بازدید کننده گرامی؛
ما در پیاده سازی شفاجو از امکانات و قابلیتهای پیشرفته وب استفاده کرده ایم. بنظر میرسد مرورگر وب شما امکانات جدید وب را پشتیبانی نمیکند.
در صورتی که در مشاهده صفحات دچار مشکل شدید پیشنهاد میکنیم از مرورگرهای پیشرفته نظیر Firefox یا Chrome استفاده کنید.
Firefox Chrome
دوستان عزیز شفاجو سلام،
آیا 5 دقیقه وقت دارید به چند سؤال در زمینه سلامتی پاسخ دهید؟

معایناتی که باید بر روی تمام نوزادان انجام شود

در این مقاله به معاینات و آزمایش هایی که در روز های اول تولد هر نوزادی باید انجام شود توضیح داده خواهد شد. برخی از این معاینات در همان چند ساعت اول تولد انجام می شوند. نوزادان,بچه داری,آموزش بچه داری,واکسیناسیون نوزادان,مراقبت از نوزاد,بیماری های نوزادان,پزشک متخصص نوزادان,پزشک متخصص کودکان,زایمان,حاملگی,بارداری,مطالب تندرستی,تازه های سلامت معایناتی که باید بر روی تمام نوزادان انجام شود

معایناتی که باید بر روی تمام نوزادان انجام شود

آزمون های بعد از تولد

نوزاد شما برای اولین بار توسط یک پزشک متخصص در همان بیمارستان و بلافاصله بعد از زایمان معاینه می شود. این معاینات مشخص می کند که آیا نوزاد شما نیازمند هیچ گونه مداخله و یا نظارت خاص پزشکی می باشد یا خیر. در 6 ساعت اول بعد از تولد، دمای بدن و همچنین علائم حیاتی نوزاد شما به صورت مستمر پایش می شود. همچنین ممکن است نوزاد شما در همان ساعات اولیه بعد از تولد از نظر جنبه های زیر نیز مورد معاینه قرار بگیرد:

  • ارزیابی شنوایی: در بسیاری از بیمارستان های جهان قدرت شنوایی نوزادان در همان ساعات آغازین تولد نوزاد مورد ارزیابی قرار می گیرد. مشکلات شنوایی هر چه سریعتر تشخیص داده شوند احتمال درمان آنها بیشتر بوده و توانایی های زبانی و گفتاری در نوزاد به صورت طبیعی تری رشد پیدا می کند. سازمان خدمات پیشگیری و درمان آمریکا، انجام این آزمون را در بیمارستان های سراسر این کشور الزامی کرده است.
  • معاینه فیزیکی کامل: در همان 24 ساعت اول تولد، یک پزشک متخصص نوزادِ شما را به لحاظ فیزیکی معاینه کرده و از سلامت سیستم تنفسی، ضربان قلب و توانایی دفع ادرار و مدفوع وی اطمینان حاصل می کند.
  • قد، دور سر و وزن نوزاد شما اندازه گیری می شود.
  • تزریق چند واکسن از جمله واکسن هپاتیت B و تزریق ویتامین K
  • قطره های چشمی آنتی بیوتیک: از آنجا که امکان دارد نوزاد شما از طریق باکتری هایی که ممکن است در واژن شما وجود داشته باشند آلوده شده باشد، در برخی از بیمارستان ها قطره ها و یا پماد های چشمی آنتی بیوتیک مورد استفاده قرار می گیرد.
  • غربالگری نوزادان: ممکن است از پاشنه پای نوزاد شما مقداری خون گرفته شود و مورد آزمایش قرار گیرد. این آزمایش خون به منظور تشخیص بیماری فنیل کتونوریا (phenylketonuria) و سایر بیماری های ارثی انجام می شود.

آزمایش های بعدی در مورد نوزادان سالم

در هفته های اول بعد از تولد، نوزاد شما باید در یک سری آزمایشات مختلف توسط پزشک مورد ارزیابی و معاینه قرار گیرد. ممکن است برنامه زمانبندی و ترتیب آزمایش های مختلف پزشکان با هم متفاوت باشد. در هر صورت در طول این مدت نوزاد شما در مورد موارد زیر معاینه و آزمایش می شود:

