بازدید کننده گرامی؛
ما در پیاده سازی شفاجو از امکانات و قابلیتهای پیشرفته وب استفاده کرده ایم. بنظر میرسد مرورگر وب شما امکانات جدید وب را پشتیبانی نمیکند.
در صورتی که در مشاهده صفحات دچار مشکل شدید پیشنهاد میکنیم از مرورگرهای پیشرفته نظیر Firefox یا Chrome استفاده کنید.
Firefox Chrome
دوستان عزیز شفاجو سلام،
آیا 5 دقیقه وقت دارید به چند سؤال در زمینه سلامتی پاسخ دهید؟

سر درد خوشه ای: علل، علائم و درمان سردرد خوشه ای

علائم سردرد خوشه ای، سر دردی بسیار شدید در یک طرف سر است. علل سردرد خوشه ای هنوز مشخص نیست. تشخیص و درمان سردرد خوشه ای باید توسط پزشک متخصص انجام شود. سردرد خوشه ای,سر درد خوشه ای,سردرد,سر درد,علل سردرد خوشه ای,علل سر درد خوشه ای,علائم سردرد خوشه ای,علائم سر درد خوشه ای,تشخیص سردرد خوشه ای,تشخیص سر درد خوشه ای,درمان سر درد خوشه ای,درمان سردرد خوشه ای,درمان سردرد,درمان سر درد,مطالب تندرستی,تازه های سلامت سر درد خوشه ای: علل، علائم و درمان سردرد خوشه ای

سر درد خوشه ای: علل، علائم و درمان سردرد خوشه ای

دوست داران سلامتی و تندرستی سلام

امیدواریم که از تازه های سلامت ما لذت برده باشید

مطلب تندرستی امروز ما مربوط به سردردهای خوشه ای است

سردرد خوشه ای چیست؟

سردرد خوشه ای، سردردی شدید است که در یک طرف سر و به صورت دسته ای و یا خوشه ای بروز می کند. این نوع سردرد معمولا بیش از چند هفته تا چند ماه رخ می دهد.

سردرد خوشه ای می تواند به اندازه ای شدید باشد که توانایی انجام کار های روزانه و فعالیت های کاری و یا درسی را از فرد بگیرد. اغلب این سردرد به عنوان بدترین نوع سردرد شناخته می شود.

سردرد خوشه ای به صورت دوره ای بروز می کند که معمولا به آن، دوره های خوشه ای گفته می شود. بسیاری از مبتلایان به سردرد خوشه ای هر ساله به یک یا دو دوره‌‌ی خوشه ای دچار می شوند. دوره خوشه ای می تواند یک ماه و یا حتی بیشتر به طول بیانجامد. بعد از پایان یک دوره خوشه ای ممکن است برای ماه ها و یا حتی سال ها شما با عود مجدد این عارضه مواجه نشوید.

با بالاتر رفتن سن، فاصله بین بروز دوره های خوشه ای بیشتر می شود و از یک سن خاص به بالا ممکن است دیگر شما به سردرد خوشه ای دچار نشوید.

ابتلا به سردرد خوشه ای ممکن است ترسناک باشد. البته علی رغم درد شدید، سردرد خوشه ای باعث هیچ گونه عارضه و یا صدمات طولانی مدت و ماندگار نمی شود. در طول یک دوره، ممکن است شما بتوانید تعداد دفعات بروز سردرد، شدت آن و مدت زمانی که طول می کشد را کاهش دهید.

علل سردرد خوشه ای چه چیزهایی هستند؟

کارشناسان هنوز در مورد علل سردرد خوشه ای مطمئن نیستند. این سردردها ارثی هستند اما هنوز مشخص نیست که چرا برخی از افراد به این بیماری دچار می شوند و برخی دیگر از مواجه با این سردرد در امان خواهند ماند.

علائم سردرد خوشه ای چه چیزهایی هستند؟

علامت اصلی سردرد خوشه ای، درد شدید، عمیق و متمرکز (شبیه به روشن کردن یک شعله در سر) در یک طرف سر می باشد. درد تا شقیقه ها و چشم ها نیز گسترش می یابد. ممکن است چشم شما قرمز شده، آبریزش و پف داشته باشد. ممکن است پلک ها سنگین شوند و شما با آبریزش و یا گرفتگی بینی (سوراخ مخالف طرفی از سر که درد می کند) مواجه شوید.

معمولا درد به سرعت شدید می شود. سردرد خوشه ای در مدت 5 تا 10 دقیقه بعد از شروع شدن سر درد شدید می شود و می تواند 30 دقیقه و یا حتی مدت زمانی بیشتر به همین شدت طول بکشد.

معمولا سردرد خوشه ای هر روز سر یک ساعت مشخص بروز می کند. البته ممکن است در هر زمان دیگری نیز رخ بدهد. حتی احتمال دارد که در طول روز با یک تا 8 دفعه سردرد خوشه ای مواجه شوید.

تشخیص سردرد خوشه ای چگونه است؟

معمولا پزشک با پرسیدن چند سوال در مورد علائم و همچنین با معاینه شما می تواند این بیماری را تشخیص دهد. اگر پزشک نسبت به علت بیماری شما مشکوک باشد ممکن است آزمایش های دیگری مانند MRI و یا CTscan را توصیه کند. البته اکثر افراد نیازی به انجام این آزمایش ها ندارند.

