بازدید کننده گرامی؛
ما در پیاده سازی شفاجو از امکانات و قابلیتهای پیشرفته وب استفاده کرده ایم. بنظر میرسد مرورگر وب شما امکانات جدید وب را پشتیبانی نمیکند.
در صورتی که در مشاهده صفحات دچار مشکل شدید پیشنهاد میکنیم از مرورگرهای پیشرفته نظیر Firefox یا Chrome استفاده کنید.
Firefox Chrome
دوستان عزیز شفاجو سلام،
آیا 5 دقیقه وقت دارید به چند سؤال در زمینه سلامتی پاسخ دهید؟

مشکلات رایج چشم

بسیاری از مشکلات و بیماریهای چشمی ، با بالا رفتن سن افراد بروز می کنند . مثل پیرچشمی، مگس پران، خشکی چشم، آب مروارید و ... پیرچشمی,مگس پران,خشکی چشم,آب مروارید,آب سیاه,گلوکوما,اختلالات شبکیه,کنژنکتیویت,قرمزی چشم,بیماریهای پلک چشم,آرتریت تمپورال,مشکلات رایج چشم,جداشدگی شبکیه,اشک مصنوعی,آبریزش شدید چشم,عینک آفتابی,بیماری قرنیه مشکلات رایج چشم

 

بسیاری از مشکلات و بیماریهای چشمی ، با بالا رفتن سن افراد بروز می کنند . اگرچه بیماریها و مشکلاتی که در زیر مطرح می شود ، افراد در سنین مختلف ، دچار آنها می شوند : 

 

پیرچشمی : 

در این مورد توانایی دیدن اشیاء از نزدیک و نوشته های خیلی ریز ، کم می شود . فرآیند شکل گیری این بیماری طولانی است و معمولاً تا سن چهل سالگی مشخص نمی شود . می توان با یک عینک مخصوص خواندن ، این مشکل را برطرف کرد . 

 

مگس پران : 

شخص مبتلا به مگس پران ذرات کوچک و غبار مانندی را جلوی چشمان و دید خود می بیند . بیشتر افراد در روزهای بسیار آفتابی و اطاقهای خیلی روشن متوجه این موضوع می شوند . این بیماری معمولاً نرمال است ، اما گاهی نشان دهنده بیماری مهم تری است ، مانند " جداشدگی شبکیه" ، خصوصاً اگر این مورد با فلاش نور همراه باشد . اگر تعداد ذرات و فلاشهایی که همیشه در برابر دیدگان شماست ، بیشتر شد ، حتماً به چشم پزشک خود مراجعه کنید . 

 

خشکی چشم : 

این مشکل زمانی بروز می کند که غدد اشکی ، به اندازه اشک تولید نمی کنند و یا اشکهای با کیفیت پایین تولید می کنند . خشکی چشم باعث آزار، خارش ، سوزش و در برخی موارد نادر از دست دادن بینایی می شود . ممکن است چشم پزشک برای شما نوعی مرطوب کننده چشمی تجویز کند ، این نوع قطره ها اشک مصنوعی هستند که مجاری اشک را باز می کند . 

و یا ممکن است فرآیند لیپی فلو را توصیه کند که با استفاده از گرما و فشار ، خشکی چشم را از بین می برند . 

 

آبریزش شدید چشم : 

اشک زیاد در چشم ممکن است ، به دلیل حساسیت به نور ، باد و یا تغییر در دما ایجاد شود . با گذاشتن سایه بان کردن دستها برای چشمها و یا زدن عینک آفتابی این مشکل بر طرف می شود . اشک بیش از اندازه ممکن است نشان دهنده بیماری شدیدتری مانند عفونت و یا بسته بودن یکی از مجاری اشکی ، باشد . چشم پزشک شما در هر دو حالت می تواند مشکل را برطرف کند. 

 

آب مروارید

آب مروارید نواحی غبار آلودی است که روی عدسی چشم ایجاد می شود . از آنجایی که عدسی چشم سالم مانند عدسی دوربین تمیز است ، نور برای عبور از آن و رسیدن به پشت چشم و شبکیه چشم ، جایی که تصاویر شکل می گیرند ، مشکلی نخواهد داشت . زمانی که آب مروارید شکل می گیرد ، نور به آسانی قبل ، از عدسی عبور نمی کند و در نتیجه تصاویر خراب و غیر واضح ظاهر می شوند . 

 

گلوکوما ( آب سیاه ) :

این اختلال زمانی بروز می کند که عصب چشم دچار آسیب پیشرفته شود . گلوکوما معمولاً با پرفشاری چشم همراه است . چشم مانند لاستیک ماشین ، فشار فشار نرمال و امنی دارد . زمانی که چشم دچار پرفشاری شود ، عصب چشم آسیب می بیند ، که " مرحله ابتدایی گلوکوما با زاویه باز" نامیده می شود . گلوکوما بیماری شایعی نیست اما بر اثر زخمی که بر چشم وارد شود ، عفونت شدید چشمی ، بسته شدن عروق خونی منتهی به چشم و یا اختلالات التهابی چشم ، به وجود می آید . زیرا افرادی که در مرحله ابتدایی این بیماری قرار دارند ، هیچ نشانه یا دردی ندارند ، برای همین مهم است که به طور منظم چشم های خود را توسط چشم پزشک کنترل کنید . درمان این بیماری شامل عمل جراحی و قطره های درمانی می شود . 

