بازدید کننده گرامی؛
ما در پیاده سازی شفاجو از امکانات و قابلیتهای پیشرفته وب استفاده کرده ایم. بنظر میرسد مرورگر وب شما امکانات جدید وب را پشتیبانی نمیکند.
در صورتی که در مشاهده صفحات دچار مشکل شدید پیشنهاد میکنیم از مرورگرهای پیشرفته نظیر Firefox یا Chrome استفاده کنید.
Firefox Chrome
دوستان عزیز شفاجو سلام،
آیا 5 دقیقه وقت دارید به چند سؤال در زمینه سلامتی پاسخ دهید؟

هراس شبانه چیست و درمان آن چگونه است؟

هراس شبانه از اختلالات خواب کودکان محسوب می شود که در کودکان 3 تا 8 سال شایع است. هراس شبانه با کابوس تفاوت های بسیاری دارد. هراس شبانه در اکثر مواقع آسیبی به کودکتان نمی زند. هراس شبانه,هراس شبانه چیست,علائم هراس شبانه,کابوس کودکان,کابوس دیدن کودکان,علل هراس شبانه کودکان,درمان هراس شبانه,اختلال خواب,اختلالات خواب کودکان هراس شبانه چیست و درمان آن چگونه است؟

 

بسیاری از والدین می دانند که کودکانشان ممکن است خواب های بد یا کابوس ببینند اما از وجود اختلال خواب "هراس شبانه" بی اطلاع هستند. هراس شبانه با کابوس و خواب های بد بسیار تفاوت دارد.

زمانی می گوئیم یک کودک با کابوس مواجه شده است که کودک خواب بد ببیند و ممکن است بعد از بیدار شدن، بتواند خواب را به یاد بیاورد و آن را بازگو کند.

اما هراس شبانه زمانی اتفاق می افتد که کودک در خواب جیغ می کشد و ممکن است حرکت کند و حتی در اتاق راه برود. در این حالت با اینکه چشم هایش کاملا باز است اما به طور کامل بیدار نیست و احساس نگرانی و ناراحتی می کند و ممکن است در هنگامی که شما قصد آرام کردنش را دارید شما را نشناسد.

هراس شبانه معمولا زمانی رخ می دهد که کودک در مراحل عمیق خواب قرار دارد و خوشبختانه او از اتفاق هایی که در آن هنگام می افتد چیزی را به یاد نخواهد آورد. می توان گفت که هراس شبانه در واقع برای والدینی که این صحنه ها و حالت های نگران کننده را در کودکشان می بینند بیشتر ناراحت کننده و آزار دهنده است تا برای کودکان.

هراس شبانه معمولا در کودکان سه تا 8 ساله بیشتر رایج بوده و میزان شیوع آن تقریبا 1 تا 6 درصد گزارش شده است. دوره های عود (بازگشت دوباره اختلال بعد از درمان) این اختلال خواب معمولا نادر است.

سن میانگین بروز هراس شبانه بین 3 تا 4 سالگی است. این حالت معمولا در اوایل شب رخ می دهد و 10 تا 15 دقیقه بیشتر نیز طول نمی کشد.

 

علل بروز هراس شبانه چیست؟

علت دقیق اختلال خواب هراس شبانه هنوز مشخص نیست اما این اختلال در کودکان با سابقه خانوادگی هراس شبانه و یا راه رفتن در خواب شایع تر است.

تحریک کننده های احتمالی که ممکن است باعث بروز این اختلال شوند عبارتند از:

  • خستگی بیش از حد
  • هیجانات بیش از حد
  • دمای اتاق بالا
  • اضطراب
  • سر و صدای ناگهانی
  • ناراحت و نامناسب بودن تختخواب

 

چه باید کرد؟

مهمترین چیز این است که آرامش خود را حفظ کنید. به یاد داشته باشید که هراس شبانه هیچ گونه آسیبی را به کودک شما وارد نمی کند پس بهتر است صبر داشته باشید تا این اختلال خواب برطرف شود.

تا زمانی که مطمئن نشده اید که حال کودکتان خوب است و در آرامش به سر می برد، او را ترک نکنید و کنارش بمانید. بهتر است در این حالت کودکتان را بیدار نکنید زیرا که ممکن است شما را نشناسد و دچار ناراحتی و هراس بیشتری شود.