  • اندازه گیری قد، وزن و دور سر: این اعداد بر روی نموداری که به آن نمودار رشد گفته می شود ثبت شده و در هر مرحله با مراحل قبل مقایسه می شوند تا از رشد طبیعی نوزاد شما اطمینان حاصل شود.
  • معاینه پزشکی کامل: پزشک، نوزاد شما را برای تشخیص هر نوع بیماری و یا مشکلی مورد معاینه قرار می دهد. همچنین ممکن است پزشک رفلکس های نوزاد را مورد معاینه قرار دهد و نمودار رشد نوزاد را بررسی کند و در مورد تعامل و برخورد شما با کودکتان و رفتارهای کودکتان از شما سوالاتی بپرسد. ممکن است پزشک در مورد شما، نوزاد و سایر افراد خانوادتان سوالاتی از جمله چگونگی خواب و خوراک نوزاد، و یا هر گونه تغییر در خود شما و یا نوزاد و یا سایر افراد خانواده اتان بپرسد.
  • گرفتن نمونه خون از پاشنه پای نوزاد: این کار برای تشخیص برخی بیماری های ارثی مانند فنیل کتونوریا انجام می شود. ممکن است این آزمایش در بدو تولد از نوزاد شما به عمل آمده باشد اما در 48 ساعت اولیه بعد از تولد احتمال این وجود دارد که جواب آزمایش با اشتباه همراه باشد. آزمایش خون دوم باید چند روز بعد از تولد انجام شود که معمولا پزشک این آزمایش را در اولین قرار ملاقات بعد از زایمان تجویز می کند.
  • واکسیناسیون: واکسن های تکی و واکسن های چند مرحله ای در قرار ملاقات های بعدی شما و بر مبنای یک زمانبندی خاص به نوزادتان داده می شود.

معاینات معمول و قرار ملاقات های منظم والدین با پزشک، به والدین این امکان را می دهد که از پزشک در مورد کارهایی که باید در ادامه انجام دهند و یا نباید انجام دهند و همچنین در مورد مشکلات روزهای گذشته سوالاتی بپرسند. بهتر است یک دفتر یادداشت داشته باشید و نگرانی ها یا مشکلات نوزادتان را در آن یادداشت کنید تا موردی فراموش نشود.


منبع: WebMD
مترجم: محمد نورسی
 ۲۰ بهمن ۱۳۹۲
    2344  
0
کرمک چیست؟ علل، علائم، تشخیص و درمان کرمک
کرمک چیست؟ علل، علائم، تشخیص و درمان کرمک
کرمک چیست؟ کرمک نوعی انگل است که می تواند کودکان و بزرگسالان را آلوده کند اما میزان شیوع کرمک...
 ۱۳ مرداد ۱۳۹۳
    48622    13  
دانستنی‌هایی درباره تغذیه نوزاد با شیشه شیر
دانستنی‌هایی درباره تغذیه نوزاد با شیشه شیر
شیشه یا پلاستیک؟ ممکن است شما از حالت کودک خود متوجه شوید که کدامیک را بیشتر دوست دارد. نکته&...
 ۴ دى ۱۳۹۲
    12318    2  
درمان خانگی بیماری افسردگی در کودکان و نوجوانان
درمان خانگی بیماری افسردگی در کودکان و نوجوانان
برای فراهم کردن یک محیط خانوادگی گرم و حمایت کننده، هر کاری که می توانید انجام دهید. عشق و محبت،...
 ۲۳ آذر ۱۳۹۲
    8529    7  
در هنگام دل درد و تهوع کودکان و نوزادان چه باید کرد؟
در هنگام دل درد و تهوع کودکان و نوزادان چه باید کرد؟
قبل از شروع مطالعه ی این مقاله به یاد داشته باشید که در موارد زیر حتما با مرکز فوریت های پزشکی ت...
 ۲۰ دى ۱۳۹۲
    15331    2  
چگونه مسائل جنسی را به کودکان آموزش دهیم؟
چگونه مسائل جنسی را به کودکان آموزش دهیم؟
آموزش مسائل جنسی لزوما نباید به صورت بحث مستقیم باشد. نشانه ها و کنجکاوی های کودکتان را تشخیص ده...
 ۷ مرداد ۱۳۹۳
    6023    6  
درمان تب یا سرماخوردگی در کودکان(قسمت دوم)
درمان تب یا سرماخوردگی در کودکان(قسمت دوم)
متخصصین اطفال می گویند تب بالا در کودکان زمانی است که حرارت بدن به 100.4 درجه یا بیشتر برسد. اگر کود...
 ۳ تير ۱۳۹۴
    925    0  


هرگونه کپی برداری از مطالب یا نشر آن تنها با ذکر منبع و لینک به آن مجاز می باشد