بازدید کننده گرامی؛
ما در پیاده سازی شفاجو از امکانات و قابلیتهای پیشرفته وب استفاده کرده ایم. بنظر میرسد مرورگر وب شما امکانات جدید وب را پشتیبانی نمیکند.
در صورتی که در مشاهده صفحات دچار مشکل شدید پیشنهاد میکنیم از مرورگرهای پیشرفته نظیر Firefox یا Chrome استفاده کنید.
Firefox Chrome
دوستان عزیز شفاجو سلام،
آیا 5 دقیقه وقت دارید به چند سؤال در زمینه سلامتی پاسخ دهید؟

باورهای نادرست و حقایق آنها در مورد علل سرطان

انواع سرطان امروزه از علل اصلی مرگ و میر به حساب می آیند. علل سرطان های مختلف مانند سرطان دهانه رحم، سرطان سینه، سرطان پروستات، سرطان معده و روده و سایر سرطان ها متفاوت است سرطان,انواع سرطان,علل سرطان,سرطان دهانه رحم,باورهای غلط در مورد سرطان,ارتباط بین ضد عرق ها و سرطان پستان, ضد عرق ها یا دئودورانت ها سرطان زا هستند,ظروف پلاستیکی سرطان زا هستند,شکر و افزایش سرطان,سرطان مسری,مطالب تندرستی باورهای نادرست و حقایق آنها در مورد علل سرطان

باورهای نادرست و حقایق آنها در مورد علل سرطان

شفاجویی های عزیز سلام،

در این قسمت از مطالب تندرستی به باورهایی نادرست در مورد سرطان می پردازیم

مفاهیم و باورهای نادرستی که در مورد علل سرطان وجود دارند می توانند باعث ایجاد نگرانی های  غیر ضروری در مورد سلامت افراد شود. پس بهتر است در مورد صحت این باور ها اطلاعات بیشتری را به دست آوریم.

هر روز مطالب ترسناک و نگران کننده ای در مورد سرطان زا بودن موادی مانند پلاستیک، دئودورانت ها و خیلی موارد دیگری که روزانه با آنها سر و کار داریم در سطح اینترنت پخش می شود. جدا از درست یا نادرست بودن این ادعاها، شنیدن این گونه مطالب باعث ایجاد نگرانی و استرس های غیر ضروری در شما و افراد خانواده تان می شود و می تواند همین اخبار (چه درست و چه اشتباه) سلامت شما را به خطر بیاندازد.

بهتر است قبل از نگران شدن در این گونه موارد، ادامه این مقاله را بخوانید تا با چند مورد از این شایعات نادرست و حقایق آنها آشنا شوید.

باور نادرست: ضد عرق های زیر بغل یا دئودورانت ها می توانند باعث بروز سرطان پستان شوند.

حقیقت: با توجه به تحقیقات موسسه ملی سرطان آمریکا هیچ گونه شواهد قطعی‌ای مبنی بر ارتباط بین ضد عرق ها و دئودورانت ها با بروز سرطان پستان وجود ندارد.

برخی گزارش ها نشان داده است که این محصولات حاوی مواد مضری مانند ترکیبات آلمینیوم و پارابن هستند که می توانند از طریق پوست و یا شکاف های ریز ایجاد شده توسط اصلاح بدن جذب پوست شوند. هنوز هیچ مطالعه بالینی نتوانسته است به صورت قطعی نشان دهد که این مواد می توانند منجر به سرطان پستان شوند یا خیر. اما شواهدی که تا به امروز در دست است نشان می دهد که این محصولات سرطان زا نیستند.

اگر با تمام این تفاسیر هنوز هم نگران سرطان زا بودن دئودورانت ها و ضد عرق های زیر بغل هستید، بهتر است محصولاتی را انتخاب کنید که حاوی این مواد شیمیایی مضر نباشند.

باور نادرست: ظروف پلاستیکی مخصوص ماکروویو از خودشان مواد سرطان زا منتشر می کنند و این مواد وارد مواد غذایی شده و همراه با مواد غذایی وارد بدن ما می شوند.

حقیقت: ظروف پلاستیکی مخصوص ماکروویو برای استفاده در ماکروویو امن هستند.

اما ظروف پلاستیکی که مخصوص ماکروویو نیستند، ممکن است ذوب شوند و به صورت بالقوه مواد شیمیایی را از خود منتشر کنند و این مواد شیمیایی وارد مواد غذایی و در نتیجه وارد بدن ما شوند. بنابراین از ظروفی که مخصوص ماکروویو نیستند استفاده نکنید. ظروفی که مخصوص ماکروویو هستند معمولا برچسب و یا علامت مربوط به ایمن بودن ِاستفاده از آنها در ماکروویو بر روی آنها وجود دارد.