درمان سردرد خوشه ای چگونه است؟

هنگامی که درد شروع می شود، می توانید با استفاده از دارو و یا استفاده از تنفس اکسیژن از طریق دستگاه ویژه، از شدت بیماری بکاهید و یا آن را متوقف کنید. استفاده از دارو و اکسیژن به صورت روزانه و منظم نمی باشد و شما تنها زمانی می توانید از این روش درمانی استفاده کنید که احساس کنید سردرد شما بروز کرده است.

زمانی که سردرد خوشه ای شروع می شود:

  • درمان را بلافاصله شروع کنید. منتظر بدتر شدن سردرد نشوید. دارو ها را دقیقا از روی دستور العمل پزشک مصرف کنید.
  • کاری که فکر می کنید ممکن است به سردرد شما کمک کند را انجام دهید. ممکن است شما با راه رفتن، نشستن، چمباتمه زدن و یا ایستادن احساس بهتری داشته باشید. دراز کشیدن ممکن است باعث بدتر شدن درد شود.

اگر درمان های شما تاثیری ندارد از پزشکتان بخواهید که روش های دیگری را برای درمان سردرد خوشه ای شما تجویز کند. پیدا کردن بهترین راه حل برای درمان شما ممکن است مدت زمانی طول بکشد.

معمولا مسکن های بدون نسخه برای این گونه سردرد ها موثر نیستند.

ابتلا به سردرد خوشه ای ممکن است به استرس و افسردگی منجر شود که به نوبه خود می توانند باعث ادامه پیدا کردن دوره شوند. پیدا کردن راه هایی برای مقابله با استرس و درمان افسردگی می توانند از شدت و تعداد دفعات بروز سردرد خوشه ای بکاهند.

پیشگیری از سردرد خوشه ای چگونه است؟

هیچ گونه درمانی برای سردرد خوشه ای وجود ندارد و شما نمی توانید برای پیشگیری از شروع دوره خوشه ای کاری انجام دهید. اما با شروع شدن سردرد، ممکن است بتوانید با مصرف دارو از تعداد دفعات بروز سردرد ها و یا طول دوره خوشه ای بکاهید. شما باید این دارو ها را در طول دوره خوشه ای و به صورت روزانه مصرف کنید.

برخی کارهای خاص وجود دارند که ممکن است تعداد دفعات بروز سردرد در طول یک دوره خوشه ای را افزایش دهند. به این عوامل محرک گفته می شود. اجتناب کردن از این گونه کارها ممکن است در پیشگیری از سردرد به شما کمک کند. این محرک ها عبارتند از:

  • مصرف الکل
  • مشکلات خواب. بهتر است هر روز سر یک ساعت مشخص به تختخواب بروید و سر یک ساعت مشخص بیدار شوید. از چرت زدن در طول روز اجتناب کنید.
  • افزایش درجه حرارت بدن که می تواند به علت ورزش کردن، حمام آب گرم و یا عصبانیت به وجود بیاید.
  • نیترات ها. این مواد در شراب، گوشت دودی، پنیر های چند ساله و برخی دارو ها وجود دارند.
  • حساسیت هایی مانند حساسیت های فصلی می توانند باعث شروع شدن سردرد شوند.

یادداشت کردن زمان شروع شدن سردرد و علت شروع آن، شدت و همچنین دلیل احتمالی آن می تواند به شما و پزشکتان در کنترل و مدیریت سردرد خوشه ای کمک کند. این یادداشت ها را در اختیار پزشکتان نیز بگذارید.


منبع: WebMD
مترجم: محمد نورسی
 ۱۹ اسفند ۱۳۹۲
    27219  
11
شناخت روماتیسم مفاصل
شناخت روماتیسم مفاصل
آرتریت روماتوئید (روماتیسم) یک بیماری سیستم ایمنی بدن، و یا "اختلال خود ایمنی" است که باعث التهاب غش...
 ۳ بهمن ۱۳۹۴
    526    0  
آیا کشیدن قلیان از کشیدن سیگار ضرر کمتری دارد؟
آیا کشیدن قلیان از کشیدن سیگار ضرر کمتری دارد؟
تنباکوی مخصوص قلیان به هیچ عنوان از تنباکوی سیگار سالمتر نیست و آب داخل قلیان افزودنیهای سمی تنباکو...
 ۹ اسفند ۱۳۹۳
    1252    0  
ورزش هایی برای داشتن رابطه ی جنسی بهتر
ورزش هایی برای داشتن رابطه ی جنسی بهتر
انجام برخی تمرین های فیزیکی لذت رابطه ی جنسی را برای هر دو طرف به میزان زیادی افزایش می دهد .هرگونه...
 ۲۱ شهریور ۱۳۹۴
    953    1  
اعتیاد به مواد غذایی
اعتیاد به مواد غذایی
این ایده که یک فرد می تواند به مواد غذایی معتاد شود به تازگی بیشتر توسط یافته های علمی حمایت می شو...
 ۳ شهریور ۱۳۹۵
    147    1  
۱٠ درمان خانگی برای درد زانو
10 درمان خانگی برای درد زانو
درد زانو یک بیماری است که تقریبا همه ما با آن آشنا هستیم به ویژه در میان نسل های قدیمی تر.
 ۲۴ دى ۱۳۹۴
    797    1  
علل رابطه ی جنسی دردناک در خانم ها در هنگام نزدیکی
علل رابطه ی جنسی دردناک در خانم ها در هنگام نزدیکی
درد آمیزش یا دیسپارونیا ممکن است موجب مشکلاتی در روابط جنسی زوج ها شود
 ۴ مهر ۱۳۹۴
    805    1  


هرگونه کپی برداری از مطالب یا نشر آن تنها با ذکر منبع و لینک به آن مجاز می باشد