بازدید کننده گرامی؛
ما در پیاده سازی شفاجو از امکانات و قابلیتهای پیشرفته وب استفاده کرده ایم. بنظر میرسد مرورگر وب شما امکانات جدید وب را پشتیبانی نمیکند.
در صورتی که در مشاهده صفحات دچار مشکل شدید پیشنهاد میکنیم از مرورگرهای پیشرفته نظیر Firefox یا Chrome استفاده کنید.
Firefox Chrome
دوستان عزیز شفاجو سلام،
آیا 5 دقیقه وقت دارید به چند سؤال در زمینه سلامتی پاسخ دهید؟

علل، علائم، تشخیص، پیشگیری و درمان سرطان دهانه رحم

علت سرطان دهانه رحم ویروس پاپیلومای انسانی HPV است. علائم سرطان دهانه رحم به تشخیص سرطان دهانه رحم کمک می کند. تست پاپ اسمیر می تواند در تشخیص و درمان سرطان دهانه رحم به ما کمک کند. سرطان دهانه رحم,سرطان دهانه رحم چیست,علل سرطان دهانه رحم,علت سرطان دهانه رحم,ویروس پاپیلومای انسانی,HPV,علائم سرطان دهانه رحم,تشخیص سرطان دهانه رحم,درمان سرطان دهانه رحم,تست پاپ اسمیر,پیشگیری از سرطان دهانه رحم علل، علائم، تشخیص، پیشگیری و درمان سرطان دهانه رحم

علل، علائم، تشخیص، پیشگیری و درمان سرطان دهانه رحم

سرطان دهانه رحم چیست؟

سرطان دهانه رحم زمانی رخ می دهد که سلول های غیر طبیعی به صورت کنترل نشده در دهانه رحم رشد کنند. دهانه رحم، قسمت پایینی رحم است که به داخل واژن باز می شود. اگر سرطان دهانه رحم به موقع تشخیص داده شود، معمولا قابل درمان است. این سرطان معمولا در مراحل اولیه خود و از طریق تست پاپ اسمیر قابل تشخیص است.

علل سرطان دهانه رحم چه چیزهایی هستند؟

در اکثر موارد، سرطان دهانه رحم توسط ویروسی به نام ویروس پاپیلومای انسانی یا HPV به وجود می آید. شما می توانید از طریق تماس جنسی محافظت نشده با کسی که ناقل ویروس است، به ویروس HPV آلوده شوید. انواع مختلفی از ویروس HPV وجود دارد. تمام انواع ویروس های HPV منجر به ایجاد سرطان دهانه رحم نمی شوند. برخی از آنها می توانند موجب بروز زگیل تناسلی شوند و برخی دیگر ممکن است که باعث ایجاد هیچ علائمی نشوند.

شما می توانید بدون آنکه خودتان از آن مطلع باشید، چندین سال به این ویروس آلوده باشید. این ویروس می تواند برای چند سال در بدن شما باقی بماند و در نهایت منجر به بروز سرطان دهانه رحم شود. همین قضیه باعث شده است که انجام تست پاپ اسمیر به صورت منظم اهمیت ویژه ای پیدا کند. تست پاپ اسمیر می تواند تغییرات سلول های دهانه رحم را قبل از آنکه این تغییرات به سرطان بیانجامد تشخیص دهد. اگر شما برای درمان این تغییرات اقدام کنید، ممکن است بتوانید از ابتلا به سرطان دهانه رحم پیشگیری کنید.

علائم سرطان دهانه رحم چه چیزهایی هستند؟

سلول های غیر طبیعی دهانه رحم به ندرت باعث بروز علائم خاصی می شوند. اما ممکن است با رشد این سلول ها، شما با علائمی مواجه شوید. این علائم ممکن است شامل موارد زیر باشند:

  • خونریزی غیر طبیعی از واژن و یا تغییر غیر قابل توضیح در سیکل قاعدگی
  • خونریزی از واژن زمانی که چیزی با دهانه رحم شما تماس پیدا می کند، مثلا در هنگام دخول در جریان رابطه جنسی
  • درد در هنگام رابطه جنسی
  • ترشحات واژن که با خون آغشته شده است.

تشخیص سرطان رحم چگونه است؟

به عنوان بخشی ضروری از معاینه لگنی، شما باید به صورت منظم تست پاپ اسمیر نیز انجام بدهید. در جریان تست پاپ اسمیر، پزشک یک نمونه کوچک از سلول های سطحی دهانه رحم شما برمیدارد و برای آزمایش و بررسی تغییرات سلولی آنها را مورد آزمایش قرار می دهد. اگر تست پاپ اسمیر شما علائمی از تغییرات غیر طبیعی سلولی را نشان داد، ممکن است پزشک برای شما آزمایش های تکمیلی تجویز کند. این آزمایش ها به منظور تشخیص سلول های پیش سرطانی و یا سلول های سرطانی در دهانه رحم انجام می شوند.

اگر شما علائمی از سرطان دهانه رحم (مانند خونریزی در هنگام رابطه جنسی) داشته باشید، ممکن است پزشک برای شما تست پاپ اسمیر و یا نمونه برداری از بافت (بیوپسی) را برای تشخیص سلول های سرطانی تجویز کند.

