بازدید کننده گرامی؛
ما در پیاده سازی شفاجو از امکانات و قابلیتهای پیشرفته وب استفاده کرده ایم. بنظر میرسد مرورگر وب شما امکانات جدید وب را پشتیبانی نمیکند.
در صورتی که در مشاهده صفحات دچار مشکل شدید پیشنهاد میکنیم از مرورگرهای پیشرفته نظیر Firefox یا Chrome استفاده کنید.
Firefox Chrome
دوستان عزیز شفاجو سلام،
آیا 5 دقیقه وقت دارید به چند سؤال در زمینه سلامتی پاسخ دهید؟

سرطان تخمدان: علل، علائم، تشخیص و درمان سرطان تخمدان

سرطان تخمدان ممکن است یک یا هر دو تخمدان را تحت تاثیر قرار دهد. نفخ و درد شکم از جمله علائم سرطان تخمدان است. تشخیص زودهنگام می تواند به درمان سرطان تخمدان کمک کند. سرطان,سرطان تخمدان,سرطان تخمدان چیست,علل سرطان تخمدان,علائم سرطان تخمدان,نفخ روده,تکرر ادرار,ادرار بیش از حد,تشخیص سرطان تخمدان,درمان سرطان,درمان سرطان تخمدان,ابتلا به سرطان تخمدان,شانس ابتلا به سرطان سرطان تخمدان: علل، علائم، تشخیص و درمان سرطان تخمدان

سرطان تخمدان: علل، علائم، تشخیص و درمان سرطان تخمدان

دوستان عزیز شفاجویی

امروز برای شما مطلبی درباره سرطان تخمدان از سری تازه های سلامتی انتخاب کرده ایم.امیدواریم که برایتان مفید باشد.

سرطان تخمدان چیست؟

سرطان تخمدان زمانی رخ می دهد که سلول های غیر طبیعی در یک یا هر دو تخمدان رشد کنند. تخمدان ها دو غده ی کوچک در دو طرف رحم می باشند که هورمون های جنسی زنانه ترشح کرده و همچنین محل تولید و نگه داری تخمک نیز هستند.

سرطان تخمدان اگر به موقع تشخیص داده شده و اقدامات مربوط به درمان آن نیز به موقع انجام شوند، احتمال درمان بسیار زیاد خواهد بود. اما متاسفانه در بیشتر موارد، سرطان تخمدان زمانی کشف می شود که سرطان گسترش پیدا کرده است.

در ادامه این مقاله سرطان اپیتلیال تخمدان (epithelial ovarian cancer) را مورد بررسی قرار خواهیم داد. این سرطان در بافت پوششی تخمدان رشد می کند. این نوع از سرطان تخمدان شایعترین نوع آن است که اغلب در زنان یائسه به وجود می آید.

علل سرطان تخمدان چه چیزهایی هستند؟

کارشناسان نمی دانند دقیقا چه چیزی منجر به سرطان تخمدان می شود. اما آنها می دانند که تغییرات DNA نقش بسیار مهمی در اکثر سرطان ها ایفا می کنند.

علائم سرطان تخمدان چه چیزی هایی هستند؟

علائم سرطان تخمدان عبارتند از:

  • نفخ مکرر
  • درد در شکم و یا لگن
  • مشکل در غذا خوردن و یا احساس سیر شدن بعد از خوردن مقدار کمی غذا
  • مشکلات ادراری، مانند نیاز به ادرار کردن فوری و یا ادرار بیش از حد معمول

ممکن است بسیاری از زنانی که به سرطان تخمدان مبتلا نیستند هم این گونه علائم را داشته باشند اما اگر این نشانه ها برای شما جدید هستند و سابق بر این با اینگونه علائم مواجه نبودید و همچنین اگر این علائم به مدت 2 تا 3 هفته و به صورت مداوم ادامه پیدا کردند، باید حتما به پزشک مراجعه کنید.

تشخیص سرطان تخمدان چگونه است؟

گاهی اوقات ممکن است پزشک شما در هنگام معاینه لگنی، وجود توده ای را درون تخمدان و یا بر روی آن احساس کند. گاهی نیز ممکن است این توده در هنگام سنوگرافی دیده شود. بیشتر غده ها سرطانی نیستند.

اگر پزشک به وجود سرطان تخمدان در شما مشکوک شود ممکن است برای شما آزمایش خونی با نام CA-125 را تجویز کند. وجود بیش از حد CA-125 در خون شما می تواند نشانه ای از سرطان تخمدان باشد. البته زیاد بودن مقدار CA-125 می تواند به علل مختلفی از جمله چرخه قاعدگی، اندومتریوز (endometriosis) و فیبروئید رحم (uterine fibroids) نیز به وجود بیاید.

