بازدید کننده گرامی؛
ما در پیاده سازی شفاجو از امکانات و قابلیتهای پیشرفته وب استفاده کرده ایم. بنظر میرسد مرورگر وب شما امکانات جدید وب را پشتیبانی نمیکند.
در صورتی که در مشاهده صفحات دچار مشکل شدید پیشنهاد میکنیم از مرورگرهای پیشرفته نظیر Firefox یا Chrome استفاده کنید.
Firefox Chrome
دوستان عزیز شفاجو سلام،
آیا 5 دقیقه وقت دارید به چند سؤال در زمینه سلامتی پاسخ دهید؟

تغذیه ورزشکار قبل، بعد و حین ورزش

آنچه قبل از ورزش می خورید ، تمرین شما را مفید تر می کند . خواه شما ورزش را تازه آغاز کرده باشید ، خواه ورزشکار حرفه ای باشید . درست غذا خوردن ، انرژی بیشتری را حین ورزش به شما تزریق می کند . کدام غذاها بهتر هستند ؟ چه غذاهایی را نباید خورد ؟ چه زمانی باید غذا خورد ؟ در مقاله زیر به این سوالها پاسخ خواهیم داد . تغذیه ورزشکار,قبل از ورزش چه بخوریم,غذا خوردن بعد از ورزش,بعد از ورزش چه بخوریم,آب خوردن هنگام ورزش,وعده غذایی قبل از تمرین ورزشی,وعده غذایی بعد از تمرین ورزشی,نوشیدنی ورزشی,ورزش با معده خالی تغذیه ورزشکار قبل، بعد و حین ورزش

آنچه قبل از ورزش می خورید ، تمرین شما را مفید تر می کند . خواه شما ورزش را تازه آغاز کرده باشید ، خواه ورزشکار حرفه ای باشید . درست غذا خوردن ، انرژی بیشتری را حین ورزش به شما تزریق می کند . کدام غذاها بهتر هستند ؟ چه غذاهایی را نباید خورد ؟ چه زمانی باید غذا خورد ؟ در مقاله زیر به این سوالها پاسخ خواهیم داد . 

کدام غذاها برای داشتن انرژی و استقامت بیشتر برای قبل از ورزش مناسب است ؟ 

شما قبل از ورزش به مقادیر مناسب کربوهیدارت ، پروتئین کم چربی ، چربیهای متناسب با سلامت قلب و مایعات نیاز دارید . ماهیچه های شما برای داشتن انرژی به کربوهیدارتهایی هم چون نان ، پاستا ، برنج ، میوه ها و سبزیجات  وابسته هستند . پروتئین مواد مغذی و اکسیژن را به ماهیچه ها و سلولهای خونی شما ، می رساند . و بدن شما به مایعات زیادی نیاز دارد تا بتواند بهترین عملکرد را داشته باشد . 

آیا غذای ایده آلی برای قبل از تمرین و ورزش وجود دارد ؟ 

هیچ وعده غذایی خاصی برای قبل از ورزش وجود ندارد که به آن اشاره شود، اما می توانید پنج مورد زیر را در نظر داشته باشید : 

  1.  غذاهای کم چرب 
  2.  پروتئین و کربوهیدرات به میزان متوسط 
  3.  مقدارکمی فیبر
  4.  مایعات 
  5. غذاهایی که معده شما به راحتی آن را هضم می کند 

ساندویچ سینه مرغ گریل شده و پیتزای پنیر غذاهایی مناسب برای قبل از ورزش هستند ، اما از خوردن غذاهای سرخ شده مانند همبرگر چرب و نوشیدنیهای گازدار خودداری کنید . ضمنأ هرگز غذای جدید را قبل از ورزش امتحان نکنید . 

 

چرا نوشیدن مقادیر زیاد آب در حین تمرین ضروری است ؟ 

نوشیدن آب به سیستم خنک کننده بدن شما کمک می کند . و آب از دست رفته را به بدن شما باز می گرداند . بهترین روش برای خوردن مایعات این است که ، همراه غذای خود مایعات به اندازه کافی میل کنید و قبل از ورزش ٢ لیوان آب بنوشید . 

 

برای حفظ آب بدن ، آب بهتر است یا نوشیدنیهای ورزشی ؟ 

معمولاً آب بسیار مناسب و کافی است . اما اگر بیش از یک ساعت در هوای شرجی و گرم ورزش می کنید ، نوشیدنیهای ورزشی هم می توانند مکمل آب باشند . این نوشیدنیها حاوی کربوهیدارت و سدیم مورد نیاز بدن شما هستند . نوشیدنیهای ورزشی در ورزشهای گروهی مانند فوتبال که در شرایط شرجی و گرم برگزار می شود ،بسیار موثر است . و اگر اصولاً تعریق بدن شما زیاد است ، نوشیدنیهای ورزشی از آب مناسب تر است . 

 

آیا ورزش کردن با معده خالی هنگام صبح مضر است ؟ 

بستگی به نوع ورزش دارد . اگر یک پیاده روی ساده و یا دویدن سبک باشد ، معده خالی اهمیتی ندارد اما قبل از آن حتماً یک لیوان آب میل کنید . برای ورزشهای سنگینتر بهتر است کربوهیدراتهای زود هضم مانند یک تکه نان تست ، یک موز ، یک فنجان سالاد میوه ، به همراه یک لیوان آب ، میل کنید . 

