بازدید کننده گرامی؛
ما در پیاده سازی شفاجو از امکانات و قابلیتهای پیشرفته وب استفاده کرده ایم. بنظر میرسد مرورگر وب شما امکانات جدید وب را پشتیبانی نمیکند.
در صورتی که در مشاهده صفحات دچار مشکل شدید پیشنهاد میکنیم از مرورگرهای پیشرفته نظیر Firefox یا Chrome استفاده کنید.
Firefox Chrome
دوستان عزیز شفاجو سلام،
آیا 5 دقیقه وقت دارید به چند سؤال در زمینه سلامتی پاسخ دهید؟

چرا با وجود رعایت رژیم غذایی باز هم وزن اضافه میکنم؟

برای هر فردی که در حال کاهش وزن یا حفظ وزن از دست رفته است ، دیدن حتی کوچکترین نشانه ها ی افزایش وزن می تواند بسیار مأیوس کننده باشد. به ویژه هنگامی که شما در حال نیل به سمت یک هدف هستید چیزی که نمی خواهید دیدن غیر منتظره عدد وزنه است. رژیم غذایی, کاهش وزن, لاغری, رژیم لاغری چرا با وجود رعایت رژیم غذایی باز هم وزن اضافه میکنم؟

برای هر فردی که در حال  کاهش وزن یا حفظ وزن از دست رفته است ، دیدن حتی کوچکترین نشانه ها ی افزایش وزن  می تواند بسیار مأیوس کننده باشد. به ویژه هنگامی که شما در حال نیل به سمت یک هدف هستید  چیزی که نمی خواهید دیدن غیر منتظره عدد وزنه است.

اما وجود نوسان وزن کاملا طبیعی است. "اگر شما خودتان را هر ساعت در طول روز وزن کنید متوجه تغییرات چشمگیر در اندازه وزنتان خواهید شد.  تمام افراد تجربه این نوسانات را در برخی از روزهای زندگی داشته اند با وجودی که همان رژیم غذایی و ورزش را دنبال کرده اند.

حتی اگر شما 100 درصد سخت کوش باشید هم ، تعطیلات آخر هفته در یک روز یا یک هفته ممکن است وزن را افزایش دهید ، هر چند ممکن است آن وزن اضافه شده مایعات بدن باشد.


دلایلی که ممکن است وزن شما را به طرزی جادویی یک شبه اضافه کند متفاوت است.  در اینجا چند علت را بررسی میکنیم.

مصرف نمک بیش از حد معمول


بدن شما ممکن است به چند دلیل بیش از حد آب جذب کند ، اما به احتمال زیاد این دلایل مربوط به مصرف سدیم است. "اگر شما سدیم بیش از حد طبیعی در یک روز معین مصرف کنید  بدن شما آب بیشتری جذب و حبس می کند و بعضی افراد در این مورد حساس تر هستند. برای مثال، اگر شما به طور معمول از محصولات  تازه، کامل و غذاهای پاک استفاده می کنید ، و پس از از ورزش و یک وعده غذایی فوق العاده شور می خورید  شانس داشتن نوسانات وزن خود را بالا برده اید این مسئله در شما جدی تر از کسی است که  به طور معمول بیشتر نمک می خورد. "کم آبی خفیف نیز می تواند باعث حفظ مایعات در بدن شود اما نوشیدن بیشتر، کمک خواهد کرد موثر تر از شر مایعات و سدیم بیش از حد خلاص شوید.


بسیاری از افزایش وزن ها مربوط به مایعات است

فرض  کنید شما به خوردن و نوشیدن طبیعی خود برگردید، از دست رفتن این افزایش وزن حداقل در 24 تا 48 ساعت بعد رخ می دهد . این مدت به سرعت کار کلیه های شما در حذف آب اضافی بدن بستگی دارد، البته شما با عرق کردن  نیز برخی از مایع اضافی را دفع می کنید.