تنها راه مطمئن برای تشخیص حتمی سرطان تخمدان انجام آزمایش نمونه برداری (بیوپسی) در طول یک عمل جراحیست. نمونه بافت به آزمایشگاه فرستاده شده و به منظور تشخیص سلول های سرطانی مورد آزمایش قرار می گیرد.

درمان سرطان تخمدان چگونه است؟

درمان اصلی سرطان تخمدان از طریق عمل جراحی است. پزشک هر گونه نشانه ای از سلول های سرطانی را از طریق عمل جراحی از بدن بیمار خارج می کند که معمولا با برداشتن یک یا هر دو تخمدان همراه است. همچنین ممکن است پزشک مجبور به خارج کردن لوله فالوپ و رحم نیز شود. اغلب شیمی درمانی نیز بخشی از فرایند درمان سرطان تخمدان محسوب می شود که ممکن است قبل و بعد از عمل جراحی انجام شود.

تقریبا تمام زنانی که به سرطان تخمدان مبتلا می شوند حداقل می توانند 5 سال دیگر نیز زنده بمانند اما مدت زمان زنده ماندن مبتلایان به این سرطان ارتباط مستقیمی با میزان پیشرفت سرطان و زمان تشخیص و اقدام برای درمان سرطان دارد.

هنگامی که شما متوجه می شوید که به سرطان مبتلا هستید ممکن است با احساس های ناخوشایندی مواجه شوید و ممکن است برای مقابله با این احساسات نیاز به کمک داشته باشید. صحبت کردن با سایر زنانی که به این بیماری مبتلا شده و بر آن چیره شده اند، می تواند به شما کمک کند. از پزشکتان در مورد گروه های حمایت کننده به افراد سرطانی سوال کنید.

شانس شما برای ابتلا به سرطان تخمدان چقدر است؟

برای بسیاری از زنان، شانس ابتلا به این سرطان بسیار کم است. این سرطان اغلب بر روی زنان یائسه تاثیر می گذارد. اگر در خانواده شما سابقه ابتلا به سرطان پروستات وجود دارد، ممکن است شانس شما برای ابتلا به این بیماری نیز افزایش یابد. همچنین، برخی از زنان تغییرات ژنتیکی ای که باعث ابتلا به این سرطان می شود را به ارث می برند.


منبع: WebMD
مترجم: محمد نورسی
 ۲۰ اسفند ۱۳۹۲
    13487  
3
بارداری ایمن در فصل زمستان
بارداری ایمن در فصل زمستان
با شروع فصل زمستان و کاهش مداوم دما، مراقبت از سلامتی اهمیت بیشتری پیدا می­کند. فصل زمستان م...
 ۳ اسفند ۱۳۹۳
    824    0  
هیسترکتومی، عمل جراحی برداشتن رحم چیست؟
هیسترکتومی، عمل جراحی برداشتن رحم چیست؟
  هیسترکتومی چیست؟ هیسترکتومی به معنی برداشتن رحم است. در هیسترکتومی ممکن است علاوه ب...
 ۲۰ آبان ۱۳۹۳
    26256    7  
آنچه در مورد توده های پستانی باید بدانید
آنچه در مورد توده های پستانی باید بدانید
ممکن است در حال دوش گرفتن باشید و به صورت ناگهانی یک توده که تا به حال متوجه وجود آن نشده بودید...
 ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۳
    12908    2  
سرطان رحم چیست؟ علل، علائم، تشخیص و درمان سرطان رحم
سرطان رحم چیست؟ علل، علائم، تشخیص و درمان سرطان رحم
شفاجویی های عزیز سلام، امروز با مطلبی در مورد سرطان رحم که از بین تازه های سلامت انتخاب شده ا...
 ۸ فروردین ۱۳۹۳
    115044    32  
۱٠ راه افزایش شیر مادر
10 راه افزایش شیر مادر
مادران نباید به دلخواه خود شیر دادن به نوزاد را قطع کنند، بلکه باید به نوزاد این فرصت را بدهند تا خو...
 ۱۸ شهریور ۱۳۹۲
    11279    2  
۱٠ روش جلوگیری از عفونت ترشحات واژن
10 روش جلوگیری از عفونت ترشحات واژن
  با پیروی از روشهای زیر میتوانید از خارش، سوزش و سایر ناراحتی های ناشی از عفونت ترشحات...
 ۲۴ دى ۱۳۹۳
    3303    5  


هرگونه کپی برداری از مطالب یا نشر آن تنها با ذکر منبع و لینک به آن مجاز می باشد