درمان سرطان دهانه رحم چگونه است؟

درمان سرطان دهانه رحم در هر مرحله ای که باشد شامل موارد زیر است:

  • عمل جراحی، مانند عمل برداشتن رحم و یا برداشتن غدد لنفاوی با یا بدون برداشتن هر دو تخمدان و لوله های فالوپ
  • شیمی درمانی
  • پرتو درمانی

بسته به اینکه سرطان تا چه اندازه رشد کرده باشد ممکن است شما تحت یک یا چند روش درمانی قرار بگیرید. همچنین ممکن است شما مجبور به دریافت ترکیبی از چند روش درمانی شوید. اگر شما تحت عمل جراحی برداشتن رحم قرار بگیرید دیگر قادر به بچه دار شدن نخواهید بود. البته این عمل جراحی همیشه الزامی نیست، به ویژه اگر سرطان دهانه رحم زود تشخیص داده شود.

اغلب کسانی که متوجه می شوند به سرطان دهانه رحم مبتلا هستند دچار احساس ترس، غم و یا عصبانیت می شوند. صحبت کردن با سایر افرادی که به این بیماری مبتلا بوده اند و آنهایی که درمان شده اند می تواند احساس بهتری در شما به وجود بیاورد. در مورد گروه های حمایتی و یا ان جی او های موجود در شهرتان از پزشک سوال کنید. همچنین می توانید از طریق اینترنت نیز این افراد را پیدا کنید و با آنها صحبت کنید.

پیشگیری از سرطان دهانه رحم چگونه است؟

تست پاپ اسمیر بهترین راه برای پیدا کردن تغییرات سلولی در دهانه رحم که می تواند منجر به بروز سرطان دهانه رحم شوند، است. معمولا انجام آزمایش پاپ اسمیر به صورت منظم می تواند سلول های غیر طبیعی را قبل از سرطانی شدن تشخیص بدهد. اگر نتیجه آزمایش پاپ اسمیر شما حاکی از وجود سلول های غیر طبیعی بود، حتما پیگیر ادامه مراحل درمانی شوید و با پزشکتان مشورت کنید. این کار می تواند به پیشگیری از بروز سرطان دهانه رحم کمک کند.

اگر سن شما کمتر از 26 سال است می توانید واکسن HPV دریافت کنید، که این واکسن می تواند شما را در مقابل ابتلا به هر دو نوع HPV که می توانند منجر به سرطان دهانه رحم شوند محافظت کند.

ویروسی که باعث بروز سرطان دهانه رحم می شود از طریق تماس جنسی منتقل می شود. بهترین راه برای مقابله با انتقال و ابتلا به این ویروس داشتن رابطه جنسی امن و حفظ نکات بهداشتی و ایمنی در هنگام برقراری رابطه جنسی است. استفاده از کاندوم و پایبندی به اصول خانواده و عرف جامعه از جمله بهترین کارهایی است که تاثیر بسیار زیادی در پیشگیری از ابتلا به سرطان دهانه رحم دارد.


منبع: WebMD
مترجم: محمد نورسی
 ۲۳ فروردین ۱۳۹۳
    23073  
4
سقط جنین چیست و چگونه انجام می شود؟
سقط جنین چیست و چگونه انجام می شود؟
با سلامی دوباره خدمت شما دوستداران مطالب تندرستی، مطلب امروز ما در رابطه با سقط جنین و چگونگی آن...
 ۲۵ اسفند ۱۳۹۲
    36920    10  
۱۲ خطر سقط عمدی جنین برای مادر
12 خطر سقط عمدی جنین برای مادر
  سقط جنین اگر به طور غیر ارادی و خودبخود صورت گیرد، عارضه جسمی شدیدی به همراه ندارد، یع...
 ۱۸ شهریور ۱۳۹۲
    7128    1  
هیسترکتومی، عمل جراحی برداشتن رحم چیست؟
هیسترکتومی، عمل جراحی برداشتن رحم چیست؟
  هیسترکتومی چیست؟ هیسترکتومی به معنی برداشتن رحم است. در هیسترکتومی ممکن است علاوه ب...
 ۲۰ آبان ۱۳۹۳
    26242    7  
قطع عضو تناسلی زنان (اف جی ام – ختنه زنان)
قطع عضو تناسلی زنان (اف جی ام – ختنه زنان)
تعداد زنان جوانی که به دلیل قطع عضو تناسلی خود در انگلستان ، به A&E شکایت می کنند، به بالاتر...
 ۲ اسفند ۱۳۹۳
    3026    2  
٨ راه حل طبیعی برای تسکین سندرم قبل از قاعدگی (PMS)
8 راه حل طبیعی برای تسکین سندرم قبل از قاعدگی (PMS)
  سندرم قبل از قاعدگی (PMS/PMT) عارضه ای است که بسیاری از زنان از آن رنج می برند. در حدو...
 ۲۱ مهر ۱۳۹۳
    3666    3  
چگونه در دوران بارداری موهایی زیبا و سالم داشته باشیم
چگونه در دوران بارداری موهایی زیبا و سالم داشته باشیم
مراقبت از موها در دوران بارداری وقتی متوجه باردار بودن خود می‌شوید علاوه بر هیجانی که بر...
 ۳۰ آذر ۱۳۹۲
    5530    4  


هرگونه کپی برداری از مطالب یا نشر آن تنها با ذکر منبع و لینک به آن مجاز می باشد