بازدید کننده گرامی؛
ما در پیاده سازی شفاجو از امکانات و قابلیتهای پیشرفته وب استفاده کرده ایم. بنظر میرسد مرورگر وب شما امکانات جدید وب را پشتیبانی نمیکند.
در صورتی که در مشاهده صفحات دچار مشکل شدید پیشنهاد میکنیم از مرورگرهای پیشرفته نظیر Firefox یا Chrome استفاده کنید.
Firefox Chrome
دوستان عزیز شفاجو سلام،
آیا 5 دقیقه وقت دارید به چند سؤال در زمینه سلامتی پاسخ دهید؟

یک رژیم غذایی سرشار از کربوهیدرات برای مغز در حال تکامل

ما آن چیزی هستیم که میخوریم .بنابر این می توان گفت ما آن چیزی هستیم که نیاکان ما میخورده اند! اما فهمیدن دقیق آنچه که آنان در گذشته تغذیه می کرده اند کار آسانی نیست. از زمان انسان دوره چهارم زمین شناسی کتاب اشپزی ای موجود نیست تا دانشمندان از آن کمک بگیرند و هرآنچه که در مورد عادات تغذیه ای گذشتگان موجود است از نتایجی است که از مطالعه ی فسیل های ماقبل تاریخ بدست آمده است. عادات تغذیه,رژیم غذایی,کربوهیدرات,رژیم غذایی گیاه خواران,فیبر,پروتئین,علم تکامل بیولوژی, یک رژیم غذایی سرشار از کربوهیدرات برای مغز در حال تکامل

 

ما آن چیزی هستیم که میخوریم .بنابر این می توان گفت ما آن چیزی هستیم که نیاکان ما میخورده اند! اما فهمیدن دقیق آنچه که آنان در گذشته تغذیه می کرده اند کار آسانی نیست.

از زمان انسان دوره چهارم زمین شناسی کتاب اشپزی ای موجود نیست تا دانشمندان از آن کمک بگیرند و هرآنچه که در مورد عادات تغذیه ای گذشتگان موجود است از نتایجی است که از مطالعه ی فسیل های ماقبل تاریخ بدست آمده است.

دانشمندان بر این باورند که رژیم غذایی اجداد ما با اضافه شدن گوشت یک تغییر جهت اساسی داشته است.     

در نشریه سه ماهه ی مروری بر بیولوژی، محققین استدلال کرده اند که کربوهیدرات ها دیگر ماده غذایی مهمی بوده اند که به رژیم غذایی پیشینیان افزوده شده و پایه ی رژیم های غذایی گیاه خواران را تشکیل می دهد . در واقع کربوهیدرات پخته شده  باعث شده تا اجداد ما انرژی بیشتری بسوزانند و باعث شده تا اندازه  ی مغز انسان بصورت تکاملی افزایش یابد.

تقریبا 7 میلیون سال پیش که انسان از گونه ای از میمون ها مشتق شد و تا جایی که علم  بشر می گوید ، انسان از مواد خام  سرشار از فیبر تغذیه می کرده است. تا زمانی که بشر آتش را کشف کرد .این نقطه مشخص نیست و این تغییر  بر اساس ابزار های سنگی که پیدا شده اند به حدود 3.3 میلیون سال قبل و بر اساس یافته های استخوان های پستانداران به 3.4 میلیون سال قبل بر می گردد که از گوشت و استخوان های حیوانات مرده تغذیه می کرده اند.

اینکه دقیقا چه زمانی بشر آتش را کشف کرد با شک و تردید همراه است . بشر حدود 300 هزار سال قبل آتش را کشف کرد اما بعضی از محققان بر این باورند که مکان هایی را کشف کرده اند که در آنجا آتش روشن  میشده که به 1.8 میلیون سال قبل بر می گردد.

بهر حال گوشت پخته شده انرژی ، پروتئین و چربی بیشتر ی را برای انسان تامین کرد. آقای توماس مارک دیرینه شناس دانشگاه لندن به همراه همکارانش بر این باورند که ماده غذایی مهم دیگری نیز  در اجاق های پیشینیان پخته می شده است و آن قارج ها و دیگر گیاهان کربو هیدراتی بوده است.

بدن ما می تواند کربو هیدرات را به قند تبدیل کند که سوخت بدن انسان را تشکیل می دهد. این پروسه با جویدن ماده غذایی در دهان با آنزیم آمیلاز موجود در بزاق دهان آغاز می گردد.و باعث شکستن کربوهیدرات ها می شود.آمیلاز روی غذا های کربوهیدراتی که به صورت خام مصرف می شوند به سختی اثر می کند در حالی که سرعت جذب این آنزیم در همان ماده به صورت پخته شده 20 برابر است.

