بازدید کننده گرامی؛
ما در پیاده سازی شفاجو از امکانات و قابلیتهای پیشرفته وب استفاده کرده ایم. بنظر میرسد مرورگر وب شما امکانات جدید وب را پشتیبانی نمیکند.
در صورتی که در مشاهده صفحات دچار مشکل شدید پیشنهاد میکنیم از مرورگرهای پیشرفته نظیر Firefox یا Chrome استفاده کنید.
Firefox Chrome
دوستان عزیز شفاجو سلام،
آیا 5 دقیقه وقت دارید به چند سؤال در زمینه سلامتی پاسخ دهید؟

بیماری سیاتیک

سیاتیک درد عصبی ای است که در طول عصب انتشار می بابد . این درد از قسمت پایین کمر شروع می شود و پهلوها و باسن را هم در بر میگیرد و به پایین می رسد. سیاتیک فقط یک طرف بدن را تحت تاثیر قرار می دهد. سیاتیک,درد سیاتیک,عصب سیاتیک,سیاتیک چیست,کمر درد,پا درد,درد کمر,علل سیاتیک,علائم سیاتیک,علائم درد سیاتیک,تشخیص سیاتیک,درمان سیاتیک,درمان درد سیاتیک بیماری سیاتیک

تعریف بیماری:

سیاتیک درد عصبی ای است که در طول عصب انتشار می بابد . این درد از قسمت پایین کمر شروع می شود و پهلوها و باسن را هم در بر میگیرد و به پایین می رسد. سیاتیک فقط یک طرف بدن را تحت تاثیر قرار می دهد.

سیاتیک معمولا زمانی اتفاق می افتد که فتق دیسک کمر یا یک استخوان اضافی روی ستون فقرات به قسمتی از عصب فشار وارد می کند و باعث ایجاد التهاب و درد و گاهی اوقات بی حسی در پا می شود.

با اینکه درد ناشی از سیاتیک ممکن است شدید باشد ولی در بیشتر مواقع این درد با درمان های احتیاطی مربوطه طی چند هفته خوب می شود. افرادی که درد آنها بعد از 6 هفته درمان هنوز ادامه دارد بایستی عمل جراحی شوند تا فشار از روی عصب برداشته شود.

علائم:

دردی که از زیر ستون فقرات شروع می شود و تا باسن و پاها منتشر می شود نشانه ی سیاتیک است . در این بیماری فرد احساس ناراحتی در طول عصب سیاتیک می کند ولی درد در زیر کمر تا باسن و ران بیشتر است.

افرادی که دچار سیاتیک می شوند نوع دردشان با هم فرق می کند . برخی درد ملایم دارند برخی شدید برخی احساس سوختگی و برخی هم احساس ناراحتی شدید می کنند . گاهی اوقات این درد مثل شوک الکتریکی احساس می شود . زمانی که فرد بیمار سرفه یا عطسه می کند یا به مدت طولانی می نشیند علائم بیماری او تشدید می شود و معمولا هم فقط یک طرف بدن درگیر است.

برخی از افراد هم احساس بی حسی و سوزش و ضعف در پاها دارند . ممکن است فرد بیمار در یک طرف بدن درد و در طرف دیگر بدنش بی حس شود.

دلایل بیماری:

سیاتیک زمانی اتفاق می افتد که فتق دیسک کمر در ستون فقرات یا استخوان اضافی روی مهره ها به عصب سیاتیک فشار وازد کنند موارد کمی هم وجود دارد که یک تومور یا آسیبی از طرف بیماری دیابت باعث فشار به سیاتیک می شود.

