بازدید کننده گرامی؛
ما در پیاده سازی شفاجو از امکانات و قابلیتهای پیشرفته وب استفاده کرده ایم. بنظر میرسد مرورگر وب شما امکانات جدید وب را پشتیبانی نمیکند.
در صورتی که در مشاهده صفحات دچار مشکل شدید پیشنهاد میکنیم از مرورگرهای پیشرفته نظیر Firefox یا Chrome استفاده کنید.
Firefox Chrome
دوستان عزیز شفاجو سلام،
آیا 5 دقیقه وقت دارید به چند سؤال در زمینه سلامتی پاسخ دهید؟

چگونه از کودکانمان در مقابل مسمومیت با سرب محافظت کنیم؟

مسمومیت به سرب یکی از خطراتی است که کودکان و بزرگسالان را تهدید میکند. برای پیشگیری از مسمومیت در کودکان می توانید کارهای مختلفی را انجام دهید که در ادامه به تعدادی از آنها می پردازیم. مسمومیت در کودکان,پیشگیری از مسمومیت,مسمومیت به سرب,سرطان خون,سرطان خون در کودکان چگونه از کودکانمان در مقابل مسمومیت با سرب محافظت کنیم؟

 

شما می توانید با اقداماتی ساده کودکان خود را در مقابل قرار گرفتن در معرض سرب و ابتلا به مسمومیت سرب محافظت کنید:

 • خانه ی خود را بررسی کنید. اگر از تاریخ ساخت خانه ی شما بیش از 40 سال میگذرد، با دقت و وسواس تمام مصالح ساختمانی مورد استفاده قرار گرفته را بررسی کنید. ممکن است حتی رنگ ساختمانی استفاده شده در خانه شما حاوی مقداری سرب باشد.
 • کودکانتان را از مناطقی که ممکن است به صورت بالقوه آلوده به سرب باشد دور نگه دارید. پنجره ها و ایوان های قدیمی، خاک اطراف خانه های قدیمی و رنگ های قدیمی می توانند آلوده به سرب باشند. (منظور از قدیمی بیش از 40 سال ساخت است.)
 • آب های تصفیه شده استفاده کنید. تصفیه آب می تواند سرب احتمالی موجود در آب را حذف کند. اگر شما در منازل قدیمی زندگی می کنید حتما قبل از مصرف آب، شیر آب سرد را به مدت 15 تا 30 ثانیه باز نگه دارید و از این آب برای پخت و پز، نوشیدن و ساخت شیر خشک نوزاد استفاده کنید. آب گرم با سرعت بالاتری سرب را جذب می کند.
 • اقدامات احتیاطی را در آشپزخانه رعایت کنید. غذا را در ظروف شیشه ای یا استیل نگهداری کنید (به ویژه باقی مانده ی غذاهای کنسروی). اگر ظروفی دارید که حس می کنید ممکن است در آنها از سرب استفاده شده است به هیچ عنوان از آنها استفاده نکنید.
 • بهداشت عمومی را رعایت کنید. مطمئن شوید که کودک شما بعد از بازی کردن و قبل از غذاخوردن و خواب حتما دست های خود را با آب و صابون می شوید. همچنین سعی کنید به صورت منظم اسباب بازی های کودک خود را که امکان دارد با خاک تماس داشته باشند و یا اینکه در معرض گرد و غبار هستند را بشویید.
 • یک رژیم غذایی متعادل داشته باشید. خوردن یک رژیم غذایی حاوی آهن و کلسیم ممکن است میزان جذب سرب توسط بدن کودک شما را کم کند.
 • در انتخاب اسباب بازی برای کودکتان مواظب باشید. اسباب بازی هایی که اطلاعات درستی ندارند و مارک معتبری نیستند، اسباب بازی های قدیمی، اسباب بازی های تخفیف خورده و یا اسباب بازی هایی که در کارگاه های خصوصی و بدون نظارت ساخته می شوند ممکن است استاندارد نبوده و برای کودک شما خطرناک باشد.
 • اقدامات احتیاطی را برای بازی کردن و یا ورزش کردن کودکتان در زمین های بازی مصنوعی رعایت کنید. ظروف مواد غذایی و یا آشامیدنی را به اینگونه زمین ها نبرید. بعد از اتمام بازی یا ورزش لباس های کودکتان را با لباس های تمیزی که از قبل آماده کرده اید عوض کنید. لباس و حوله ی کثیف کودکتان را به صورت جداگانه بشویید. کفش هایی که در اینگونه زمین ها مورد استفاده قرار گرفته اند را وارد خانه نکنید و در حیاط یا انبار و یا سایر جاهای خارج از خانه بگذارید. بعد از برگشتن به خانه کودک خود را به حمام ببرید و با آب و صابون استحمام کنید.
 • از روش های درمانی یا آرایشی سنتی استفاده نکنید. تا زمانی که مطمئن نشده اید که یک روش درمانی سنتی یا یک ماده ی آرایشی حاوی سرب نیست، به کودک یا نوجوان خود اجازه ی استفاده از آن را ندهید.
 • خانه ی خود را تمیز نگه دارید. به صورت مرتب کف اتاق ها و سایر سطوح را با استفاده از طی و یا اسفنج مرطوب تمیز کنید.
 • اگر شغل شما به گونه ای است که با سرب سر و کار دارید، لباس های خود را در محل کارتان تعویض کنید و دوش بگیرید و سپس به خانه برگردید. لباس های آلوده ی خود را در همان محل کار بشویید.