پس از اتمام هراس شبانه و خوابیدن کودکتان می توانید او را از خواب بیدار کنید. اطمینان حاصل کنید که قبل از خوابیدن مجدد، کودکتان به طور کامل از خواب بیدار شده است. این کار می تواند از بروز مجدد این اختلال پیشگیری کند.

کودک شما در فردای آن شب چیزی از این قضیه را به یاد نخواهد آورد اما بهتر است شما با کودکتان در مورد نگرانی ها و ناراحتی های احتمالی صحبت کنید.

بهتر است قبل از خوابیدن کودکتان یک فضای آرامش بخش را فراهم کنید. (مانند تعریف کردن قصه یا چند دقیقه صحبت کردن در مورد مسایلی که کودکتان را آرام می کند)

اگر هراس شبانه به صورت مکرر اتفاق می افتد و به نظر می رسد که هر شب این اتفاق در یک ساعت مشخص بروز می کند، بهتر است به مدت یک هفته، هر شب 15 دقیقه قبل از آنکه این اتفاق بیافتد خودتان کودکتان را بیدار کنید. این کار می تواند الگوی بروز این اختلال را دچار اختلال کند بدون آنکه تاثیر چشم گیری در کیفیت خواب او داشته باشد.

خوشبختانه اکثریت قریب به اتفاق موارد مبتلا به اختلال خواب هراس شبانه بعد از چند وقت بهبود می یابند اما چنانچه این اتفاق به صورت مکرر و بیش از حد معمول بروز کرد حتما به متخصص مراجعه کنید.


منبع: NetDoctor
مترجم: محمد نورسی
 ۴ تير ۱۳۹۳
    3059  
1
در هنگام دل درد و تهوع کودکان و نوزادان چه باید کرد؟
در هنگام دل درد و تهوع کودکان و نوزادان چه باید کرد؟
قبل از شروع مطالعه ی این مقاله به یاد داشته باشید که در موارد زیر حتما با مرکز فوریت های پزشکی ت...
 ۲۰ دى ۱۳۹۲
    15365    2  
چرا فرزندم از شب می ترسد؟
چرا فرزندم از شب می ترسد؟
کودکی که در زمان نوپایی یا در سنین پیش دبستانی در خواب نمی‌ترسید، حال که بزرگ‌تر شده است ممکن است عج...
 ۲۷ شهریور ۱۳۹۲
    2043    0  
چگونه از کودکانمان در مقابل مسمومیت با سرب محافظت کنیم؟
چگونه از کودکانمان در مقابل مسمومیت با سرب محافظت کنیم؟
  شما می توانید با اقداماتی ساده کودکان خود را در مقابل قرار گرفتن در معرض سرب و ابتلا ب...
 ۱۲ آذر ۱۳۹۳
    1236    0  
معایناتی که باید بر روی تمام نوزادان انجام شود
معایناتی که باید بر روی تمام نوزادان انجام شود
آزمون های بعد از تولد نوزاد شما برای اولین بار توسط یک پزشک متخصص در همان بیمارستان و بلافاصل...
 ۲۰ بهمن ۱۳۹۲
    2350    0  
تغذیه ی کودکان در یک سالگی: شروع خوراکی های جامد
تغذیه ی کودکان در یک سالگی: شروع خوراکی های جامد
خوراکی های جامد را از 4 تا 6 ماهگی شروع کنید. این زمان، زمان توصیه شده برای آغاز تغذیه با غذا...
 ۲۴ آذر ۱۳۹۲
    5656    1  
تازه مادرها: در این موارد به پزشک مراجعه کنید
تازه مادرها: در این موارد به پزشک مراجعه کنید
در مورد هر چیز نگران کننده ای با پزشکتان تماس بگیرید. البته در اکثر موارد مشکل خاصی وجود ندارد ا...
 ۲۰ بهمن ۱۳۹۲
    1837    3  


هرگونه کپی برداری از مطالب یا نشر آن تنها با ذکر منبع و لینک به آن مجاز می باشد