بازدید کننده گرامی؛
ما در پیاده سازی شفاجو از امکانات و قابلیتهای پیشرفته وب استفاده کرده ایم. بنظر میرسد مرورگر وب شما امکانات جدید وب را پشتیبانی نمیکند.
در صورتی که در مشاهده صفحات دچار مشکل شدید پیشنهاد میکنیم از مرورگرهای پیشرفته نظیر Firefox یا Chrome استفاده کنید.
Firefox Chrome
دوستان عزیز شفاجو سلام،
آیا 5 دقیقه وقت دارید به چند سؤال در زمینه سلامتی پاسخ دهید؟

افسردگی بالینی

افسردگی فراتر از احساس اندوه و غم به مدت چند روز است . همه انسانها ممکن است روزهایی احساس غم و اندوه داشته باشند ، اما اگر این حالت به مدت چند هفته و یا چند ماه ادامه پیدا کند، قطعاً فرد دچار افسردگی شده است . افسردگی بالینی,علائم افسردگی,افسردگی پس از زایمان,عوامل افسردگی,درمان افسردگی,فرق بین غم و افسردگی,افسردگی حاد,افسردگی ماژور,افسردگی خفیف,افسردگی مینور,علائم فیزیکی افسردگی,اختلال دوقطبی,افسردگی زمستانی,کم کاری تیروئید و افسردگی افسردگی بالینی

افسردگی بالینی به چه معنا است ؟ 

افسردگی فراتر از احساس اندوه و غم به مدت چند روز است . همه انسانها ممکن است روزهایی احساس غم و اندوه داشته باشند ، اما اگر این حالت به مدت چند هفته و یا چند ماه ادامه پیدا کند، قطعاً فرد دچار افسردگی شده است . برخی افراد بر این تصورند که افسردگی امری بدیهی و عادی است و آن را یک شرایط واقعی در سلامت انسان ، نمی دانند . آنها سخت در اشتباهند . افسردگی یک بیماری واقعی به همراه علائم واقعی است ، و به هیچ عنوان نشانه ضعف فرد نیست . خبر خوب اینکه ، با درمان و حمایت صحیح، فرد افسرده می تواند بهبودی کامل یابد . 

علائم افسردگی بالینی

علائم این بیماری بسیار پیچیده است و در میان افراد مختلف بسیار گسترده می باشد . اما یک قانون کلی حکم فرماست ، که اگر شما غم ، ناامیدی و عدم علاقه به چیزهایی که قبلاً به آنها علاقه داشته اید ، را در خود احساس کردید ، دچار افسردگی هستید . علائم بسیار زیادی در این بیماری وجود دارد ، که لزوماً فرد دچار همه آنها نمی شود . اگر از علائمی که در زیر به آنها اشاره می شود ، برخی از آنها را به مدت دو هفته در خود یافتید ، حتماً از مشاوره درمانی استفاده کنید : 

علائم روحی شامل : 

١- احساس غم و اندوه مداوم 

٢- احساس ناامیدی و درماندگی 

٣- عزت نفس پایین 

٤- احساس بغض و گریه 

٥- احساس گناه 

٦- عدم تحمل دیگران 

٧- احساس بی انگیزه بودن و عدم علاقه به موضوعات اطراف 

٨- سخت تصمیم گرفتن 

٩- لذت نبردن از زندگی 

١٠- احساس استرس و اضطراب 

١١- فکر کردن به خودکشی و یا خود آزاری 

 

علائم فیزیکی شامل : 

١- کندی در حرکت و صحبت کردن 

٢- تغییر در میزان اشتها و وزن ( معمولاً با کم شدن این مواجه هستیم تا زیاد شدن آنها ) 

٣- یبوست 

٤- دردهای غیر قایل توجیه 

٥- کم شدن انرژی و کم شدن میل جنسی 

٦- تغییر در روند قاعدگی در زنان 

٧- اختلال در خواب ( سخت به خواب رفتن و یا زود بیدار شدن در صبح ) 

 

علائم اجتماعی شامل : 

١- عدم کارایی در محل کار 

٢- مشارکت کمتر در فعالیتهای اجتماعی و اجتناب از برقراری ارتباط با دوستان 

٣- اهمال در انجام کارهای مورد علاقه 

٤- اختلال در ارتباط خانوادگی 

افسردگی به آهستگی به سراغ افراد می آید ، بنابراین تشخیص آن بسیار سخت است . بسیاری از افراد بدون آگاهی از بیماری خود ، سعی می کنند با شرایط خود کنار بیاییند . گاهی یکی از افراد خانواده و یا دوستان متوجه شرایط آن فرد می شوند . متخصصان میزان اهمیت افسردگی را به سه دسته زیر تقسیم می کنند : 

١- افسردگی خفیف : زندگی روزمره را کمی تحت تاثیر قرار می دهد . 

