بازدید کننده گرامی؛
ما در پیاده سازی شفاجو از امکانات و قابلیتهای پیشرفته وب استفاده کرده ایم. بنظر میرسد مرورگر وب شما امکانات جدید وب را پشتیبانی نمیکند.
در صورتی که در مشاهده صفحات دچار مشکل شدید پیشنهاد میکنیم از مرورگرهای پیشرفته نظیر Firefox یا Chrome استفاده کنید.
Firefox Chrome
دوستان عزیز شفاجو سلام،
آیا 5 دقیقه وقت دارید به چند سؤال در زمینه سلامتی پاسخ دهید؟

آیا ارتباطی بین استفاده از تلفن همراه و سرطان وجود دارد؟

ارتباط بین استفاده از تلفن همراه و سرطان مغز یا تومور مغزی از جمله مواردی است که از سالها پیش مورد بحث قرار گرفته است. هنوز ارتباط روشنی بین موبایل و ابتلا به سرطان مغز کشف نشده است. سرطان,سرطان مغز,تومور مغزی,تلفن همراه,خطرات تلفن همراه,خطرات موبایل,خطرات تلفن همراه برای مغز,خطرات موبایل برای مغز,آیا موبایل سرطان زا است,آیا تلفن همراه سرطان زا است,مطالب تندرستی آیا ارتباطی بین استفاده از تلفن همراه و سرطان وجود دارد؟

آیا ارتباطی بین استفاده از تلفن همراه و سرطان وجود دارد؟

دوستان عزیز سلام

ضمن تشکر از همراهی شما، مقاله‌ای که امروز برایتان از بین مطالب تندرستی انتخاب کرده ایم مربوط به تلفن همراه و تاثیر منفی آن در افزایش احتمال ابتلا به سرطان است.

ارتباط بین تلفن همراه و سرطان یکی از موارد علمیست که سالهاست مورد بحث و گفتگو قرار گرفته است. سال ها تحقیقاتی که در این زمینه و توسط دانشمندان مختلف انجام شده است نتایج متناقضی به همراه داشته است. در حال حاضر هیچ توافقی بر روی خطرناک بودن استفاده از تلفن همراه و میزان خطر وجود ندارد.

نگرانی اصلی در مورد استفاده از تلفن همراه، به بروز تومور های مغزی‌ای مربوط می شود که به استفاده از تلفن های همراه نسبت داده می شود. بعضی از تحقیقات نشان می دهند که میزان ابتلا به تومور های مغزی از دهه 70 میلادی اندکی افزایش پیدا کرده است، در حالی که در این دهه هنوز استفاده از تلفن همراه رایج نشده بود. البته به احتمال زیاد این افزایش اندک در واقع به عوامل دیگری مانند افزایش دسترسی به خدمات پزشکی و پیشرفت تجهیزات تصویربرداری و افزایش احتمال تشخیص تومور مغزی  بستگی دارد.

اما نتایج چندین سال مطالعه دانشمندان در زمینه ارتباط بین سرطان و استفاده از تلفن همراه چه چیزی را به ما نشان می دهد؟ در ادامه به برخی از این نتایج خواهیم پرداخت:

  • در یک مطالعه که بر روی 520000 نفر کاربر تلفن همراه در طول یک دوره 20 ساله انجام شد، محققان هیچ گونه شواهدی مبنی بر ارتباط بین تلفن های همراه و تومورهای مغزی پیدا نکردند.
  • مطالعه دیگری، توانست یک ارتباط علمی بین استفاده از تلفن همراه و سرطان غدد بزاقی را کشف کند. البته تعداد کمی از این تومور های به وجود آمده بدخیم بودند.
  • در یک مطالعه دیگر که اخیرا انجام شده است نشان داده شد که افرادی که مدت زمان بسیار زیادی از تلفن همراه استفاده می کنند احتمالا در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به یک نوعی تومور خاص مغزی به نام گلیوما (glioma) قرار دارند اما با این وجود به طور کلی هیچ گونه افزایش احتمال ابتلا به تومور مغزی به طور قطع به اثبات نرسید.