 

خود را در زمان های مختلف در روزهای مختلف وزن می کنید

 وزن ما در شب از چیزی که در صبح نشان می دهد عمیشه بیشتر است . بخشی از وزن اضافی مربوط به  نمکی است که ما در طول روز مصرف می کنیم.  بخش دیگر آن ممکن است  به دلیل هضم نشدن کامل غذا و دفع نشدن آن  در طول روز است. ما وزن خود را باید در ابتدای صبح بعد از رفتن به دستشویی و یا خوردن صبحانه ای در حداقل مقدار خود بسنجیم.  برای خواندن دقیق ترین عدد بهتر است  خود را برهنه وزن  و بعد از بیدار شدن از خواب و رفتن به حمام وزن کنید. این عدد وزن واقعی را می گوید

 

تغییرات هورمونی در زمان عادت ماهیانه


تغییرات هورمونی درست در دوره عادات ماهیانه شما می تواند  احتباس مایعات را افزایش دهد . افزایش وزن مربوط به دوره معمولا پنج تا هفت روز قبل از قاعدگی شروع و معمولا در روز سه یا چهار دوره از بین می رود. این نوسانات واقعا در هر فرد متفاوت است و بستگی به او دارد اما معمولا بین 2 تا 8 پوند متغیر است.


جمع شدن کربوهیدرات در بدن

خوردن مقدار متوسطی از کربوهیدرات سالم برای شما خوب است، اما خوردن بیش از حد آن بیشتر از کالری روزانه تان   می تواند به افزایش ذخیره سازی چربی و احتباس آب اضافی منجر شود . "برای هر گرم کربوهیدرات که به صورت گلیکوژن در بافت ذخیره شود ، شما باید 3 گرم آب با آن حفظ کنید.

 

مصرف دارو و قرص که سبب  احتباس مایعات شود


از عوارض جانبی بالقوه  برخی از داروها اضافه وزن است. در بسیاری از آن ها به علت تغییر در هورمون ها باعث افزایش اشتها و مصرف کالری-می شود.  با این حال، برخی از داروها، مانند استروئیدها، باعث احتباس آب و در نتیجه افزایش وزن میشود اما این تغییرات به دلیل افزایش مایعات در بدن است.  با این نوع  از احتباس آب شما به احتمال زیاد احساس عوارض جانبی فیزیکی در اندام خود و پف در  دست ها و پاها  خواهید کرد.


منبع: MSN
مترجم: آیتک محمدی
 ۵ مرداد ۱۳۹۵
    218  
1
یک رژیم لاغری یک هفتگی رایگان
یک رژیم لاغری یک هفتگی رایگان
در این مقاله یک رژیم کاهش وزن عمومی رایگان با مدت یک هفته توسط کارشناس تغذیه شفاجوبرای شما ارایه می...
 ۱۴ دى ۱۳۹۴
    2230    1  
تمرین عادات صحیح کاهش وزن صحیح
تمرین عادات صحیح کاهش وزن صحیح
شروع کردن با تغییرات کوچک ...
 ۵ اردیبهشت ۱۳۹۵
    243    2  
این ٦ پروتئین سالم را جایگزین گوشت قرمز کنید
این 6 پروتئین سالم را جایگزین گوشت قرمز کنید
  اخیرا خبر های خوبی از گوشت قرمز به گوش نمی رسد. رژیم های غذایی که مقدار زیادی گوشت قرم...
 ۱۸ خرداد ۱۳۹۳
    9110    6  
۴ برنامه رژیم غذایی علمی
4 برنامه رژیم غذایی علمی
بسیاری از رژیم های غذایی نیز وجود دارند که جواب می دهند مهم این است که چیزی را پیدا کنید که دوست د...
 ۲۳ فروردین ۱۳۹۵
    290    4  
مصرف زیاد ترشی و تشدید خطر کم خونی و فقر آهن در زنان
مصرف زیاد ترشی و تشدید خطر کم خونی و فقر آهن در زنان
یک کارشناس رژیم درمانی گفت: امکان تشدید کم خونی و فقر آهن در بانوان به دلیل مصرف افراطی ترشی وجود دا...
 ۲۷ شهریور ۱۳۹۲
    2178    0  
آیا رژیم لاغری با سرکه می تواند موجب کاهش وزن شما شود؟
آیا رژیم لاغری با سرکه می تواند موجب کاهش وزن شما شود؟
آیا واقعا سرکه می تواند به افراد در کاهش وزن کمک کند؟ مطالعات اخیری که بر روی موش ها انجام شده ا...
 ۱۷ فروردین ۱۳۹۳
    11747    3  


هرگونه کپی برداری از مطالب یا نشر آن تنها با ذکر منبع و لینک به آن مجاز می باشد