٢- افسردگی میانه : زندگی روزمره را یه به شدت تحت تاثیر قرار می دهد . 

٣- افسردگی حاد : تقریباً زندگی روزمره مختل و غیر ممکن می شود ، برخی افراد با افسردگی حاد دچار علائم روانی می شوند . 

 

تفاوت احساس غم و افسردگی

تشحیص تفاوت بین غم و افسردگی بسیارسخت است . ویژگیهای آنها یکی است اما تفاوتهای زیادی هم با هم دارند . غم یک عکس العمل کاملاً طبیعی به مقوله " از دست دادن " است ، در حالی که افسردگی یک بیماری است . افراد گاهی دچار غم و اندوه می شوند و این احساس در آنها ضعیف و قوی می شود ، به آینده امید دارند و از زندگی لذت می برند . بر عکس افراد افسرده به صورت دائم احساس غم و اندوه می کنند ، از هیچ چیز در زنگی لذت نمی برند و نسبت به آینده خوش بین نیستند . 

سایر انواع افسردگی

١- افسردگی پس از زایمان : برخی زنان پس از به دنیا آوردن فرزندشان دچار افسردگی می شوند . این نوع افسردگی هم مانند سایر افسردگیها با داروهای ضد افسردگی و گفتار درمانی ، قابل درمان است . 

٢- اختلال دوقطبی : به این بیماری " افسردگی جنون " هم اتلاق می شود . در این نوع افسردگی تغییر خلق و خو به شدت دیده می شود . علائم آن شبیه افسردگی بالینی است ، اما حملات جنون آمیز میتواند برای فرد مخرب باشد ، حملاتی مانند : قمار کردن ، عیاشی و مقاربت ناامن با هر فردی .

٣- اختلال خلقی فصلی : که به آن افسردگی زمستانی هم می گویند ، نوعی افسردگی است که فرد معمولاً در زمستان دچار تغییر خلق می شود . 

عوامل به وجود آمدن افسردگی

یک عامل خاص برای این بیماری وجود ندارد . در برخی افراد عوامل استرس زا و ناراحت کننده مانند : محرومیت ، طلاق ، بیماری ، احساس اضافه بودن و یا نگرانیهای مالی و شغلی ، می توانند عوامل افسردگی باشند . معمولاً عوامل مختلفی باعث افسردگی می شود . برای مثال فرد پس از یک بیماری سخت احساس اندوه می کند و سپس تجربه ای تلخ مانند محرومیت را تجربه می کتد ، و به دنبال همه این عوامل افسردگی پدیدار می شود . برخی افراد این حوادث پشت سر هم را " مارپیچ سرازیری " می نامند . برای مثال اگر رابطه فرد با همسر یا نامزدش به پایان برسد ، ناخودآگاه غم و اندوه پس از آن ، او را از دیدن دوستانش باز می دارد . ممکن است  او به سراغ الکل برود و در ادامه افسردگی به سراغ او بیاید . 

برخی مطالعات نشان می دهد که با بالا رفتن سن ، افسردگی هم به سراغ فرد می آید و این موضوع در افراد در شرایط اجتماعی و مالی سخت ، افزایش می یابد . 

