بازدید کننده گرامی؛
ما در پیاده سازی شفاجو از امکانات و قابلیتهای پیشرفته وب استفاده کرده ایم. بنظر میرسد مرورگر وب شما امکانات جدید وب را پشتیبانی نمیکند.
در صورتی که در مشاهده صفحات دچار مشکل شدید پیشنهاد میکنیم از مرورگرهای پیشرفته نظیر Firefox یا Chrome استفاده کنید.
Firefox Chrome
دوستان عزیز شفاجو سلام،
آیا 5 دقیقه وقت دارید به چند سؤال در زمینه سلامتی پاسخ دهید؟

حقایقی در مورد مواد خوراکی غیر بهداشتی و مضر

رژیم های غذایی و برنامه های غذایی حاوی هله هوله ها و تنقلات می توانند چاق کننده و مضر باشند. فست فود ها نیز جزو غذاهای بی ارزش هستند. دانستن کالری مواد غذایی مختلف می تواند به شما کمک کند. رژیم غذایی,رژیم غذایی سالم,برنامه غذایی,برنامه غذایی سالم,غذا های سالم,مضرات فست فود ها,میان وعده ها,هله هوله,مواد خوراکی غیر بهداشتی,مواد خوراکی مضر,خوراکی های چاق کننده,تازه های سلامت حقایقی در مورد مواد خوراکی غیر بهداشتی و مضر

حقایقی در مورد مواد خوراکی غیر بهداشتی و مضر

آیا شما یکی از طرفداران پر و پا قرص مواد خوراکی غیر بهداشتی و تنقلات هستید؟ در ادامه این مقاله که از بین تازه های سلامت انتخاب کرده ایم به مطالبی خواهیم پرداخت که بهتر است حتما بدانید.

در قرن 21 مصرف تنقلات و یا به اصطلاح هله هوله جهانی شد. خوشبختانه (از جنبه اقتصادی) و متاسفانه (از جنبه بهداشتی و سلامت) امروزه هله هوله ها را می توان به راحتی در هر کجای جهان تهیه کرد. تقریبا به هر کجا که نگاه می اندازیم (مغازه های مواد خوراکی، سوپرمارکت ها، رستوران ها، فست فود ها، تلویزیون، بیلبورد های تبلیغاتی و ...) می توانیم تنقلات و هله هوله های رنگارنگ و وسوسه انگیز را مشاهده کنیم. البته ما نیز در این مقاله به همین مواد خوراکی خواهیم پرداخت، با این تفاوت که می خواهیم حقایقی را در این مورد به شما بگوییم.

مواد خوراکی مضر و بی فایده یا همان هله هوله ها به مواد غذایی گفته می شوند که مقدار زیادی کالری و ارزش غذایی پایینی دارند. البته تعریف هله هوله به انتظارات خودتان نسبت به مواد غذایی که می خورید بستگی دارد. ممکن است یک نفر پیتزا را هم هله هوله بداند اما ما به شخصه ماده غذایی مانند پیتزا را هله هوله نمی دانیم زیرا که مقدار قابل توجهی پنیر و سس و یا سبزیجات دارد که می تواند برای بدن مفید باشند. اگر گندم استفاده شده برای خمیر پیتزا سبوس دار باشد دیگر به هیچ عنوان نمی توان پیتزا را یک غذای بی فایده و مضر و یا هله هوله به حساب آورد.

یکی از مشکلات تنقلات و یا هله هوله ها این است که باعث سیر شدن نمی شوند و به همین دلیل فرد تمایل بیشتری برای خوردن پیدا می کند که همین قضیه باعث بروز پرخوری می شود. مشکل دیگری که این مواد خوراکی دارند این است که به شدت تمایل دارند که خود را جایگزین مواد خوراکی مفید و مغذی کنند. به عنوان مثال نوشابه ها به شدت خود را جایگزین نوشیدنی های لبنی مفید و مغذی و یا سایر نوشیدنی ها مانند آب میوه های طبیعی و یا چای سبز کرده اند. چیپس ها و اسنک ها نیز متاسفانه خود را جایگزین میوه ها و سبزیجات کرده اند.

