بازدید کننده گرامی؛
ما در پیاده سازی شفاجو از امکانات و قابلیتهای پیشرفته وب استفاده کرده ایم. بنظر میرسد مرورگر وب شما امکانات جدید وب را پشتیبانی نمیکند.
در صورتی که در مشاهده صفحات دچار مشکل شدید پیشنهاد میکنیم از مرورگرهای پیشرفته نظیر Firefox یا Chrome استفاده کنید.
Firefox Chrome
دوستان عزیز شفاجو سلام،
آیا 5 دقیقه وقت دارید به چند سؤال در زمینه سلامتی پاسخ دهید؟

خونریزی‌ رحم‌ در اثر اختلال‌ کارکرد(خونریزی‌ غیر طبیعی‌ قبل‌ از یائسگی‌ از رحم‌) - uterine bleeding dysfunctional

شرح بیماری

خونریزی رحم در اثر اختلال کارکرد عبارت است از خونریزی غیر مرتبط با الگوی قاعدگی طبیعی یک زن و بدون همراهی با تومور، التهاب یا بارداری. بیشتر در زنان بالای 45 سال یا نوجوانان رخ می‌دهد.

 


علل بیماری

معمولاً ناشی از رشد بیش از حد آندومتر (پوشش داخلی رحم) در اثر تحریک استروژن است. در خونریزی رحم در اثر اختلال کارکرد، تخمک‌گذاری (تشکیل و رها سازی یک تخمک از تخمدان) به طور متناوب رخ می‌دهد.

 

عوامل خطرساز

نشانگان تخمدان چندکیستی.
چاقی.
استفاده از استروژن صناعی بدون پروژسترون همراه آن.

 

پیشگیری

وزن مناسبی را حفظ کنید.
در مورد هرگونه هورمون درمانی از توصیه‌های پزشکی پیروی کنید.

 

درمان

آزمون‌های تشخیصی می‌توانند شامل بیوپسی از آندومتر (گذاشتن یک لوله نازک در داخل رحم برای به دست آوردن نمونه پوشش داخلی آن) باشند تا مشخص شود آیا خونریزی با تخمک‌گذاری همراه است یا خیر. این کار به تعیین چگونگی ارزیابی علت کمک خواهد کرد. ممکن است قبلاً برای رد هرگونه بیماری خوش‌خیم یا بدخیمی که می‌تواند باعث خونریزی شود، آزمون‌های تشخیصی متعددی انجام شده باشد. خونریزی رحم در اثر اختلال کارکرد، تشخیص معمول برای بیماران فاقد علل قابل تشخیص به شمار می‌رود.
درمان با هدف توقف خونریزی بیش از حد، تصحیح کم خونی در صورت وجود و پیگیری پاسخ به درمان صورت می‌گیرد. در صورت شدید بودن خونریزی ممکن است بستری شدن در بیمارستان برای تحت کنترل درآوردن آن لازم باشد.
برای تسکین درد از گرما استفاده کنید. یک پوشش گرم‌کننده یا بطری آب داغ روی شکم یا پشت خود بگذارید. هر وقت لازم باشد، به مدت 15-10 دقیقه حمام آب داغ بگیرید.
اگر هورمون درمانی، خونریزی را کنترل نکند، ممکن است جهت بررسی از لحاظ سایر مشکلات، اتساع و کورتاژ (اتساع گردن رحم و خراش دادن بایک کورت) انجام گیرد.
ممکن است برای برخی بیماران وقتی که تمام درمان‌های محافظه کارانه با شکست مواجه شده باشد، عمل جراحی جهت برداشتن رحم لازم باشد.

 

رژیم غذایی

رژیم غذایی خاصی ندارد.

 

فعالیت درزمان ابتلا به بیماری

بسته به بیماری زمینه‌ای در حد امکان فعالیت کنید.
از گرما برای تسکین درد استفاده کنید: یک پوشش گرم‌کننده یا بطری آب داغ روی شکم یا پشت خود بگذارید. هر وقت لازم باشد، به مدت 15-10 دقیقه حمام آب داغ بگیرید.

 

درچه زمانی باید به پزشک مراجعه نمود

اگر شما یا عضوی از خانواده‌تان دچار خونریزی غیرطبیعی از رحم باشید.
اگر در طول درمان موارد زیر رخ دهند: ـ خونریزی بیش از حد شود (نوار بهداشتی یا تامپون را بیش از یک بار در ساعت پرکند). ـ نشانه‌های عفونت مثل تب، احساس ناخوشی کلی، سردرد، گیجی یا درد عضلانی ایجاد گردند.
اگر شما دچار علایم جدید و غیر قابل توجیه شده‌اید. داروهای مورد استفاده در درمان ممکن است عوارض جانبی ایجاد کنند.

عواقب موردانتظار

معمولاً با درمان قابل علاج است.

 

عوارض احتمالی

کم‌خونی.
سرطان (نادر ولی در صورت عدم درمان اختلال، خطر بیشتر است).
   درمان.

 

منبع: آی آر تب