  • حوادت اضطراب آفرین : بیشتر افراد تاب مواجه شدن با حوادث اضطراب افرین را ندارند . برای مثال فرد پس از محرومیت مالی و پایان رابطه عاطفی ، دیدن دوستان و اقوام را متوقف می کند و خودش را مسئول حل مشکلش می داند . و خطر افسردگی بیشتر او را تهدید می کند .
  • بیماری :- افرادی که دچار بیماریهای سخت از قبیل سرطان و بیماریهای قلبی و عروقی هستند ، بیشتر دچار افسردگی می شوند .
  •  ضربه های شدید به سر نیز می تواند فرد را دچار اختلال خلق و خو و در نهایت افسردگی کند .
  •  کم کاری تیروئید و در موارد نادر، ضربه مغزی ، باعث کم شدن هورمون تیروئید می شود و در نتیجه خستگی شدید و کم شدن میل جنسی در فرد ، او را به سمت افسردگی می برد . 
  • شخصیت : افراد ممکن است با داشتن ویژگیهای شخصیتی خاص ، در مقابل افسردگی ، بیشتر شکننده باشند . ویژگیهایی از قبیل عدم عزت نفس و خود انتقادی شدید . این مورد به ژنهای ارثی از پدر و مادر و یا تجربه های شخصی در کودکی مرتبط می باشد . 
  • تاریخچه خانوادگی : اگر فردی از اعضاء خانواده مانند یکی از والدین ، خواهر یا برادر شما دچار افسردگی بودند ، شما بیشتر در معرض افسردگی قرار دارید . 
  • زایمان : برخی زنان پس از زایمان به شدت حساس و افسرده می شوند . تغییرات هورمونی و فیزیکی و مسئولیتهای جدی ، زن را دچار افسردگی پس از زایمان می کند . 
  • تنهایی : دور ماندن از دوستان و خانواده ، فرد را دچار افسردگی می کند . 
  • مشروبات الکلی و مواد مخدر : برخی افراد در دوران سخت زندگی به مشروبات الکلی و مواد مخدر روی می آورند ، که می تواند منتج  به افسردگی. شود . شاهدانه ممکن است در آرام کردن شما مؤثر باشد ، اما در نوجوانان باعث افسردگی می شود . هرگزسعی نکنید مشکلات خود را با مشروبات الکلی تسکین دهید  ، زیرا الکل باعث افسردگی حاد می شود . 

منبع: NHS
مترجم: رها قطبی
 ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۴
    567  
2
گریه کنید و از فواید آن بهره مند شوید
گریه کنید و از فواید آن بهره مند شوید
  بسیاری از مردم ادعا می کنند که پس از گریه کردن احساس خوبی به آنها دست خواهد داد. حت...
 ۲۳ تير ۱۳۹۳
    2241    3  
بررسی سودمندی شیوه های آموزش قبل از ازدواج
بررسی سودمندی  شیوه های آموزش قبل از ازدواج
ازدواج از جمله مهمترین شرایط و زمینه های تحقق زندگی روانی – اجتماعی و معنوی انسان است.از اینرو ،نیاز...
 ۲ اسفند ۱۳۹۴
    240    2  
علائم بیماری افسردگی: افراد افسرده چه ویژگی هایی دارند؟
علائم بیماری افسردگی: افراد افسرده چه ویژگی هایی دارند؟
در ابتدا ممکن است علائم افسردگی به سختی قابل مشاهده باشند. این علائم می تواند از شخصی به شخص دیگ...
 ۱۰ آذر ۱۳۹۲
    10330    4  
عوامل افزایش دهنده ی خطر ابتلا به افسردگی در کودکان و نوجوانان
عوامل افزایش دهنده ی خطر ابتلا به افسردگی در کودکان و نوجوانان
عوامل متعددی می توانند در افزایش خطر ابتلا به بیماری افسردگی دخیل باشند. این عوامل عبارتند از:...
 ۱۷ فروردین ۱۳۹۳
    3064    3  
پیشگیری از بروز سردرد به کمک کاهش استرس
پیشگیری از بروز سردرد به کمک کاهش استرس
  استرس می تواند باعث سردرد شود و سردرد می تواند استرس را بدتر کند. لذا می توان گفت که ک...
 ۲۰ آذر ۱۳۹۳
    1022    2  
۱٠ نکته برای داشتن سلامت روان
10 نکته برای داشتن سلامت روان
لذت بردن از سلامت روان به معنای داشتن یک احساس خوب و قادر بودن به حفظ این احساس در طول زندگی روزمره...
 ۵ اسفند ۱۳۹۴
    326    2  


هرگونه کپی برداری از مطالب یا نشر آن تنها با ذکر منبع و لینک به آن مجاز می باشد