بازدید کننده گرامی؛
ما در پیاده سازی شفاجو از امکانات و قابلیتهای پیشرفته وب استفاده کرده ایم. بنظر میرسد مرورگر وب شما امکانات جدید وب را پشتیبانی نمیکند.
در صورتی که در مشاهده صفحات دچار مشکل شدید پیشنهاد میکنیم از مرورگرهای پیشرفته نظیر Firefox یا Chrome استفاده کنید.
Firefox Chrome
دوستان عزیز شفاجو سلام،
آیا 5 دقیقه وقت دارید به چند سؤال در زمینه سلامتی پاسخ دهید؟

تریشینوز - trichinosis

شرح بیماری

تریشینوز عبارت است از عفونت ناشی از لاروهای انگل‌هایی که در روده خوک (به ندرت گوشت خرس و برخی حیوانات دریایی) زندگی می‌کنند. قسمت‌های ذیل را درگیر می‌کند: لوله گوارش (که لاروها از آنجا وارد می‌شوند)، دستگاه لنفاوی و جریان خون (که از طریق آن جا به جا می‌شوند)، عضلات بزرگ بدن به ویژه دیافراگم (عضلات بزرگ مورد استفاده در تنفس که قفسه سینه را از شکم جدا می‌کنند)، اندام‌های فوقانی و تحتانی که در آن‌ها جایگزین می‌شوند.


علل بیماری

عفونت با یک انگل، تریشینلا اسپیرالیس که با خوردن حیوانات دچار عفونت منتقل می‌شود. پختن کامل، انگل را می‌کشد و باعث می‌شود خوردن گوشت دچار عفونت خطری نداشته باشد. انگل در غذای آلوده (معمولاً روده خام) از حیوانی به حیوان دیگر منتقل می‌شود.

عوامل خطرساز

خوردن گوشت خوک کم‌پخته شده یا خام.
استفاده از داروهای سرکوبگر ایمنی.

 

پیشگیری

از مصرف گوشت خوک خودداری کنید (از جمله سوسیس حاضری خوک).

درمان

آزمون‌های تشخیصی برای تشخیص زودهنگام در دسترس نیستند. بیوپسی عضله در 4 هفته اول عفونت ممکن است لاروها یا کیست‌ها را نشان بدهد. انگل به ندرت در خون، مدفوع یا مایع مغزی ـ نخاعی یافت می‌شود.

رژیم غذایی

رژیم غذایی خاصی ندارد.

فعالیت درزمان ابتلا به بیماری

تا زمان فروکش کردن علایم، در بستر استراحت کنید. در طول مدت استراحت در بستر برای کاهش احتمال تشکیل لخته‌های خونی ورید عمقی، پاهای خود را مرتب حرکت دهید. به تدریج فعالیت در زمان ابتلا به این بیماری‌های طبیعی را از سر بگیرید.

درچه زمانی باید به پزشک مراجعه نمود

اگر شما یا یکی‌ از اعضای‌ خانواده‌تان‌ علایم‌ تریشینوز را داشته‌ باشید. 
اگر در طول‌ درمان‌ یک‌ یا چند مورد از موارد زیر رخ‌ دهد: ـ افزایش‌ تب‌ تا بیش‌ از 40 درجه‌ سانتیگراد ـ ضربان‌ قلب‌ نامنظم‌ ـ تنگی‌ نفس‌ ـ پف‌ کردن‌ مچ‌ پا 
اگر شما دچار علایم‌ جدید و غیر قابل‌ توجیه‌ شده‌اید. داروهای‌ مورد استفاده‌ در درمان‌ ممکن‌ است‌ عوارض‌ جانبی‌ به‌ویژه‌ تهوع‌، استفراغ‌، بثور پوستی‌ یا تب‌ ایجاد کنند.
 

عواقب موردانتظار

در بیشتر افراد معمولاً با داروهای ضد انگل و در موارد شدید با مراقبت حمایتی تخصصی قابل علاج است‌. چند مورد مرگ گزارش شده است که معمولاً به خاطر نارسایی قلبی یا پنومونیبوده‌اند.

عوارض احتمالی

غلبه عفونت که می‌تواند منجر شود به‌:
نارسایی احتقانی قلب.
نارسایی تنفسی.
آسیب دایمی به دستگاه عصبی مرکزی.
آسیب به کلیه.
سینوزیت.

منبع: آی آر تب