پیشگیری:

همیشه نمی توان از سیاتیک پیشگیری کرد و سیاتیک ممکن است بعد از خوب شدن دوباره اتفاق بیفتد ولی توصیه های زیر برای پیشگیری از سیاتیک مفید هستند:

1-ورزش منظم: ورزش علاوه بر اینکه برای سلامتی کل بدن مفید است برای سلامت کمر هم مفید است . به ماهیچه های مرکزی در بدتان توجه ویژه داشته باشید ماهیچه های کمر و پایین کمر نقش اساسی در طرز ایستادن و تراز بدن دارند . از پزشکتان بخواهید که ورزش های مخصوص را در این زمینه به شما معرفی کند.

2-در وضعیت درستی بنشینید: از صندلی ای برای نشستن استفاده کنید که تکیه گاه و جای دست و پایه ی چرخشی مناسبی داشته باشد. یک بالش یا حوله ی رول شده پشت کمرتان قرار دهید تا انحنای کمر درست باشد . زانوها و پهلوها هم باید در سطح مناسبی باشند.

3- از مکانیک صحیح بدن بهره ببرید:اگر در طول روز زیاد می ایستید هرزگاهی یک پایتان را روی چارپایه یا یک جعبه ی کوچک دراز کنید. هنگامی که می خواهید اجسام سنگین را بلند کنید زیاد از عضلات کمر استفاده نکنید و فشار را روی ماهیچه ها پا بندازید . بدن خود را به بار نزدیک کنید و عضلات شکم را سفت و پشت خود را صاف کنید . سپس زانوها را خم کرده و یک زانو را روی زمین قرار دهید و بار را با تمام کف دست خود بلند کنید. از بلند کردن و همزمان چرخیدن  خودداری کنید. اگر بار خیلی سنگین است از فرد دیگری کمک بخواهید.


منبع: MayoClinic
مترجم: مهناز پناهنده
 ۱۰ شهریور ۱۳۹۴
    405  
0
علائم، تشخیص، درمان و پیشگیری از سرمازدگی و یخ زدگی
علائم، تشخیص، درمان و پیشگیری از سرمازدگی و یخ زدگی
سرمازدگی چیست؟ سرمازدگی به معنای یخ زدن یکی از بافت های بدن (معمولا پوست) می باشد. انگشتان دس...
 ۲۰ بهمن ۱۳۹۲
    4533    5  
حمله قلبی - قسمت دوم
حمله قلبی - قسمت دوم
بیماری کرونری قلب دلیل اصلی حمله ی قلبی است .این بیماری زمانی به وجود می آید که سرخرگ های کرونری (رگ...
 ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۴
    376    0  
سرطان تیروئید: علل، علائم، تشخیص و درمان سرطان تیروئید
سرطان تیروئید: علل، علائم، تشخیص و درمان سرطان تیروئید
سرطان تیروئید چیست؟ سرطان تیروئید یک بیماریست که در آن سلول های غیر طبیعی در داخل غده تیروئید...
 ۱۲ اسفند ۱۳۹۲
    41465    11  
رابطه جنسی دهانی و ابتلا به سرطان دهان و گلو
رابطه جنسی دهانی و ابتلا به سرطان دهان و گلو
در حدود 200 گونه مختلف ویروس HPV وجود دارند. برخی از آنها زمانی که به پوست حمله می کنند باعث برو...
 ۶ بهمن ۱۳۹۲
    21667    11  
رابطه بین اوج لذت جنسی (ارگاسم) و سردرد
رابطه بین اوج لذت جنسی (ارگاسم) و سردرد
اگر شما در زمان رسیدن به اوج لذت جنسی (ارگاسم) با سردرد مواجه می شوید ممکن است خود شما و یا شریک...
 ۵ اسفند ۱۳۹۲
    10952    6  
فیبروئید رحمی و درمان های ساده ی خانگی
فیبروئید رحمی و درمان های ساده ی خانگی
برخی درمان های آسان که می توان آن ها را در منزل انجام داد، درد های دوران قاعدگی و کم خونی بعد از آن...
 ۱۶ مهر ۱۳۹۴
    308    0  


هرگونه کپی برداری از مطالب یا نشر آن تنها با ذکر منبع و لینک به آن مجاز می باشد