بدترین نوع هله هوله ها میان وعده های بی ارزش و فست فود ها هستند. البته نباید از صبحانه های آماده نیز به راحتی گذشت. بسیاری از این مواد خوراکی به ظاهر مظلوم و بی گناه به نظر می رسند اما حقیقت این است که به طور قطع آنها در دسته بندی مواد خوراکی بی ارزش و هله هوله ها قرار می گیرند. بسیاری از این صبحانه های آماده حاوی مقدار زیادی شکر و یا شربت ذرت با فروکتوز بالا و آرد سفید و یا ذرت آسیاب شده هستند.

کالری ها و میان وعده ها

میان وعده های سرپایی معمولا به صورت تجاری آماده و بسته بندی می شوند. از جمله این میان وعده ها می توان به چیپس ها، پفک ها، شکلات، کیک ها و کلوچه ها اشاره کرد.

نباید فراموش کنید که این مواد خوراکی به ظاهر کم حاوی مقدار زیادی کالری هستند. بهتر است بدانید که در حال حاضر سهم کالری این گونه میان وعده ها نسبت به کل کالری دریافتی در یک شبانه روز، برای کودکان 2 تا 5 سال بیشتر از 30 درصد است.

فست فود ها و پرخوری

همانطور که قبلا گفته شد، مواد خوراکی بی ارزش و هله هوله ها را می توانید در رستوران ها و فست فود ها نیز پیدا کنید. این گونه مواد خوراکی معمولا به صورت سیب زمینی سرخ کرده، ناگت های مرغ، شیک ها، نوشابه ها و کلی روش های دیگر تهیه و عرضه می شوند. علاوه بر اینکه این مواد خوراکی به طرز وحشتناکی مضر هستند، طبق یک مطالعه محققان به این نتیجه رسیدند که افراد زمانی که به فست فود ها مراجعه می کنند، به شدت دست به پرخوری می زنند.

در یک مطالعه که در بیمارستان کودکان بوستون آمریکا انجام شد، به نوجوانان بین سنین 13 تا 17 سال سه وعده غذایی شامل فست فود (مرغ و سیب مینی سرخ کرده و نوشابه) داده شد. در یکی از وعده ها برای آنها حجم بسیار زیادی از این غذاها سرو شد. در وعده ی دوم، همین مقدار غذا به صورت بخش های کوچک تر سرو شد. و در وعده ی سوم، همین مقدار غذا به صورت بخش های کوچک و به فاصله زمانی 15 دقیقه سرو شد.

محققان بعد از انجام این آزمایش به این نتیجه رسیدند که در مورد فست فود ها، حجم غذا اهمیت چندانی ندارد و نوجوانان در هر صورت دست به پرخوری می زنند و مقدار بسیار زیادی کالری را وارد بدنشان می کنند.

مجموعه ای از عوامل که باعث می شود افراد در مصرف فست فود ها دست به پرخوری بزنند و به بدنشان آسیب برسانند عبارتند از:

  • این مواد فیبر کمی دارند.
  • خوشمزه هستند.
  • در حجم کمی از آنها مقدار بسیار بالایی کالری وجود دارد.
  • چربی بالایی دارند.
  • در انواع مایع آنها (مانند نوشابه ها) مقدار بالایی قند وجود دارد.

هله هوله ها و تلویزیون

همانگونه که می دانید بسیاری از آگهی های تلویزیون کودکان را هدف قرار داده و مواد خوراکی بی ارزش، چرب، شیرین و یا شور را تبلیغ می کنند. طبق تحقیقات اثبات شده است که دیدن این آگهی ها، کودکان را به مصرف این مواد خوراکی بیشتر تشویق می کند.

محققانِ دانشگاه لیورپول انگلستان 60 کودک 9 تا 11 سال را مورد آزمایش قرار دادند. در این آزمایش به کودکان کارتون نمایش داده شد و در هنگام کارتون به کودکان اجازه دادند که به هر میزان که می خواهند خوراکی بخورند و در بین کارتون به آنها تبلیغاتی از اسباب بازی و هله هوله نشان داند.

آنها بعد از دیدن تبلیغات مربوط به هله هوله، مقدار بیشتری از مواد خوراکی که در اختیارشان گذاشته شده بود می خوردند اما تبلیغات مربوط به اسباب بازی این تاثیر را بر روی آنها نمی گذاشت. در این پژوهش محققان متوجه شدند بعد از دیدن تبلیغات مربوط به هله هوله، خوراک کودکان چاق تا 134 درصد، کودکان با اضافه وزن تا 101 در صد و کودکان با وزن طبیعی تا 84 درصد افزایش می یابد.

