بازدید کننده گرامی؛
ما در پیاده سازی شفاجو از امکانات و قابلیتهای پیشرفته وب استفاده کرده ایم. بنظر میرسد مرورگر وب شما امکانات جدید وب را پشتیبانی نمیکند.
در صورتی که در مشاهده صفحات دچار مشکل شدید پیشنهاد میکنیم از مرورگرهای پیشرفته نظیر Firefox یا Chrome استفاده کنید.
Firefox Chrome
دوستان عزیز شفاجو سلام،
آیا 5 دقیقه وقت دارید به چند سؤال در زمینه سلامتی پاسخ دهید؟

داروهایی که نباید به کودکان خردسال داد

داروهایی که نباید به کودکان خردسال داد|کودکان نسبت به بزرگسالان بیشتر دچار عوارض داروئی می شوند و بنابر این در دادن داروهائی که بدون نسخه م... داروها,داروهای مضر برای اطفال,مصرف داروی بدون تجویز,ممنوعیت دارویی, داروهایی که نباید به کودکان خردسال داد

داروهایی که نباید به کودکان خردسال داد

کودکان نسبت به بزرگسالان بیشتر دچار عوارض داروئی می شوند و بنابر این در دادن داروهائی که بدون نسخه می توان از داروخانه ها تهیه کرد و همچنین داروهای گیاهی به کودکان دقت داشته باشید.(در کودکان پیش دبستانی این مسئله حتی مهمتر هم می شود زیرا  خوردن اتفاقی داروها در در این سن ،معمولا بیشتر از سایر سنین اتفاق می افتد.)

در این مقاله توضیحاتی در مورد داروهائی که هرگز نباید به کودکان دو تا چهار ساله داد،آورده شده است.

آسپرین

هیچ وقت از آسپرین یا داروهائی که حاوی ترکیبات آسپرین هستند برای کودک استفاده نکنید مگر اینکه پزشک آن‌ها را تجویز کرده باشد. آسپرین کودک را مستعد سندرمی به نام «رای» می‌کند که مقاله ای در مورد آن در این سایت آورده شده است و یک سندرم بالقوه کشنده است. توضیحات روی بسته داروها را بخوانید تا مطمئن شوید حاوی آسپرین نیستند (گاهی از کلمه سالیسیلات به جای آسپرین استفاده می‌شود) و در صورتی که هر گونه تردیدی در این مورد داشتید برای راهنمائی بیشتر از داروساز یا پزشک کمک بگیرید.

جایگزین مناسب برای تب یا درد، استامینوفن یا ایبوپروفن است که البته باید دوز مناسب آن‌ها برای بچه‌ها استفاده شود اما به یاد داشته باشید چنانچه کودک استفراغ هم می‌کند یا بدنش کم آب است، آسم دارد، بیماری کلیوی دارد و زخم یا هر بیماری مزمن دیگری در بدنش وجود دارد، قبل از دادن ایبوپروفن با پزشکش مشورت کنید. در مورد استامینوفن هم اگر فرزندتان بیماری کبدی دارد به پزشک بگویید تا از داروی مشابه مناسب دیگری استفاده کند.

 

 

داروهای سرماخوردگی یا سرفه که بدون نسخه پزشک قابل تهیه هستند

این گونه داروها برای کودکان این سن نه تنها عملاً علائم سرماخوردگی و سرفه را کاهش نمی‌دهند بلکه می‌توانند مضر هم باشند به خصوص زمانی که اشتباه‌ها بیش از حد مجاز خورده می‌شوند. علاوه بر آثار جانبی مانند خواب آلودگی، تهوع و استفراغ و جوش‌های پوستی، ممکن است عوارض جدی مانند افزایش ضربان قلب، تشنج و حتی مرگ هم اتفاق بیفتند.

 

داروهای ضد تهوع

این داروها را هرگز بدون نسخه پزشک به کودک ندهید. در اکثر موارد بدون اینکه نیاز به این داروها باشد، بدن کودک خودش از پس استفراغ یا تهوع بر می‌آید زیرا معمولاً تهوع در کودکان کوتاه مدت است.

 

 

داروهای مخصوص نوزادان یا بزرگ‌سالان

در این سنین، دادن دوز کمتر از دوز مخصوص بزرگ‌سالان به همان اندازه دادن دارو با دوز بیشتر از دوز مخصوص نوزادان، خطرناک است و اکثر والدین نمی‌دانند که قطره های مخصوص نوزادان غلظت بیشتری در بدن ایجاد می‌کنند تا شربت که مخصوص کودکان بزرگ‌تر است. توجه داشته باشید چنانچه بر روی دارو دوز آن بر اساس سن و جنس کودک درج نشده، از دادن آن به فرزندتان خودداری کنید.

 

داوهائی که برای شخص دیگر یا علائم دیگر تجویز شده‌اند

در این موارد نه تنها آن داروها احتمالاً برای کودک شما موثر نیستند بلکه ممکن است عوارض هم ایجاد کنند.