پختن قارچ ها ی وحشی و گیاهانی که در زمان گرسنگی حتی نمی شود آن ها را بو کرد برای انسان اولیه باعث مغذی تر شدن آنان می شده است.

از دیگر نشانه هایی که کربوهیدرات ها را برای انسان مهم ساخته است  پیدا کردن  2 ژن رو نویسی شده در دی ان ای شامپانزه ها که بسیار از لحاظ ژنتیکی مشابه انسانند ، میباشداما در انسان ها حدود 18  ژن آمیلاز وجود دارد و این بدان معنیست که ما قادر به تجزیه انواع بیشتری از کربو هیدرات ها هستیم و این گونه بوده است که گندم و دیگر محصولات کشاورزی غذای اصلی بشر را تشکیل می دهد از اینرو انتخاب طبیعی به جایی رفت که انسان آنزیم امیلاز بیشتری داشته باشد.فسیل های ثبت شده نشان می دهند که از 800 سال پیش تاکنون  اندازه مغز انسان بزرگتر شده است و حدود 4/1 از انرژی کل بدن را مورد استفاده قرار می دهد.

شواهد زیادی در مورد اهمیت کربو هیدرات ها و نقش آن در زندگی بشر وجود دارد اما مطمئنا در برگیرنده ی تمامی جزئیاتی که دانشمندان روی کاغذ می نویسند نمی باشد.این فرضیه ها ممکن است درست باشند اما قطعیت ندارند و بطور مثال هنوز شک های زیادی در مورد زمان دقیق کشف آتش توسط بشرو یا رونویسی شدن ژن آمیلاز در دی ان ای انسان وجود دارد.

و دانشمندان بر این باورند که علم تکامل بیولوژی می تواند  نا گفته های زیادی در مورد علم تغذیه داشته باشد که بسیار پیچیده است و آدمی تنها به حقایق کمی از این علم دست یافته است.

 

اعتیاد به کربوهیدرات

رژیم گیاه خواری

مصاحبه اختصاصی شفاجو با خانم مریم حسینی، مدیر انجمن تغذیه طبیعی

رژیم شفاجو


منبع: nytimes
مترجم: آیتک محمدی
 ۱۱ شهریور ۱۳۹۴
    393  
1
واریس: علل، علائم، تشخیص و درمان واریس وریدها
واریس: علل، علائم، تشخیص و درمان واریس وریدها
واریس چیست؟ وریدهای واریسی، وریدهایی بزرگ شده و درهم پیچیده در نزدیکی سطح پوست هستند. واریس ب...
 ۱۵ بهمن ۱۳۹۲
    24069    4  
حقایقی در مورد کاندوم: آنچه باید در مورد کاندوم بدانید!
حقایقی در مورد کاندوم: آنچه باید در مورد کاندوم بدانید!
ممکن است کاندوم در بین اقشار مختلف جامعه نام های مختلفی داشته باشد، اما تقریبا تمام افراد نام کا...
 ۲۳ بهمن ۱۳۹۲
    16555    14  
دندان درد چیست؟ علل، پیشگیری و درمان دندان درد
دندان درد چیست؟ علل، پیشگیری و درمان دندان درد
دندان درد چیست؟ شایعترین علت دندان درد و یا درد در ناحیه ی فک و صورت، پوسیدگی دندان است. هنگا...
 ۲۳ آذر ۱۳۹۲
    11536    4  
چگونه از بروز کمر درد در هنگام کار کردن پیشگیری کنیم؟
چگونه از بروز کمر درد در هنگام کار کردن پیشگیری کنیم؟
امروز با مطلبی در مورد کمر درد که از میان تازه های سلامت شفاجو انتخاب کرده ایم در خدمت شما هستیم...
 ۴ فروردین ۱۳۹۳
    2366    1  
حساسیت غذایی در کودکان و درمان آن
حساسیت غذایی در کودکان و درمان آن
حساسیت غذایی یا آلرژی غذایی چیست؟ حساسیت (آلرژی) غذایی یک واکنش سیستم ایمنی بدن است به برخی ا...
 ۷ اسفند ۱۳۹۲
    6778    1  
افراد با وزن طبیعی که چربی شکمی دارند ، بیشتر در معرض سکته قلبی قرار دارند
افراد با وزن طبیعی که چربی شکمی دارند ، بیشتر در معرض سکته قلبی قرار دارند
کسانی که وزن نرمال دارند اما دچار چربی شکمی هستند ، بیشتر از افراد با اضافه وزن بالا ، در معرض سکته...
 ۸ فروردین ۱۳۹۴
    623    0  


هرگونه کپی برداری از مطالب یا نشر آن تنها با ذکر منبع و لینک به آن مجاز می باشد