بازدید کننده گرامی؛
ما در پیاده سازی شفاجو از امکانات و قابلیتهای پیشرفته وب استفاده کرده ایم. بنظر میرسد مرورگر وب شما امکانات جدید وب را پشتیبانی نمیکند.
در صورتی که در مشاهده صفحات دچار مشکل شدید پیشنهاد میکنیم از مرورگرهای پیشرفته نظیر Firefox یا Chrome استفاده کنید.
Firefox Chrome
دوستان عزیز شفاجو سلام،
آیا 5 دقیقه وقت دارید به چند سؤال در زمینه سلامتی پاسخ دهید؟

بررسی سودمندی شیوه های آموزش قبل از ازدواج

ازدواج از جمله مهمترین شرایط و زمینه های تحقق زندگی روانی – اجتماعی و معنوی انسان است.از اینرو ،نیاز به آموزش برای ورود به آن احساس می شود. آموزش قبل از ازدواج,ازدواج,ازدواج ناموفق,ازدواج موفق,حفظ ازدواج,حفظ بنیان های خانواده,رضایت زناشویی, بررسی سودمندی  شیوه های آموزش قبل از ازدواج

بررسی سودمندی  شیوه های آموزش قبل از ازدواج

 

ازدواج از جمله مهمترین شرایط و زمینه های تحقق زندگی روانی – اجتماعی و معنوی انسان است.از اینرو ،نیاز به آموزش برای ورود به آن احساس می شود .در گذشته این آموزشها از طریق ارتباطات چهره به چهره و با مشاهده آداب و رسوم صورت می گرفت ولیکن در دنیای امروز با تغییر در سبک های زندگی ،فرصت برای انتقال اطلاعات و آموزش کاهش یافته و چه بسا آموزشهای قدیمی قادر به رفع مسائل دنیای امروز نیستند و نیاز به آموزش رسمی ضروری به نظر می رسد.آموزش قبل از ازدواج تلاشی است در جهت کاستن ازازدواج های ناموفق و افزایش ازدواج های موفق و پایدار.این آموزش ها شامل آموزشهایی چون آموزش مهارتهای ارتباطی،گفتگوی موثر،حل مسئله،مدیریت تعارض،جرات ورزی و . . . می شود که امروزه در سراسر جهان مورد توجه بسیار قرار گرفته اند.

   پژوهش حاضر که از نوع مروری می باشد به بررسی سودمندی دو برنامه آموزش پیش از ازدواج متداول که مورد مطالعه بسیار نیز قرار گرفته اند می پردازد:

 

1-  برنامه بهبود ارتباط و پیشگیری از مشکلات ارتباطی (PREP):

این برنامه بر شیوه های زوج درمانی رفتاری سنتی چون آموزش حل تعارض و حل مساله به زوجین تازه ازدواج کرده و نامزدها  مبتنی است.نتایج آشکار ساخت که این برنامه تا سه سال بعد از پایان دوره ، موجب افزایش ثبات و رضایت زناشویی می شود (مارکمن و همکاران،1988).

 

2- برنامه ایجاد ارتباطات پذیرفته شده و دلسوزانه از طریق همدلی (CARE):

این برنامه مداخله ای در دانشگاه UCLA با تمرکز بر رفتارهای اجتماعی سودمند مطرح شد. CARE علاوه بر آموزش مهارتهای ارتباطی به ارتقا همدلی و حمایت اجتماعی نیز پرداخته است و از سه بخش آموزش حمایت اجتماعی، آموزش مدیریت تعارض و آموزش بخشودگی تشکیل شده است.بدین ترتیب که در ابتدا طی تمریناتی به زوجین یاد داده می شود تا حمایت کننده و حمایت گیرنده های خوبی باشند و احساسات منفی همسرشان را درک کرده و به احساسات و نیازهایش اعتبار بخشیده وبه شیوه ای همدلانه به آنها پاسخ دهند.در مرحله بعدی به زوجین آموزش داده می شود تا بدون قضاوت ،سرزنش و حمله به بررسی منطقی تعارض بپردازند و با درک بهتر خاستگاه رفتارهای یکدیگربه سازگاری و ایمنی بیشتری دست یابند (راگ و همکاران،2002).