 

آیا بعد از ورزش به پروتئین نیازی دارید ؟ 

برای باز پروری ماهیچه ها ، پروتئین بعد از ورزش بسیار مناسب است . مهم نیست این پروتئین با یک تخم مرغ ، یک لیوان شیر شکلات و یا شیک پروتئین تامین شود . نوع پروتئین مهم نیست ، میزان آن مهم است که نباید بیش از ١٠ الی ٢٠ گرم باشد . 

 

کدام نوشیدنی ورزشی و میان وعده مناسب است ؟ 

یک نوشیدنی ورزشی خوب ١٤ الی ١٥ گرم کربوهیدات در ٢٠٠٠ میلی گرم ، دارد . باید ١١٠ میلی گرم سدیم و ٣٠ میلی گرم پتاسیم داشته باشد . اگر برای کاهش وزن ورزش می کنید آب بسیار مناسبتر است و یا نوشیدنی ورزشی که کربوهیدارت و کالری کمتری داشته باشند، را انتخاب کنید . 

میان وعده ای را انتخاب کنید که انرژی آن حداکثر ٥ گرم پروتئین و کمی کربوهیدارت و کمی چربی داشته باشد . به یاد داشته باشید که منظور از انرژی همان کالری است ، پس مراقب میان وعده های پر کالری باشید . اصولاً این نوع خوراکیها برای ورزشهای سنگین  مانند تنیس ،که قبل از آن نمی توان غذای زیادی خورد ،مناسب است . از پودرهای پروتئینی استفاده کنید که از آب پنیر و یا شیر تهیه شده باشند . آن را ٣٠ دقیقه بعد از ورزش میل کنید تا آمینواسید مناسب به ماهیچه های شما برسد. 

 

ژلاتین و نقش آن در ورزش

ژلاتین برای ورزشهای استقامتی بسیار مفید است . در غیر این صورت به آن نیاز ندارید . ژلاتین در حقیقت کنستانتره کربوهیدارت است . برای دوچرخه سواریها و دویدنهای طولانی بسیار مناسب است ، زیرا انرژی کافی را در مدت زمان کم به ورزشکار می رساند . به دلیل اینکه به شدت غلیض شده اند ، آن را با میزان زیادی، آب میل کنید . 

 

آیا خوردن کربوهیدارت زیاد برای ورزشهای طولانی و استقامتی مناسب است ؟ 

خوردن مقدار زیاد کربوهیدارت قبل از یک مسابقه از طرف ورزشکاران حرفه ای مردود است . اگر حین ورزش و تمرین کربوهیدارت مناسب را به بدن خود رسانده اید ، همان میزان برای بدن شما کافی است . اگر بیش از ٩٠ دقیقه تمرین سنگین دارید می توانید با نظر متخصص تغذیه میزان زیادی کربوهیدرات میل کنید . 

 

 


منبع: WebMd
مترجم: رها قطبی
 ۷ اردیبهشت ۱۳۹۴
    1418  
5
بدترین مواد غذایی که در یخچال خود نگهداری میکنید
بدترین مواد غذایی که در یخچال خود نگهداری میکنید
اکثر مردم یخچال را به عنوان یک منطقه ایمن تغذیه ای در خانه برای غذاهای تازه با حداقل فرآوری مثل میوه...
 ۲۸ تير ۱۳۹۵
    252    2  
چهار نوع غذا برای مبارزه با روماتیسم مفصل
چهار نوع غذا برای مبارزه با روماتیسم مفصل
رادی که دچار روماتیسم مفصلی هستند همه خوب می دانند که این بیماری به همراه درد و التهاب است. اگرچه بر...
 ۲۱ مهر ۱۳۹۴
    472    1  
راز کنترل وزن: تعادل انرژی دریافتی و مصرفی
راز کنترل وزن: تعادل انرژی دریافتی و مصرفی
  هنگامی که عبارت "تعادل انرژی" را می شنوید، چه چیزی به ذهنتان می رسد؟ یک فرمو...
 ۲ شهریور ۱۳۹۳
    2991    1  
نمودار غذایی دیابت
نمودار غذایی دیابت
کلید مدیریت موفقیت در دیابت چیست؟ مواد غذایی که ما مصرف میکنیم مهمترین عامل این بیماری است...
 ۸ اردیبهشت ۱۳۹۵
    340    2  
چگونه با روشی سالم وزن کم کنیم؟
چگونه با روشی سالم وزن کم کنیم؟
رژیم های سخت و ورزش های شدید، هیچ کدام روش مناسبی برای کاهش وزن محسوب نمی شوند. بدن بیشتر تمایل...
 ۵ بهمن ۱۳۹۳
    2859    1  
تاثیر مصرف ماست در پیشگیری و درمان بیماریها
تاثیر مصرف ماست در پیشگیری و درمان بیماریها
ماست منبع بسیار خوبی از کلسیم و بسیاری از پروتئین‌ها و اسیدهای آمینه می باشد و جانشین خوبی...
 ۱۱ مهر ۱۳۹۲
    3910    2  


هرگونه کپی برداری از مطالب یا نشر آن تنها با ذکر منبع و لینک به آن مجاز می باشد