بازدید کننده گرامی؛
ما در پیاده سازی شفاجو از امکانات و قابلیتهای پیشرفته وب استفاده کرده ایم. بنظر میرسد مرورگر وب شما امکانات جدید وب را پشتیبانی نمیکند.
در صورتی که در مشاهده صفحات دچار مشکل شدید پیشنهاد میکنیم از مرورگرهای پیشرفته نظیر Firefox یا Chrome استفاده کنید.
Firefox Chrome
دوستان عزیز شفاجو سلام،
آیا 5 دقیقه وقت دارید به چند سؤال در زمینه سلامتی پاسخ دهید؟

رابطه بین داشتن فرزند و سرطان تخمدان در خانم ها

یک مطالعه جدید نشان می دهد هرچه تعداد فرزندان زنان بیشتر باشد، خطر ابتلای آنان به سرطان تخمدان پایین تر می آید. سرطان تخمدان,جلوگیری از سرطان تخمدان,لوله های فالوپ,تومورهای سروز,اندومتریوز,کاهش احتمال ابتلا به سرطان تخمدان رابطه  بین داشتن فرزند و سرطان تخمدان در خانم ها


یک مطالعه جدید نشان می دهد هرچه تعداد فرزندان زنان بیشتر باشد، خطر ابتلای آنان به سرطان تخمدان پایین تر می آید. این مطالعه نشان داد که خطر ابتلا در زنان دارای فرزند از زنانی که لوله های فالوپ بسته شده داشتند(به علت جلوگیری از بارداری ) پایین تر بود. این نتایج از تجزیه و تحلیل داده های بدست آمده از بیش از 8000 زن برای تعیین عوامل خطر در چهار نوع از رایج ترین سرطان های تخمدان: سروز، موسینوس، آندومتر و تومورهای سلول روشن بدست آمده است.

در چند سال اخیر درک ما از سرطان تخمدان توسط تحقیقات به عمل آمده متحول شده است این یافته ها نشان می دهد که بسیاری از موارد سرطان در این ناحیه در واقع از تخمدان آمده است به عنوان مثال، شروع بسیاری از تومورهای سروز وخیم(رایج ترین نوع سرطان تخمدان در لوله های فالوپ) و برخی از تومورهای سلول های روشن و آندومتر ممکن است از اندومتریوز توسعه یافته باشند.

کسانی که حداقل یک بار فرزند زایی داشته اند حدود 20 درصد احتمال ابتلا به سرطان تخمدان پایین تری نسبت به زنان بدون فرزند داشتند و همچنین 40 درصد خطر ابتلا پایین تر ی به تومورهای سلول روشن و اندومترداشته اند. هر کودک بیشتر از 8 درصد خطر ابتلا به سرطان تخمدان را کاهش می دهد.

تحقیقات بیشتر نشان داد زنانی که لوله های فالوپ بسته شده داشتند بطور کلی 20 درصد خطر ابتلا کمتری به سرطان تخمدان داشتند ونیز 20 درصد خطر کمتری برای ابتلا به تومورهای سروز درجه بالا و 50 درصد احتمال کمتر برای آندومتر و تومورهای سلول روشن.


لازم به ذکر است که این مطالعات فقط یک ارتباط را کشف کرد، اما اتصال دقیقی بین تعداد فرزندان یک زن و خطر ابتلا آنان به سرطان تخمدان هنوز کشف نشده است.
اعتقاد بر این است خطر افزایش نا باروری در میان زنان بدون فرزند بیشتر است. برخی از شرایط مانند اندومتریوز که احتمال باردار شدن را در زنان کاهش می دهد نیز ممکن است خطر ابتلا آنان را در انواع خاصی از سرطان تخمدان افزایش دهد.

 برای کاهش خطر ابتلا به سرطان در میان زنانی که لوله فالوپ بسته شده داشتند، گفته شده که بستن لوله های رحمی ممکن است به جلوگیری از رسیدن سلول های غیر طبیعی تومور به تخمدان کمک کند.
 زمان باردار شدن یک زن، می تواند خطر ابتلا به سرطان تخمدان او را تحت تاثیر قرار دهد. سرطان تخمدان مانند بسیاری از سرطان های دیگر است و تنها یک بیماری نیست و می تواند سایر بافت ها را تحت تاثیر قرار دهد.
این مهم است که مطمئن شوید که چه چیزهایی روی انواع مختلف سرطان تخمدان تاثیر می گذارد. ما در حال حاضر نیاز به درک مکانیسم های پشت این یافته ها داریم تا بتوانیم با دانستن آن از گسترش خطر ابتلا تمام زنان به سرطان تخمدان بکاهیم بدون در نظر گرفتن اینکه او باروری داشته است یا خیر.


منبع: webmd
 ۲۰ آبان ۱۳۹۴
    338  
1
افسردگی در دوران حاملگی
افسردگی در دوران حاملگی
آیا افسردگی یا اضطراب در دوران حاملگی  طبیعی است؟ اگر چه غالباً حاملگی به صورت دورانی لبری...
 ۲۰ شهریور ۱۳۹۲
    6673    2  
پستان های بزرگ: تصویر بدن نامناسب و راه حل آن
پستان های بزرگ: تصویر بدن نامناسب و راه حل آن
  چگونه پستان ها در طول زندگی تغییر می کنند؟ فرایند رشد و بزرگ شدن پستان و همچنین میز...
 ۹ شهریور ۱۳۹۳
    2829    1  
٦ برداشت غلط در مورد سلامت قلب ، توسط زنان و روشهای پیشگیری از آن
٦ برداشت غلط در مورد سلامت قلب ، توسط زنان و روشهای پیشگیری از آن
علی رغم اینکه بسیاری از افراد ، تصور می کنند مراقب سلامت قلب خود هستند ، باید بدانند که ممکن است...
 ۶ فروردین ۱۳۹۴
    522    2  
ترشحات واژن: کدام ترشحات غیر طبیعی هستند؟
ترشحات واژن: کدام ترشحات غیر طبیعی هستند؟
ترشحات واژن از جمله مواردیست که تمام زنان باید اطلاعات بیشتری در مورد آن داشته باشند. مایعی که ت...
 ۷ تير ۱۳۹۳
    42178    6  
چرا جنین ریز و یا درشت می‌شود؟
چرا جنین ریز و یا درشت می‌شود؟
دکتر محمدرضا درخشان، متخصص اطفال در این باره می‌گوید: « از زمان تشکیل نطفه در رحم...
 ۱۸ شهریور ۱۳۹۲
    7268    1  
مشکلات جنسی در خانم ها: علل مشکلات جنسی زنان
مشکلات جنسی در خانم ها: علل مشکلات جنسی زنان
تمایلات جنسی زنان مجموعه ای پیچیده است از سیگنال های روانی، عاطفی و احساسی و فیزیکی. بروز مشکل د...
 ۱۹ دى ۱۳۹۲
    3210    2  


هرگونه کپی برداری از مطالب یا نشر آن تنها با ذکر منبع و لینک به آن مجاز می باشد