باور نادرست: افراد مبتلا به سرطان نباید شکر بخورند. شکر می تواند منجر به افزایش سرعت رشد سرطان شود.

حقیقت: شکر باعث افزایش سرعت رشد سرطان نمی شود. تمام سلول های بدن از جمله سلول های سرطانی به قند خون (گلوکز) برای تولید انرژی نیاز دارند اما با این وجود افزایش میزان قند مصرفی نمی تواند منجر به تسریع رشد سلول های سرطانی شده و از طرفی کاهش میزان قند رسانی به سلول های سرطانی نمی تواند مانع رشد آنها شود.

باور نادرست: افراد خوب به سرطان مبتلا نمی شوند.

حقیقت: در زمان های قدیم اغلب بیماری ها را مجازات اعمال و افکار بد افراد به حساب می آوردند. در برخی از فرهنگ ها این دیدگاه هنوز هم وجود دارد. اگر این قضیه درست باشد، توضیح دادن سرطان کودکان و یا نوزادان مثلا 6 ماهه مقداری مشکل خواهد بود.

مطلقا هیچ ارتباطی بین اعمال شما و ابتلا به سرطان وجود ندارد و از طرفی ابتلا به سرطان نشان دهنده ی شایستگی آن فرد برای مواجه با این مشکل نیست.

باور نادرست: سرطان مسری است.

حقیقت: هیچ لزومی ندارد که از فرد مبتلا به سرطان دوری کنید. سرطان مسری نیست. لمس کردن و زندگی کردن با افراد سرطانی خطرناک نیست. در واقع عیادت از افراد سرطانی و حمایت کردن از آنها می تواند به درمان آنها کمک کند نه اینکه باعث ابتلا شدن شما به سرطان شود.

اگر چه سرطان به خودی خود مسری نیست اما برخی ویروس های مسری وجود دارند که می توانند منجر به ایجاد سرطان شوند. برخی از این ویروس های مسری که می توانند منجر به سرطان شوند عبارتند از:

  • ویروس پاپیلومای انسانی (HPV): یک بیماری مقاربتی که می تواند باعث ایجاد سرطان دهانه رحم و برخی سرطان های دیگر شود.
  • هپاتیت C: یک ویروس است که از طریق رابطه جنسی و همچنین از طریق وریدی (تزریق) از فرد آلوده به فرد سالم منتقل می شود و می تواند منجر به سرطان کبد شود.

بهتر است در مورد راههای محافظت از این گونه ویروس ها مطالعه بیشتری داشته باشید.


منبع: MayoClinic
مترجم: محمد نورسی
 ۵ فروردین ۱۳۹۳
    2199  
1
آنمی یا کم خونی چیست؟(انواع کم خونی و دلایل ان)
آنمی یا کم خونی چیست؟(انواع کم خونی و دلایل ان)
وضعیتی که در آن خون به اندازه کافی گلبول قرمزسالم نداشته باشد آنمی یا کم خونی می نامند، هموگلوبین یک...
 ۱۲ آبان ۱۳۹۴
    670    1  
کم کاری تیروئید
کم کاری تیروئید
تیروئید کم کارو یا کم کاری تیروئید ، به این معنا است که غده تیروئید شما مواد شیمیایی یعنی هورمون به...
 ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۴
    960    3  
۵ ماده غذایی برای داشتن بهترین حالت بدن از نظر درونی و بیرونی
5 ماده غذایی برای داشتن بهترین حالت بدن از نظر درونی و بیرونی
در این بخش به معرفی برخی از سالمترین مواد غذایی که مصرف آن ها برای سلامت قلب، کاهش وزن و داشتن پوست...
 ۱ اسفند ۱۳۹۴
    286    2  
کمردرد ساده یا یک بیماری مفصلی پیشرونده و مزمن
کمردرد ساده یا یک بیماری مفصلی پیشرونده و مزمن
انکیلوزان اسپوندیلیت چیست؟ انکیلوزان اسپوندیلیت به نوع طولانی مدت ورم مفاصل گفته می شود که اغ...
 ۹ تير ۱۳۹۳
    2582    0  
کبد چرب و یا استتاتوز
کبد چرب و یا استتاتوز
کبد چرب یا استتاتوز یک اصطلاح است که تجمع چربی در کبد را توصیف میکند. در حالی که وجود برخی از چربی...
 ۱۳ مرداد ۱۳۹۵
    322    1  
عفونت دستگاه ادراری (UTI): علل، علائم و درمان آن
عفونت دستگاه ادراری (UTI): علل، علائم و درمان آن
عفونت دستگاه ادراری چیست؟ تعریف عفونت ادراری (UTI) عبارتست از: وجود میکرو ارگانیسم های در حال...
 ۲۸ آذر ۱۳۹۲
    68518    10  


هرگونه کپی برداری از مطالب یا نشر آن تنها با ذکر منبع و لینک به آن مجاز می باشد