بازدید کننده گرامی؛
ما در پیاده سازی شفاجو از امکانات و قابلیتهای پیشرفته وب استفاده کرده ایم. بنظر میرسد مرورگر وب شما امکانات جدید وب را پشتیبانی نمیکند.
در صورتی که در مشاهده صفحات دچار مشکل شدید پیشنهاد میکنیم از مرورگرهای پیشرفته نظیر Firefox یا Chrome استفاده کنید.
Firefox Chrome
دوستان عزیز شفاجو سلام،
آیا 5 دقیقه وقت دارید به چند سؤال در زمینه سلامتی پاسخ دهید؟

پیشگیری از مشکلات بینایی ناشی از بیماری دیابت

بیماری دیابت میتواند تأثیراتی مخرب و غیر قابل برگشت بر سطح بینایی فرد مبتلا به جای بگذارد. در این مقاله به بررسی روشهای ابتدایی و عملی پیشگیری از این آسیب ها پرداخته شده است. بیماری رتینوپتی,آسیب های بینایی دیابت,دیابت,کنترل سطح قند خون,کنترل فشار خون پیشگیری از مشکلات بینایی ناشی از بیماری دیابت

 

انجمن دیابت ایالات متحده اعلام داشته است: ابتلا به بیماری دیابت منجر به خطر روزافزون بیماری های بینایی میشود. اغلب بیماران دیابتی دچار نوعی از گونه های رتینوپتی ( بیماری قرنیه که منجر به اختلال و یا از دست رفتن بینایی میشود) میشوند.نابودی بینایی بر اثر دیابت شایع ترین علت نابینایی در ایالات متحده قلمداد میشود.

اما میتوان از رتینوپتی و دیگر بیماری های بینایی بر اثر دیابت پیشگیری نمود.نتیاج تحقیقات نشان میدهد که با نگه داشتن قند خون در حد نرمال میتوان تا 75% مانع از بروز بیماریهای چشمی و یا کند کردن روند پیشرفت آن شد. حتی  در مبتلایانی که سالها از کنترل میزان قند خون خود غفلت کرده اند نیز می توان امید داشت که جلوی رتینوپتی گرفته شود.

شناخت بیماری رتینوپتی دیابتی

قرنیه بافتی حساس به نور می باشد که در پشت مجموعه چشم قرار دارد و مانند دوربین عکاسی تصاویر را ضبط و اطلاعات آن را از طریق عصب های بینایی برای مغز ارسال مینماید. سطح بالای قند خون منجر یه تضعیف رگ های خون رسان به چشم میشود و به تدریج خون به چشم نفوذ و نشت میکند، حتی تا این مرحله از پیشرفت بیماری، رتینوپتی فاقد نشانه یا علائم خاصی می باشد.

افزایش قند خون منجر به آسیب های بیشتر و جدی به قرنیه میشود.رگهای خونی جدیدی برروی سطح قرنیه رشد میکنند که ضعیف هستند و به راحتی پاره میشوند، این روند منجر به نفوذ خون به بخشهای میانی چشم میشود که قدرت بینایی را تحت تأثیر قرار می دهد. خونریزی میتواند منجر به تشکیل بافت زخم و جدا شدن قرنیه از دیواره چشم گردد. در مواردی تورم ماکیولا منجر به تضعیف بیشتر بینایی میشود.

عوامل مختلفی احتمال ابتلا به رتینوپتی را کاهش میدهند که از آن جمله میتوان به :کنترل سطح قند خون، کنترل فشار خون، مدت زمان درگیری با بیماری دیابت و عوامل ژنتیکی نام برد.

روشهای پیشگیری از رتینوپتی و بیماری های چشمی ناشی از دیابت

اگر شما و یا نزدیکانتان دیابت دارید، برای پیشگیری و یا کاهش سرعت رشد این بیماری موارد زیر را مورد توجه قرار دهید:

سطح قند خون خود را کنترل نمایید: به طور مداوم سطح قند خونتان را تحت نظر پزشک معالج خود کنترل نمایید. تمام نتایج پیشین سطح قند خون خود را فایل بندی و در هر بار مراجعه به دکتر همراه خود داشته باشید. با نرمال نگه داشتن سطح قند خون، شانس ابتلا به رتینوپتی به طرز چشمگیری کاهش می یابد و یا در صورت ابتلا، بیماری قابل درمان تر و خفیف تر خواهد بود.

فشار خون خود را کنترل نمایید: فشار خون بالا( عمدتا قابل مشاهده در بزرگسالان مبتلا به دیابت) خطر ابتلا به بیماری های چشمی ، حمله های قلبی و بیماری های کلیوی را افزایش میدهد. فشار خون بالا رگهای ضعبف خونی در چشم را پاره میکند. توصیه میشود فشار خون خود را تحت نظر پزشک معالج خود به صورت مداوم کنترل نمایید.

جلسات مشاوره با پزشک معالج خود را جدی گرفته و فراموش نکنید به چشم پزشک نیز مراجعه نمایید. چشم پزشک با کنترل وضعیت قرنیه شما رتینوپتی را در مراحل ابتدایی کنترل می نماید و تشخیص به هنگام شانس درمان را افزایش میدهد.


منبع: MayoClinic
 ۱۴ دى ۱۳۹۳
    993  
2
آنژین و علائم آن
آنژین و علائم آن
آنژین واژه ای است برای درد قفسه سینه که در اثر ، کم گردش خون ، به عضله قلب فشار وارد کند . آنژین نش...
 ۲۴ فروردین ۱۳۹۴
    889    1  
آلرژی چشمی, پیشگیری و درمان
آلرژی چشمی, پیشگیری و درمان
تقریبا 20 در صد از آنهایی که دچار آلرژی هستند مشکلات چشمی هم دارند که به این مشکلات ورم ملتحمه ی آلر...
 ۸ مرداد ۱۳۹۴
    773    1  
چه مقدار داشتن رابطه جنسی طبیعی است؟
چه مقدار داشتن رابطه جنسی طبیعی است؟
اکثر مردم تمایلی ندارند در مورد زندگی جنسی خود مشورت کنند و این قابل درک است اما...
 ۳۰ فروردین ۱۳۹۵
    307    2  
رابطه بین ورزش در مردان و فشار خون بالا
رابطه بین ورزش در مردان و فشار خون بالا
  یک مطالعه جدید نشان می دهد که مردانی که به صورت منظم ورزش می کنند و از آمادگی جسمانی ب...
 ۲۴ مهر ۱۳۹۳
    1910    2  
شایعترین بیماریهای مقاربتی
شایعترین بیماریهای مقاربتی
لیست زیر شما را از برخی بیماریهای مقاربتی مطلع کرده و در مورد انواع مختلف آن ها و عفونت ها و علائم...
 ۱۶ خرداد ۱۳۹۵
    205    3  
علائم بیماری آلزایمر یا بیماری فراموشی در سالمندان
علائم بیماری آلزایمر یا بیماری فراموشی در سالمندان
در بیماری آلزایمر سلول های عصبی در مغز به تدریج می میرند. این قضیه باعث می شود که ارسال درست سیگ...
 ۹ آذر ۱۳۹۲
    5691    5  


هرگونه کپی برداری از مطالب یا نشر آن تنها با ذکر منبع و لینک به آن مجاز می باشد