 

اختلالات شبکیه : 

شبکیه یک خط باریک در پشت چشم است که تصاویر جمع آوری و به مغز ارسال می کند . اختلالات شبکیه ، ارسال تصاویر را دچار مشکل می کند . تحلیل ماهیچه های چشم بر اثر بالا رفتن سن ، شبکیه آسیب دیده به دلیل دیابت ، و جداشدگی شبکیه نیز جزء اختلالات شبکیه محسوب می شود . تشخیص زودهنگام و درمان آن به داشتن دید خوب ، کمک می کند . 

 

کنژنکتیویت ( التهاب ملتحمه یا قرمزی چشم ) : 

در این بیماری ، غشاء تشکیل دهنده پلک و قرنیه ملتهب می شود . به این بیماری قرمزی چشم نیز اتلاق می شود . این اختلال باعث قرمزی ، خارش ، سوزش ، آبریزش و ترشح می شود . فرد مبتلا احساس می کند یک شیء خیلی ریز در چشمش وجود دارد . این اختلال در همه سنین رخ می دهد.  و بر اثر عفونت ، قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی مواد محرک و یا آلرژی به وجود می آید . 

 

بیماری قرنیه : 

قرنیه پنجره گنبد شکل جلوی چشم است که نور را برای ورود به چشم تنظیم و متمرکز می کند . عفونت ، زخم ، و قرار گرفتن در معرض مواد سمی ، باعث آسیب جدی به قرنیه می شود ، که این آسیب قرمزی چشم آبریزش ، درد ، کم شدن دید و هاله را برای چشم در بر دارد . درمان این بیماری با تنظیم مجدد شیشه های عینک ، قطره های دارویی و یا عمل جراحی امکان پذیر است . 

 

بیماریهای پلک چشم : 

پلکها محافظ چشمان ، پخش کننده اشک و کنترل کننده میزان نور وارد شده به چشم هستند . درد ، خارش ، آبریزش و حساسیت شدی به نور از نشانه های بیماری پلکها هستند . سایر مشکلات مانند افتادگی پلکها ، اسپاسمهای به هم زدن چشم ، و التهاب قسمت بیرونی پلکها نزدیک مژه ها نیز از علائم این بیماری هستند . بیماریهای پلک ها با تمیز کردن صحیح ، دارو و عمل جراحی قابل درمان هستند . 

 

آرتریت تمپورال : 

در این نوع بیماری عروق در کل بدن دچار التهاب می شود . علائم این بیماری سردرد ، درد هنگام جویدن غذا و ورم و حساسیت شدید در قسمت شقیقه ها است . ممن است پس از گذشت چند هفته بعد از این علائم ، فرد دچار نابینایی ، خصوصاً در یک چشم شود . سایر علائم شامل لرزش ، از دست دادن وزن و تب می شود . دانشمندان هنوز موفق بخ کشف دلیل این بیماری نشده اما ، حدس می زنند در اثر اختلال در سیستم ایمنی بدن به وجود می آید . نابینایی در چشم دوم هم ، در هفته های بعد رخ می دهد . مراجعه به چشم پزشک ، لازم است . درمان اولیه می تواند از نابینایی چشم جلوگیری کند . 

پیشگیری از مشکلات بینایی ناشی از بیماری دیابت

علل، علائم، پیشگیری و درمان خستگی چشم

 

 


منبع: WebMd
مترجم: رها قطبی
 ۲۵ خرداد ۱۳۹۴
    711  
1
دردهای مزمن: علل، علائم و درمان درد های مزمن
دردهای مزمن: علل، علائم و درمان درد های مزمن
این مقاله برای افرادی که از درد های مزمن با دلایلی غیر از سرطان رنج می برند مناسب است. درد مز...
 ۲۸ آذر ۱۳۹۲
    4251    3  
بیماری لوپوس (قسمت اول)
بیماری لوپوس (قسمت اول)
بیماری لوپوس چیست؟ لوپوس یک بیماری التهابی مزمن است که در آن سیستم ایمنی بدن شما به بافت ها و...
 ۱۴ آذر ۱۳۹۲
    2769    0  
کم خونی: انواع کم خونی و علائم کم خونی
کم خونی: انواع کم خونی و علائم کم خونی
علائم کم خونی چه چیز هایی هستند؟ علائم کم خونی بسته به نوع کم خونی، علت زمینه ای و مشکلاتی ما...
 ۱۴ دى ۱۳۹۲
    18314    4  
بیماری وبا: علل، علائم، پیشگیری و درمان بیماری وبا
بیماری وبا: علل، علائم، پیشگیری و درمان بیماری وبا
بیماری وبا یک بیماری عفونیست که باعث اسهال شدید و آبکی شده و در صورتی که درمان نشود می تواند منج...
 ۱۹ دى ۱۳۹۲
    6190    3  
آنچه که پاها در موردسلامتی می گویند
آنچه که پاها در موردسلامتی می گویند
سرد بودن پاها نشانه ی بیماری های زیادی است. گردش خون ضعیف یکی از عوامل سردی انگشتان پا می باشد. مشک...
 ۲۸ خرداد ۱۳۹۴
    1699    0  
آنچه در مورد کمردرد های شبانه باید بدانید
آنچه در مورد کمردرد های شبانه باید بدانید
کمر درد های شبانه نوع خاصی از کمر درد هستند که می توانند نشانه یک مشکل جدی در ستون فقرات باشند....
 ۱۶ خرداد ۱۳۹۳
    7122    0  


هرگونه کپی برداری از مطالب یا نشر آن تنها با ذکر منبع و لینک به آن مجاز می باشد