پس از ارزیابی چندین مطالعه بر روی امکان ارتباط بین استفاده از تلفن همراه و گلیوما و یک تومور مغزی غیر سرطانی موسوم به نورینوم آکوستیک (acoustic neuroma)، اعضای آژانس بین المللی تحقیقات سرطان (بخشی از سازمان بهداشت جهانی) توافق کردند که شواهد محدودی مبنی بر سرطان زا بودن اشعه تلفن همراه وجود دارد. و در نهایت این گروه اشعه تلفن همراه را در دسته عواملی قرار داد که احتمالا سرطان زا بوده و می توانند خطرناک باشند.

با این حال نمی توان گفت که این تحقیقات به پایان رسیده و داستان تمام شده است. معمولا مشاهده و کشف ارتباط یک عامل سرطان زای جدید و افزایش نرخ سرطان سالها به طول می انجامد (مانند کشف سرطان زا بودن مصرف تنباکو و توتون). در حال حاضر ممکن است مدت زمان کافی برای تشخیص افزایش میزان ابتلا به سرطانی که به صورت مستقیم به استفاده از تلفن همراه مربوط می شود، سپری نشده باشد.

و در نهایت، در حال حاضر هیچکس نمی داند که آیا واقعا تلفن همراه قادر به ایجاد سرطان هست یا خیر. اگر چه مطالعات طولانی مدتی در این زمینه انجام شده است اما با این حال هیچ گونه شواهد متقاعد کننده ای مبنی بر ارتباط بین استفاده از تلفن همراه و افزایش احتمال ابتلا به سرطان وجود ندارد.

اگر شما نگران سرطان زا بودن استفاده از تلفن همراه هستید می توانید موارد زیر را انجام دهید:

  • میزان استفاده از تلفن همراه را کمتر کنید.
  • برای مکالمه از بلند گوی تلفن همراهتان استفاده کنید.
  • از لوازمی مانند بلوتوث و یا هندزفری استفاده کنید.

منبع: MayoClinic
مترجم: محمد نورسی
 ۶ فروردین ۱۳۹۳
    1804  
4
تقویت حافظه به روش های ساده و موثر
تقویت حافظه به روش های ساده و موثر
سبک زندگی شما می تواند بر روی حافظه‌تان تاثیر بگذارد. آنچه می نوشید و یا می خورید و طرز رفت...
 ۱ اسفند ۱۳۹۲
    2741    2  
تیروئید پر کار چیست؟
تیروئید پر کار چیست؟
پرکاری تیروئید یک اختلال است که در آن غده تیروئید بیش از نیاز بدن تان هورمون تیروئید می سازد در این...
 ۱۷ مرداد ۱۳۹۵
    245    1  
۴ راه حل ساده برای افزایش سطح انرژی در طول روز
4 راه حل ساده برای افزایش سطح انرژی در طول روز
دوستان عزیز سلام در این  قسمت از تازه های سلامت به توضیح درباره راه هایی برای افزایش سطح...
 ۱۶ فروردین ۱۳۹۳
    4709    3  
راه هایی ساده برای مقابله با میگرن و سردرد
راه هایی ساده برای مقابله با میگرن و سردرد
هر کس تا به حال یک بار به میگرن و سردرد طولانی دچار شده باشد می داند که این اختلال تا چه اندازه...
 ۱۶ آذر ۱۳۹۲
    6943    1  
۱٨ راز مهم که آقایان دوست دارند خانم ها آنها را بدانند
18 راز مهم که آقایان دوست دارند خانم ها آنها را بدانند
اگر همسرتان فردی سنتی و درون گراست و احساساتش را بیان نمی کند این مقاله را بخوانید تا از 18 نکته ی ر...
 ۱۸ شهریور ۱۳۹۴
    2066    5  
نکاتی برای بهبود کیفیت زندگی مبتلایان به آلزایمر
نکاتی برای بهبود کیفیت زندگی مبتلایان به آلزایمر
  زندگی با بیماری آلزایمر برای هر کسی می تواند یک چالش بزرگ باشد. در این حالت به یاد آور...
 ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۳
    1766    1  


هرگونه کپی برداری از مطالب یا نشر آن تنها با ذکر منبع و لینک به آن مجاز می باشد