بازدید کننده گرامی؛
ما در پیاده سازی شفاجو از امکانات و قابلیتهای پیشرفته وب استفاده کرده ایم. بنظر میرسد مرورگر وب شما امکانات جدید وب را پشتیبانی نمیکند.
در صورتی که در مشاهده صفحات دچار مشکل شدید پیشنهاد میکنیم از مرورگرهای پیشرفته نظیر Firefox یا Chrome استفاده کنید.
Firefox Chrome
دوستان عزیز شفاجو سلام،
آیا 5 دقیقه وقت دارید به چند سؤال در زمینه سلامتی پاسخ دهید؟

اعتیاد به کربوهیدرات ها

افت قند خون ، باعث تحریک اشتها و گرسنگی می شود . این نکته ممکن است دلیل میل زیاد به خوردن کربوهیدرات را توجیه کند ، زیرا کربوهیدارت ، منبع انرژی است که به سرعت قند خون را بالا می برد . اعتیاد به کربوهیدرات,هوس شیرینی,سروتونین,هورمون سروتونین,انسولین,دلایل افت قند خون,شاخص گلیسیمیک,رژیم کم کربوهیدرات,رژیم غذایی,رژیم کم کالری,رژیم غذایی لاغری,رژیم غذایی سالم,مضرات رژیم گرفتن اعتیاد به کربوهیدرات ها

چه عاملی باعث میل و هوس زیاد به خوردن کربوهیدرات و سایر مواد غذایی می شود ؟ 

حقیقتاً اطلاعات کافی در مورد علل خاص به وجود آمدن هوس و میل شدید به خوردن برخی غذاها ، در دست نیست . مطالعات و تحقیقات بیشتری برای درک بهتر اشتها ، نیاز است . بسیاری از تحقیقات نشان می دهند که افت قند خون ، باعث تحریک اشتها و گرسنگی می شود . این نکته ممکن است دلیل میل زیاد به خوردن کربوهیدرات را توجیه کند ، زیرا کربوهیدارت ، منبع انرژی است که به سرعت قند خون را بالا می برد . 

سایر مطالعات به این موضوع اشاره دارند که ، کم شدن ماده شیمیایی به نام  " سروتونین " در مغز می تواند دلیل میل شدید به یک غذا شود که اصطلاحاً به آن " ارتباط مغز - حالت روحی - غذا " گفته می شود . سروتونین باعث می شود که شما درد ، اضطراب و استرس کمتری را احساس کنید ، بنابراین این ماده شیمیایی حالت روحی را با آرام کردن فرد بهبود می بخشد . برخی متخصصان معتقد هستند که کسانی که میزان سروتونین کمتری دارند، میل بیشتری به خوردن کربوهیدارت دارند . 

 

معنی " میل شدید به خوردن کربوهیدارت " و یا " اعتیاد به کربوهیدارت " چیست ؟ 

این اصطلاحات در یک نظریه در مورد ارتباط میان کربوهیدارت ، انسولین و اشتها استفاده می شوند . ( بدن ما از انسولین برای تبدیل کردن قند ، نشاسته و سایر مواد غذایی به انرژی ، استفاده می کند ) ما می دانیم که با خوردن کربوهیدارت ، میزان انسولین در بدن بالا می رود ، که باعث افت قند خون می شود . این امر باعث اشتهای بیشتر برای غذای بیشتر ، در برخی افراد ، میل بیشتر برای کربوهیدارت بیشتر می شود . برخی توصیه مؤکد دارند که برای کم کردن ترشح انسولین و در نتیجه کم شدن میل و اشتهای شدید ، باید کربوهیدارت را در کمترین حجم ممکن مصرف کرد . برخی دیگر توصیه می کنند که خوردن کربوهیدراتهای با شاخص گلیسمیک کمتر ، می تواند میل و اشتهای شدید به کربوهیدرات را کم کند . در این مقاله مطالعات و تحقیقات کافی وجود ندارد تا بدانیم دقیقاً کدام راه درست است . در ضمن تجربه های فرد به فرد هم بسیار متغیر هستند . 

مشکلات بالقوه کم کردن مصرف کربوهیدارت چه خواهد بود ؟ 

رژیم های کم کربوهیدرات ، باعث کمبود مواد مغذی می شود که در غذاهای کاشتنی در خاک یافت می شود ( مانند برنج و گندم ... ) ، این مواد مغذی برای سلامت بدن لازم و ضروری است . افرادی که از این رژیم ها پیروی می کنند دچار کمبود ویتامین ، مواد معدنی و فیبر می شوند ، مواد شیمیایی خون نیز نامنظم شده ، یبوست و سایر بیماریها را در پی دارد . 

