بازدید کننده گرامی؛
ما در پیاده سازی شفاجو از امکانات و قابلیتهای پیشرفته وب استفاده کرده ایم. بنظر میرسد مرورگر وب شما امکانات جدید وب را پشتیبانی نمیکند.
در صورتی که در مشاهده صفحات دچار مشکل شدید پیشنهاد میکنیم از مرورگرهای پیشرفته نظیر Firefox یا Chrome استفاده کنید.
Firefox Chrome
دوستان عزیز شفاجو سلام،
آیا 5 دقیقه وقت دارید به چند سؤال در زمینه سلامتی پاسخ دهید؟

آیا بین سرطان و استفاده از تلفن های همراه ارتباطی وجود دارد؟

ارتباط میان بین سرطان و استفاده از تلفن های همراه هنوز هم مورد بحث می باشد، مطالعات سالیانه در بردارنده ی اطلاعات ضد و نقیض در رابطه با این موضوع می باشند ولی تاکنون هیچ توافقی بر سر اینکه ارتباط مستقیم بین این دو فاکتور وجود دارد صورت نپذیرفته. سرطان,سرطان وتلفن همراه,تومورهای مغزی,تومور,سرطان غدد بزاقی,گلیوم,نوروم آکوستیک,ارتباط بین تلفن همراه وسرطان,مطالعات سرطان, آیا بین سرطان و استفاده از تلفن های همراه ارتباطی وجود دارد؟

 

آیا بین سرطان و استفاده از تلفن های همراه ارتباطی وجود دارد؟

ارتباط میان بین سرطان و استفاده از تلفن های همراه هنوز هم مورد بحث می باشد، مطالعات سالیانه در بردارنده ی اطلاعات ضد و نقیض در رابطه با این موضوع می باشند ولی تاکنون هیچ توافقی بر سر اینکه ارتباط مستقیم بین این دو فاکتور وجود دارد صورت نپذیرفته.

به نظر می رسد نگرانی اصلی استفاده از موبایل و سرطان در گسترش تومورهای مغزی باشد. در سال 1970 برخی تحقیقات نشان دادند که افزایش اندکی در اندازه تومورهای مغزی و استفاده از تلفن همراه وجود دارد با این وجود استفاده از آن تاکنون ادامه داشته است پس احتمالا عوامل دیگری نیز در ایجاد و رشد تومور دخیل اند.

 در این جا به مروری اجمالی بر آنچه  که تاکنون محققین از این ارتباط بدست آورده اند می پردازیم :

در یک مطالعه که بر روی بیش از 420،000 کاربر تلفن همراه در طی یک دوره ی20 ساله صورت گرفت، محققان شواهدی از ارتباط بین تلفن های همراه و تومورهای مغزی پیدا کردند.

در مطالعه دیگری،ارتباط بین تلفن های همراه و سرطان غدد بزاقی کشف شد با این حال، تنها تعداد کمی از تومور های شرکت کنندگان در این مطالعه بدخیم بودند.
 یکی دیگر از مطالعات افزایش خطر احتمالی گلیوم( یک نوع خاصی از تومور مغزی) برای پر مصرفترین کاربران تلفن همراه را نشان می دهد، اما هیچ افزایش خطر ابتلا به تومور مغزی به طور کلی مشاهده نشد .

پس از ارزیابی مطالعات متعدد در مورد احتمال ارتباط بین تلفن های همراه و گلیوما و یک تومور مغزی سرطانی نا شناخته به عنوان نوروم آکوستیک، اعضای آژانس بین المللی تحقیقات سرطان(بخشی از سازمان بهداشت جهانی) به عنوان یک نتیجه توافق کردند که بر اساس شواهد محدود موجود، اشعه تلفن همراه یک عامل سرطان زا می باشد، این گروه میدان های الکترومغناطیسی فرکانس های رادیویی را به عنوان عامل احتمالی سرطانزایی به مردم معرفی کردند.

با این حال، با یک سری از مطالعات نمی توان تمام داستان را بیان کرد. برای این امر به سال ها وقت نیاز است تا بین استفاده از یک عامل و مشاهده افزایش نرخ سرطان رابطه ی دقیقی ایجاد کرد و آن را به عنوان عامل جدید سرطانزایی شناخت مانند دخانیات، اما در این جا این امکان وجود ندارد چون زمان زیادی از استفاده این وسیله نمی گذرد و شاید برای نسبت دادن قطعی این عامل به بروز سرطان و نشان دادن اثرات مستقیم آن زود باشد.

در حال حاضر، هیچ کس نمی داند که آیا تلفن های همراه قادر به ایجاد سرطان هستند یا خیر. اگر چه مطالعات طولانی مدت در حال انجام است، تا به امروز هیچ شواهد قانع کننده ای مبنی بر سرطانزا بودن استفاده ازاین  تلفن ها وجود نداشته است. اگر شما در مورد ارتباط احتمالی بین تلفن های همراه و سرطان نگران هستید، بهتر است با محدود کردن استفاده از تلفن های همراه و استفاده از بلندگو و هندز فری کمی از نگرانی خود بکاهید.


منبع: mayoclinic
مترجم: آیتک محمدی
 ۷ مهر ۱۳۹۴
    260  
0
دویک چیست؟
دویک چیست؟
  دویک یک بیماری است شبیه ام اس که این روزها در ایران بیشتر شده. چه چیزهایی را باید در م...
 ۶ مرداد ۱۳۹۳
    10176    7  
علل، علائم، تشخیص و درمان آب مروارید چشم
علل، علائم، تشخیص و درمان آب مروارید چشم
آب مروارید چیست؟ آب مروارید در واقع تار شدن عدسی چشم بوده که باعث اختلال در بینایی می شود. بی...
 ۳۰ شهریور ۱۳۹۳
    2775    1  
کمردرد، پیشگیری و راههایی برای کاهش درد (قسمت دوم)
کمردرد، پیشگیری و راههایی برای کاهش درد (قسمت دوم)
قوی نگه داشتن و نرم نگه داشتن کمر بهترین راه پیشگیری از کمر درد است. انجام ورزش های منظم –نگه داشتن...
 ۱۶ تير ۱۳۹۴
    545    2  
چگونه از ابتلا به آلزایمر پیشگیری کنیم؟
چگونه از ابتلا به آلزایمر پیشگیری کنیم؟
  با توجه به گزارشی که موسسه ملی بهداشت آمریکا (NIH) منتشر کرده است، فاکتور های زیادی در...
 ۵ آبان ۱۳۹۳
    1822    2  
٦ توصیه طب سنتی برای درمان کبد چرب
6 توصیه طب سنتی برای درمان کبد چرب
از دیدگاه طب سنتی، گیاه خار مریم، زنجبیل، سویا، آّبلیمو و زردچوبه در درمان و کاهش علائم کبد چرب بسیا...
 ۱۲ بهمن ۱۳۹۴
    691    0  
آموزش چند تمرین ورزشی برای داشتن رابطه جنسی بهتر
آموزش چند تمرین ورزشی برای داشتن رابطه جنسی بهتر
  برای داشتن یک زندگی جنسی عالی، فیزیوتراپ ها 5 حرکت ورزشی را توصیه می کنند. البته این و...
 ۲۷ مرداد ۱۳۹۳
    6033    4  


هرگونه کپی برداری از مطالب یا نشر آن تنها با ذکر منبع و لینک به آن مجاز می باشد