اگر فکر می کنید که ممکن است کودک شما در معرض سرب قرار گرفته باشد، حتما هر چه سریعتر به پزشک مراجعه کنید و با ایشان مشورت کنید.


منبع: MayoClinic
مترجم: محمد نورسی
 ۱۲ آذر ۱۳۹۳
    1236  
0
داروهایی که نباید به کودکان خردسال داد
داروهایی که نباید به کودکان خردسال داد
کودکان نسبت به بزرگسالان بیشتر دچار عوارض داروئی می شوند و بنابر این در دادن داروهائی که بدون نس...
 ۲۰ شهریور ۱۳۹۲
    2502    1  
علل، علائم، تشخیص و درمان سرخک
علل، علائم، تشخیص و درمان سرخک
  سرخک چیست؟ سرخک یک عفونت مسری است که باعث بروز راش های پوستی در سراسر بدن شده و به...
 ۱ خرداد ۱۳۹۳
    34406    6  
سم زدایی از خانه
سم زدایی از خانه
کودکان خردسال دنیا را با گذاشتن اشیا در دهانشان کشف می‌کنند.سالانه بیش از یک میلیون مورد مسمومیت تصا...
 ۲۰ شهریور ۱۳۹۲
    1108    0  
بیماری کاوازاکی: علل، علائم، تشخیص و درمان کاوازاکی
بیماری کاوازاکی: علل، علائم، تشخیص و درمان کاوازاکی
بیماری کاوازاکی چیست؟ کاوازاکی یک بیماری نادر دوران کودکیست که عروق خونی را تحت تاثیر قرار می...
 ۲۷ بهمن ۱۳۹۲
    37992    15  
بچه های خوش خواب، قد بلند می شوند
بچه های خوش خواب، قد بلند می شوند
توصیه می‌شود که کودکان ساعت ۹ شب بخوابند چون هورمون‌ها در زمان تاریکی هوا ترشح بیشتری...
 ۲۰ شهریور ۱۳۹۲
    1931    0  
بیماری ریفلاکس معده به مری
بیماری ریفلاکس معده به مری
  بیماری ریفلاکس معده به مری (برگشت شیر و مواد غذایی )شایع ترین اختلال مری در کل سنین کو...
 ۲۸ مهر ۱۳۹۵
    15    1  


هرگونه کپی برداری از مطالب یا نشر آن تنها با ذکر منبع و لینک به آن مجاز می باشد