در مرحله آخر نیز زوجین را با فرایند بخشش آشنا ساخته و آنها را تشویق می کنند تا به وسیله همدلی با مقصر و اعتمادسازی مجدد به رفع صدماتی که در گذشته موجب بی اعتمادی بینشان شده بپردازند. در مجموع ، CARE با تکیه بر حمایت اجتماعی و همدلی که از طریق ایجاد درک و پذیرش متقابل بین زوجین ایجاد می شود،احساس امنیت را در رابطه خلق کرده و در نتیجه در همسران ،نگرش مثبت نسبت به هم ایجاد کرده و به زوجین در افزایش رضایت زناشویی دراز مدت کمک می کند(جانسون و همکاران،2001).

    نتایج پژوهش طولی بر روی سودمندی این دوشیوه نشان دادکه مداخلات پیشگیرانه در اوایل ازدواج ،میزان موفقیت و شادی زناشویی را افزایش می دهند و علیرغم اثر کوتاه مدتشان از آنجا که بیشترین نرخ طلاق و جدایی در 5 سال اول زندگی زناشویی رخ می دهد ،این تاثیر نه چندان طولانی مدت به حفظ ازدواج در پرمخاطره ترین سالها کمک می کند.همچنین مداخلاتی که به افزایش همدلی و حمایت و امنیت بین زوجین می پردازند مثل CARE  چون منجر به تغییردر دلبستگی زوجین می شوند ،اثرات طولانی مدت تری هم به همراه دارند(نیدیگ،1989).

در نهایت،اجرای چنین کارگاههای آموزشی قبل از بروز مشکلات جدی زناشویی می تواند به حفظ بنیان های خانواده و جامعه کمک کرده و ثبات و رضایت زناشویی را تحت الشعاع قرار دهد.


 ۲ اسفند ۱۳۹۴
    240  
2
تله های ذهنی که زندگی مان را نابود می کند
تله های ذهنی که زندگی مان را نابود می کند
  احساس نا امیدی و بی مصرفی می کنید؟ حس می کنید دیگران از شما بهتر هستند؟ می خواهید که د...
 ۲۱ دى ۱۳۹۳
    2070    8  
صحبت کردن با کودکانمان در مورد روابط جنسی
صحبت کردن با کودکانمان در مورد روابط جنسی
جنسیت بخش مهمی از انسان بودن است. این مسئله بیش از یک عمل جسمی و مقاربت با فرد دیگر را شامل می شود.
 ۶ دى ۱۳۹۴
    607    2  
چرا ما گریه می کنیم - حقایقی درباره اشک ریختن
چرا ما گریه می کنیم - حقایقی درباره اشک ریختن
چرا برخی به راحتی گریه می کنند ولی دیگران نه، و چگونه می توان اشک ریختن را مدیریت کرد
 ۱۰ اسفند ۱۳۹۴
    385    1  
بیماری افسردگی چیست؟ علائم بیماری افسردگی و انواع آن
بیماری افسردگی چیست؟ علائم بیماری افسردگی و انواع آن
اکثر مردم، در طول زندگی خود، در زمان‌های بخصوصی احساس غمگین بودن و افسردگی را تجربه می کنند...
 ۳ آذر ۱۳۹۲
    15187    8  
افسردگی بالینی
افسردگی بالینی
افسردگی فراتر از احساس اندوه و غم به مدت چند روز است . همه انسانها ممکن است روزهایی احساس غم و اندوه...
 ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۴
    563    2  
علائم بیماری افسردگی: افراد افسرده چه ویژگی هایی دارند؟
علائم بیماری افسردگی: افراد افسرده چه ویژگی هایی دارند؟
در ابتدا ممکن است علائم افسردگی به سختی قابل مشاهده باشند. این علائم می تواند از شخصی به شخص دیگ...
 ۱۰ آذر ۱۳۹۲
    10321    4  


هرگونه کپی برداری از مطالب یا نشر آن تنها با ذکر منبع و لینک به آن مجاز می باشد