بازدید کننده گرامی؛
ما در پیاده سازی شفاجو از امکانات و قابلیتهای پیشرفته وب استفاده کرده ایم. بنظر میرسد مرورگر وب شما امکانات جدید وب را پشتیبانی نمیکند.
در صورتی که در مشاهده صفحات دچار مشکل شدید پیشنهاد میکنیم از مرورگرهای پیشرفته نظیر Firefox یا Chrome استفاده کنید.
Firefox Chrome
دوستان عزیز شفاجو سلام،
آیا 5 دقیقه وقت دارید به چند سؤال در زمینه سلامتی پاسخ دهید؟

علل، علائم، تشخیص و درمان سرخک

سرخک یا سرخجه یک بیماری مسری و عفونی است. علائم سرخک شبیه به سرماخوردگی شدید به اضافه راش پوستی است. در این مقاله به علت سرخک، علائم، پسشگیری و درمان سرخک خواهیم پرداخت. سرخک,سرخجه,سرخک چیست,سرخک در کودکان,سرخک در نوزادان,تب شدید,لکه های قرمز در دهان,آب ریزش بینی,سرفه شدید,سرفه های خشک,علت سرخک,علل سرخک,علائم سرخک,تشخیص سرخک,پیشگیری از سرخک,درمان سرخک علل، علائم، تشخیص و درمان سرخک

 

سرخک چیست؟

سرخک یک عفونت مسری است که باعث بروز راش های پوستی در سراسر بدن شده و به راحتی منتقل می شود و گسترش پیدا می کند.

واکسن سرخک می تواند در برابر ابتلا به این بیماری از افراد محافظت کند. این واکسن بخشی از واکسن MMR (سرخک، اوریون و سرخجه) و MMRV (سرخک، اوریون، سرخجه و آبله مرغان) است. امروزه بسیاری از کودکان به عنوان یکی از واکسن هایی که باید حتما دریافت کنند، از این واکسن بهره مند می شوند. به همین دلیل می توان گفت که امروزه سرخک در کشور های توسعه یافته بسیار نادر شده است.

 

علل سرخک چه چیزهایی هستند؟

سرخک به وسیله یک ویروس ایجاد می شود و از طریق سرفه و عطسه فرد بیمار و یا غذا و نوشیدنی مشترک فرد بیمار با افراد سالم، انتقال پیدا می کند. ویروس سرخک می تواند از طریق جریان هوا از یک نقطه به نقطه ای دیگر منتقل شود. این به آن معناست که اگر در نزدیکی یک فرد بیمار باشید (حتی اگر به صورت مستقیم به طرف شما سرفه یا عطسه نکند) باز هم احتمال ابتلای شما به سرخک وجود دارد.

افراد مبتلا می توانند ویروس را از 4 روز قبل از بروز راش های پوستی تا 4 روز بعد از ناپدید شدن راش های پوستی منتقل کنند. انتقال این ویروس در مرحله ای که هنوز راش های پوستی بروز نکرده اند و فرد بیمار، از بیماری خود اطلاع ندارد بیشترین احتمال انتقال را دارد.

اگر شما یک بار به سرخک مبتلا شده اید، احتمال اینکه دوباره به سرخک مبتلا شوید وجود ندارد. بسیاری از افرادی که قبل از 1957 (در آمریکا) متولد شده اند ابتلا به سرخک را تجربه کرده اند.

 

علائم سرخک چه چیزهایی هستند؟

اولین علائم سرخک شبیه به علائم سرماخوردگی شدید مانند تب شدید، آبریزش بینی، گلودرد و سرفه های خشک است. ممکن است غدد لنفاوی در گردن شما ورم کنند. همچنین ممکن است احساس خستگی شدید، اسهال و قرمزی و درد در چشم ها داشته باشید. در حالی که کم کم این علائم رو به بهبود می روند شما با لکه های قرمز کوچکی در داخل دهانتان مواجه می شوید و به دنبال آن راش های پوستی سراسر بدن شما را در بر خواهند گرفت.

هنگامی که افراد بزرگسال به سرخک مبتلا می شوند، علائم آنها نسبت به کودکان شدید تر بوده و احساس ناراحتی بیشتری می کنند.

علائم سرخک معمولا 8 تا 10 روز بعد از روزی که در معرض ویروس قرار گرفته اید بروز خواهند کرد. به این مرحله، مرحله کمون گفته می شود.

 

تشخیص سرخک چگونه است؟

اگر شما احساس می کنید که به سرخک مبتلا شده اید، قبل از مراجعه به پزشک، به یک مرکز پزشکی مانند اورژانس تماس بگیرید و علائم خود را توضیح دهید.

بعد از آنکه به پزشک مراجعه کردید ممکن است پزشک برای شما آزمایش خون و یا کاشت ویروس را تجویز کند.