 

دارو یا هر چیزی که تاریخ مصرفش گذشته است

تمام موادی که تاریخ مصرفشان گذشته است باید در اولین فرصت به دور انداخته شوند زیرا از آن زمان به بعد نه تنها موثر نیستند بلکه اثرات نا مطلوب نیز بر بدن می‌گذارند. به یاد داشته باشید تغییر رنگ هم از مواردی است که لازم است دارو کنار گذاشته شود. ضمناً بهتر است به گونه ای آن‌ها را معدوم کنید که کودک به هیچ طریقی نتواند به آن‌ها دسترسی داشته باشد.

 

استامینوفن بیش از حد

به جز خود استامینوفن، بعضی از داروهای ضد درد در ترکیبات خود استامینوفن دارند. مراقب باشید مقدار استامینوفنی که از این طریق نیز وارد بدن کودک می‌شود از حد معینی تجاوز نکند. یک راه مناسب این است که تا زمانی که مطمئن نشدید، از دادن استامینوفن یا ایبوپروفن به کودک خودداری کنید.

 

شربت ایپکاک

شربت ایپکاک باعث استفراغ می‌شود و برای پیش‌گیری از مسمومیت استفاده می‌شود. امروزه پزشکان دیگر استفاده از آن را توصیه نمی‌کنند زیرا معلوم نیست که واقعا چقدر به درمان مسمومیت کمک می‌کند. بنابر این بهتر است که این شربت را در خانه نگه ندارید و برای پیشگیری از مسمومیت هم دقت کنید مواد خطرناک را از دسترس کودک دور نگه دارید.

 

نکته آخر اینکه در مورد قرص‌های جویدنی مراقبت بیشتری کنید. در مورد کودکان باید به اینکه چگونه و چه موقع آن‌ها به کودک بدهید، دقت کنید. کودکان چهار ساله در اکثر موارد ارحت با این‌ها کنار می‌آیند به خصوص اگر موادشان در دهان زود حل شوند اما به هر حال در هر کودکی که هنوز نمی‌تواند عمل جویدن غذاها را به خوبی انجام دهد باید در دادن جویدنی‌ها احتیاط کرد. گاهی پزشک اجازه می‌دهد که این قرص‌ها را خورد کنید و داخل غذاهای نرم مانند ماست بریزید و به کودک بدهبد و البته در آن صورت باید مطمئن شوید کودک تمام آن غذا را خورده است تا بدانید دوز کامل دارو را دریافت کرده است.


منبع: نی نی سایت
 ۲۰ شهریور ۱۳۹۲
    2505  
1
توصیه‌های ساده برای سالم نگه داشتن پوست نوزاد
توصیه‌های ساده برای سالم نگه داشتن پوست نوزاد
دوستان عزیز، امروز برایتان مطلبی در مورد سلامت پوست نوزاد از مجموعه تازه های سلامت انتخاب کرد...
 ۲۴ اسفند ۱۳۹۲
    85525    7  
چگونه "پدران جدید " ارتباط بهتری با نوزاد خود بسازند
چگونه "پدران جدید " ارتباط بهتری با نوزاد خود بسازند
ساخت یک ارتباط قوی با نوزاد خود را باید قبل از تولد نوزاد و در روزهای اولیه پدر و مادر شدن شکل داد ش...
 ۲۲ آذر ۱۳۹۴
    624    1  
درمان بیماری اوتیسم، نکاتی برای والدین
درمان بیماری اوتیسم، نکاتی برای والدین
با سلام خدمت طرفداران مطالب تندرستی، مطلبی که امروز برایتان انتخاب کرده ایم مربوط به بیماری ا...
 ۱۸ فروردین ۱۳۹۳
    2121    2  
یبوست در نوزادان، تعریف یبوست و نکاتی برای کاهش آن
یبوست در نوزادان، تعریف یبوست و نکاتی برای کاهش آن
روده و یبوست در نوزادان همواره تصورات غلطی در مورد یبوست در نوزادان و معنی آن وجود داشته است....
 ۸ آبان ۱۳۹۲
    17827    9  
ژن‌ها در خواب شبانه نوزاد نقش دارند
ژن‌ها در خواب شبانه نوزاد نقش دارند
والدینی که نوزادانشان مشکل خواب شبانه دارند، ممکن است از نتیجه یک بررسی جدید احساس آرامش کنند که...
 ۲۴ شهریور ۱۳۹۲
    2338    2  
لوزه سوم چیست؟ علل، علائم و درمان لوزه سوم
لوزه سوم چیست؟ علل، علائم و درمان لوزه سوم
  لوزه سوم چیست؟ در پشت گلو چهار عضو کوچک وجود دارند که در مراحل اول نوزادی در مقابل...
 ۵ شهریور ۱۳۹۳
    12922    4  


هرگونه کپی برداری از مطالب یا نشر آن تنها با ذکر منبع و لینک به آن مجاز می باشد