عمومی برخوردار هستند ، فعالیت بدنی هوازی متوسط  توصیه می شود. مانند ١٥٠ دقیقه پیاده روی تند در هفته و یا ٧٥ دقیقه فعالیت هوازی در هفته ،که منجر به بالا رفتن ضربان قلب شود مانند دویدن . به علاوه تمرینهای قدرت بدنی نیز ، دو بار در هفته مناسب است . اگر می خواهید بیشتر وزن کم کنید و به فیتنس دست یابید ، به ورزش بیشتری نیاز دارید . برای کاهش وزن و جلوگیری از بازگشت آن ، برنامه ای را در پیش بگیرید که هفته ای ١ کیلو گرم کم کنید . حتماً در این دوران با پزشک مشورت کنید . 

به یاد داشته باشید با صبر و تلاش می توانید چربی شکمی را از بین ببرید . حتی کم کردن چند کیلو ، احساس بهتری را به شما باز می گرداند و خطر بیماریهای زیادی را ، در شما کاهش می دهد. 


منبع: mayoclinic
مترجم: رها قطبی
 ۲۳ اسفند ۱۳۹۳
    1349  
3
ارگاسم خشک چیست؟ علل بروز ارگاسم خشک چه چیز هایی هستند؟
ارگاسم خشک چیست؟ علل بروز ارگاسم خشک چه چیز هایی هستند؟
  ارگاسم خشک چیست؟ ارگاسم خشک حالتی است که درآن مرد به اوج لذت جنسی می رسد اما انزالی...
 ۱۷ شهریور ۱۳۹۳
    9754    1  
پریاپیسم، اختلال نعوظ کمتر شناخته شده
پریاپیسم، اختلال نعوظ کمتر شناخته شده
پریاپیسم چیست؟ پریاپیسم (Priapism) به معنی نعوظ دائم است که معمولا دردناک بوده و الزاما با تح...
 ۱۰ مهر ۱۳۹۳
    4043    1  
ریزش مو در مردان: پیشگیری و درمان ریزش مو
ریزش مو در مردان: پیشگیری و درمان ریزش مو
ریزش مو در مردان (طاسی مو با تیپ مردانه/ آلوپسی آندروژنیک) چیست؟ ریزش موی مردانه (طاسی مو با...
 ۲۱ آذر ۱۳۹۲
    18562    7  
اختلال نعوظ و نگرانی از مشکلات زناشویی
اختلال نعوظ و نگرانی از مشکلات زناشویی
  آیا فکر می کنید که با مشکل اختلال نعوظ مواجه هستید؟ این مقاله می تواند در کاهش و یا رف...
 ۸ مهر ۱۳۹۳
    4142    1  
۱۱ نکته ساده برای مراقبت از ریش
۱۱ نکته ساده برای مراقبت از ریش
ریش شما هم مانند موهای سر و ناخن‌ها نیاز به مراقبت دارد.

به هر دلیلی که ریشتان را بلند کرده‌اید،...
 ۲۴ شهریور ۱۳۹۲
    3210    1  
۵ راهنمایی مفید در شیوه زندگی برای مردان جوان
5 راهنمایی مفید در شیوه  زندگی برای مردان جوان
برای همه افراد داشتن یک شیوه زندگی سالم، بدون در نظر گرفتن سن، جنس و یا سطح آمادگی جسمانی، مهم است ب...
 ۲۴ بهمن ۱۳۹۴
    494    1  


هرگونه کپی برداری از مطالب یا نشر آن تنها با ذکر منبع و لینک به آن مجاز می باشد