 

درمان سرخک چگونه است؟

معمولا سرخت با مراقبت در منزل بهبود می یابد. در صورت نیاز شما می توانید برای پایین آوردن تب از داروهای بدون نسخه استفاده کنید. قبل از مصرف به طور کامل و با دقت دستورالعمل دارو را بخوانید و به آن عمل کنید. همچنین استراحت و نوشیدن مقدار زیادی مایعات می تواند به درمان سرخک کمک کند. برای پیشگیری از گسترش این بیماری باید از سایر افراد دوری کنید. هر کس که به سرخک مبتلا می شود باید حداقل تا 4 روز بعد از ظاهر شدن راش های پوستی از رفتن به مکان های عمومی، مدرسه، کار و ... اجتناب کند.

اگر کودک شما به سرخک مبتلا شده باشد ممکن است پزشک برای کودکتان مکمل ویتامین A تجویز کند.

اکثر افراد مبتلا به سرخک بعد از 2 هفته بهبود می یابند. اما گاهی اوقات سرخک می تواند خطرناک شده و مشکلاتی از جمله عفونت ریه (ذات الریه) و یا ورم مغز (انسفالیت) را به وجود بیاورد. در موارد نادر، سرخک می تواند به تشنج و یا مننژیت منجر شود.

اگر شما در معرض سرخک قرار گرفته اید و قبلا واکسینه نشده اید، ممکن است دریافت سریع ایمونوگلوبولین (IG) و یا واکسن سرخک بتواند از ابتلای شما به سرخک پیشگیری کند. کودکان زیر یک سال، زنان باردار و افرادی که به اختلالات سیستم ایمنی دچار هستند و قادر به مبارزه با عفونت نیستند، بعد از قرار گرفتن در معرض این ویروس ممکن است مجبور به دریافت IG شوند.

 

چرا پیشگیری از سرخک مهم است؟

واکسینه کردن فرزندتان در مقابل سرخک بسیار مهم است زیرا که ابتلا به سرخک در برخی موارد می تواند مشکلات جدی به همراه داشته باشد.

ادعاها و باور های نادرستی که در مورد ارتباط بیماری اوتیسم و واکسن سرخک وجود دارد باعث شده است که برخی والدین از واکسینه کردن نوزادانشان امتناع کنند. بهتر است بدانید که تا به حال هیچ تحقیقی نتوانسته است ارتباطی بین واکسن سرخک و ابتلا به اوتیسم را ثابت کند.

سرخک یک بیماری مسری است و شیوع آن بسیار به راحتی اتفاق می افتد. کوچکترین تماس با فرد مبتلا و یا حتی استنشاق هوایی که فرد مبتلا در آن سرفه و یا عطسه کرده است می تواند شما را در معرض خطر ابتلا به سرخک قرار دهد.

اگر نمی دانید که در مقابل سرخک واکسینه هستید و یا خیر می توانید به مراکز بهداشت و درمانی و یا پزشک مراجعه کنید و از آنها تقاضای راهنمایی کنید.


منبع: WebMD
مترجم: محمد نورسی
 ۱ خرداد ۱۳۹۳
    34534  
6
کرمک چیست؟ علل، علائم، تشخیص و درمان کرمک
کرمک چیست؟ علل، علائم، تشخیص و درمان کرمک
کرمک چیست؟ کرمک نوعی انگل است که می تواند کودکان و بزرگسالان را آلوده کند اما میزان شیوع کرمک...
 ۱۳ مرداد ۱۳۹۳
    49042    13  
درمان تب یا سرماخوردگی در کودکان(قسمت دوم)
درمان تب یا سرماخوردگی در کودکان(قسمت دوم)
متخصصین اطفال می گویند تب بالا در کودکان زمانی است که حرارت بدن به 100.4 درجه یا بیشتر برسد. اگر کود...
 ۳ تير ۱۳۹۴
    937    0  
چگونه مسائل جنسی را به کودکان آموزش دهیم؟
چگونه مسائل جنسی را به کودکان آموزش دهیم؟
آموزش مسائل جنسی لزوما نباید به صورت بحث مستقیم باشد. نشانه ها و کنجکاوی های کودکتان را تشخیص ده...
 ۷ مرداد ۱۳۹۳
    6049    6  
سلامت چشم و بینایی در کودکان
سلامت چشم و بینایی در کودکان
شما متوجه شده اید که کودک شما برای دیدن بهتر، چشمانش را تنگ می کند. سوالی که پیش می آید این است...
 ۲ آذر ۱۳۹۲
    4515    0  
توصیه‌هایی برای مراقبت از پوست کودکان
توصیه‌هایی برای مراقبت از پوست کودکان
حالا دیگر نوزادتان به خانه آمده و شما در زندگی روزمره جا‌‌ افتاده‌اید. درحالی که...
 ۲۹ اسفند ۱۳۹۲
    3109    0  
ژن‌ها در خواب شبانه نوزاد نقش دارند
ژن‌ها در خواب شبانه نوزاد نقش دارند
والدینی که نوزادانشان مشکل خواب شبانه دارند، ممکن است از نتیجه یک بررسی جدید احساس آرامش کنند که...
 ۲۴ شهریور ۱۳۹۲
    2339    2  


هرگونه کپی برداری از مطالب یا نشر آن تنها با ذکر منبع و لینک به آن مجاز می باشد