خوراکی های بی ارزش و هله هوله را کم کنید.

حال که به بی ارزش و حتی مضر بودن این مواد خوراکی پی بردیم، برای مقابله با این مواد خوراکی و سالمتر کردن رژیم غذاییمان چه باید بکنیم؟ در ادامه به سه نکته ی مهم خواهیم پرداخت:

  • رستوران ها و فست فودهایی را انتخاب کنیم که غذاهای سالم عرضه می کنند. بدون در نظر گرفتن هیچ نکته ی دیگری تنها سلامت مواد غذایی، مغذی بودن و طبیعی بودن میزان کالری خوراکی ها و نوشیدنی های سرو شده را در نظر بگیرید. به جای مصرف نوشابه و کیک ها از آب میوه های طبیعی و نان های سبوس دار استفاده کنید. به جای سیب زمینی و مرغ سرخ شده از مرغ کبابی و یا پیتزای سبزیجات استفاده کنیم و از نوشیدنی های غیر طبیعی که حاوی شکر هستند اجتناب کنید.
  • محصولاتی را تهیه کنید که شکر، غلات تصفیه شده و روغن های هیدروژنه کمتری دارند. به عنوان مثال می توانید به جای مصرف پفک به عنوان میان وعده از یک ساندویچ کوچک پنیر با نان سبوس دار و میوه ها استفاده کنید.
  • دیدن تلویزیون را برای خود و کودکانتان محدود کنید. این کار نه تنها باعث می شود که خودتان و کودکانتان پیام های بازرگانی کمتری در مورد این مواد خوراکی ببینید بلکه به طور کلی باعث افزایش سلامت روان و سلامت عمومی بدنتان نیز می شود.

منبع: WebMD
مترجم: محمد نورسی
 ۸ فروردین ۱۳۹۳
    4904  
6
چگونه چربی بدن، عمر شما را کوتاه می کند.
چگونه چربی بدن، عمر شما را کوتاه می کند.
نتایج برجسته ای در مورد اینکه افزایش حتی اندکی میزان BMI می تواند باعث آسیب به سلامتی افراد شود، وجو...
 ۱۸ مرداد ۱۳۹۵
    177    4  
ارتباط مصرف روزانه شکلات با کاهش خطر ابتلا به دیابت و بیماری های قلبی
ارتباط مصرف  روزانه شکلات با کاهش خطر ابتلا به دیابت و بیماری های قلبی
آیا یک پزشک بعد از معاینه می تواند به شما یک نسخه برای مصرف روزانه شکلات دهد؟ با توجه به مطالعات ا...
 ۲۴ تير ۱۳۹۵
    180    1  
نمودار غذایی دیابت
نمودار غذایی دیابت
کلید مدیریت موفقیت در دیابت چیست؟ مواد غذایی که ما مصرف میکنیم مهمترین عامل این بیماری است...
 ۸ اردیبهشت ۱۳۹۵
    344    2  
مواد غذایی ای که به بهتر شدن تمرکز شما کمک می کنند
مواد غذایی ای که به بهتر شدن تمرکز شما کمک می کنند
آیا مصرف گیاه جنسینگ (Ginseng) و ماهی و انواع توت ها و کافئین روی بهبود کارایی مغز اثر می گذارد؟...
 ۲۵ مرداد ۱۳۹۴
    436    2  
چگونه زنان فرانسوی بدون رعایت رژیم غذایی لاغر می مانند؟
چگونه زنان فرانسوی بدون رعایت رژیم غذایی لاغر می مانند؟
  آیا ممکن است یک رژیم غذایی لاغری وجود داشته باشد که پنیر و شکلات را توصیه کند؟ بله. ای...
 ۲۹ شهریور ۱۳۹۳
    4479    2  
مصاحبه با کارشناس تغذیه در خصوص کاهش وزن, لاغر کننده ها و انواع روغن ها(قسمت دوم)
مصاحبه با کارشناس تغذیه در خصوص کاهش وزن, لاغر کننده ها و انواع روغن ها(قسمت دوم)
در این مقاله خانم علی مددی به معرفی روش های درست کاهش وزن که بر اساس خوردن و لاغر شدن می باشد,خوراکی...
 ۷ دى ۱۳۹۴
    1298    10  


هرگونه کپی برداری از مطالب یا نشر آن تنها با ذکر منبع و لینک به آن مجاز می باشد