با نخوردن کربوهیدرات چه اتفاقی می افتد ؟ 

انجمن قلب آمریکا توصیه می کند که رژیم غذایی افراد شامل غذاهای با چربی ترانس کم ، چربی اشباع شده کم و کلسترول کم باشد . زمانی که فرد می خواهد یک رژیم کم کالری برای کاهش وزن داشته باشد ، بهتر است از سبزیجات ، میوه ها ، غلات کامل و غذاهای با فیبر بالا در طول روز استفاده کند . که این رژیم باید با دو یا سه وعده لبنیات کم چرب نیز تکمیل شود . اکثر رژیم های سالم ٤٥ تا ٦٥ درصد هم کربوهیدرات دارند . رژیم های کم کربوهیدرات باعث کمبود مواد مغذی دربدن می شود . برای مثال : 

- رژیم هایی که غلات در آن کم است ، فرد دچار کمبود ویتامین B و مواد معدنی می شود . غلات کامل حاوی فیبر و پتاسیم زیاد هستند . 

- لبنیات کم چرب و یا بدون چربی مانند ماست وشیر ، منابع مهمی برای کلسیم ، پروتئین و ریبوفلاوین هستند . 

- سبزیجات و میوه ها منابع غنی از ویتامین ها ، مواد معدنی و فیبر هستند . فواید دیگر آنها هنوز در حال کشف شدن است . 

متخصصان علم تغذیه توصیه مؤکد بر خوردن صبحانه و دو یا سه میان وعده در روز ، برای کنترل گرسنگی ، دارند . افرادی که انسولین کم ترشح می کنند و یا دچار دیابت هستند ، بهتر است کالری روزانه خود را در وعده های بیشتری تقسیم کنند و حتما ً دو یا سه میان وعده داشته باشند . 

 


منبع: heart.org
مترجم: رها قطبی
 ۲ خرداد ۱۳۹۴
    741  
3
مصاحبه با کارشناس تغذیه در خصوص روش صحیح کاهش وزن(قسمت اول)
مصاحبه با کارشناس تغذیه در خصوص روش صحیح کاهش وزن(قسمت اول)
در این مقاله خانم علی مددی به معرفی روش های نادرست لاغری, گرسنگی های طولانی مدت و عوارض آن می پردازن...
 ۳ دى ۱۳۹۴
    1435    13  
چگونه زنان فرانسوی بدون رعایت رژیم غذایی لاغر می مانند؟
چگونه زنان فرانسوی بدون رعایت رژیم غذایی لاغر می مانند؟
  آیا ممکن است یک رژیم غذایی لاغری وجود داشته باشد که پنیر و شکلات را توصیه کند؟ بله. ای...
 ۲۹ شهریور ۱۳۹۳
    4475    2  
بهترین غذاها برای تغذیه در حین شیمی درمانی
بهترین غذاها برای تغذیه در حین شیمی درمانی
غذاهایی که در این مقاله معرفی میکنیم در کاهش عوارض شیمی درمانی کمک خواهند کرد. البته حتما در مورد مص...
 ۲۷ تير ۱۳۹۵
    194    1  
بشقاب خود را بسازید
بشقاب خود را بسازید
درست کردن بشقاب تان یک راه ساده و موثر برای مدیریت سطح قند خون و کاهش وزن است...
 ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۵
    256    1  
تاثیر چربی های ترانس بر روی حافظه
تاثیر چربی های ترانس بر روی حافظه
  (سی ان ان) – اگر فکر می کنید حافظه ی شما ضعیف شده است، شاید بهتر باشد مصرف چربی...
 ۲۰ دى ۱۳۹۳
    1880    2  
رژیم غذایی مناسب برای بیماران دیابتی
رژیم غذایی مناسب برای بیماران دیابتی
رژیم مخصوص دیابت ، رژیمی است که به سادگی قند خون شما را کنترل می کند . در ادامه این مقاله راهکار...
 ۱۷ اسفند ۱۳۹۳
    6996    1  


هرگونه کپی برداری از مطالب یا نشر آن تنها با ذکر منبع و لینک به آن مجاز می باشد