بازدید کننده گرامی؛
ما در پیاده سازی شفاجو از امکانات و قابلیتهای پیشرفته وب استفاده کرده ایم. بنظر میرسد مرورگر وب شما امکانات جدید وب را پشتیبانی نمیکند.
در صورتی که در مشاهده صفحات دچار مشکل شدید پیشنهاد میکنیم از مرورگرهای پیشرفته نظیر Firefox یا Chrome استفاده کنید.
Firefox Chrome
دوستان عزیز شفاجو سلام،
آیا 5 دقیقه وقت دارید به چند سؤال در زمینه سلامتی پاسخ دهید؟

سوالات پزشکی

بیمارى دویک؟ام اس؟

سلام،خواهر من 43سالشه و سابقه ى هیچ بیمارى خاصى نداشته،حدود 1هفته ى پیش دچار حمله ى ناگهانى و شدید در ناحیه ى کمرى شد که تا صبح اون روز با تزریق متوکاربامول و دیازپام رفع نشد سوابقى از اسپاسم هاى عضلانى از حدود 1 ماه قبل هم داشت،صبح روز بعد ااحتباس ادرارى هم به علایم اضافه شد،من پزشک هستم و براش یک امپول دگزا تزریق کردم و سریع منتقل بیمارستان شد،حس هر دو اندام نرمال پوستى کف پایی فلسور و پوستى شکمى نرمال بینایی کامل فورس اندام در حد سه پنچم البته با وجود درد شدید ناحیه ى کمرى بدون سطح حسى ام ار آى نخاعى خیلى اختصاصى نبود ضایعات هیپو سگمان دورسال نخاع البته اطراف نخاع که در ام ار اى شبیه سطح مقطع رگ بودند البته به نظر خیلى از اساتید اون هم غیر اختصاصى بود و کمک کننده نبود و پلاک هایی که به سختى رویت میشد البته به نقل از پزشک متخصص ایشون چون من پلاکى ندیدم،تحت درمان دگزا قرار گرفتن و بعد از 3 روز علایم برطوف شد و فقط درد خفیفى در ناحیه کمرى باقى مونده با شک به ام اس وتوصیه به انجام ام ار آى مجدد 4 ماه بعد و دستور دارویی گاباپنتین روزى یک بار مرخص شدند،میخواستم بدونم ایا امکان داره این نوعى از دویک باشه و چه کاراى تشخیصى دیگه اى میشه انجام داد،ممنونم از شما

 ۸ آذر ۱۳۹۴
    291    1  

پاسخ ها


فقط پزشکانی که پروفایل فعالی دارند و قسمت پرسش و پاسخ را در پروفایل خود فعال کرده اند می توانند به سوالات پاسخ دهند!


 ۸ آذر ۱۳۹۴
  
دکتر علیرضا یاراحمدی
متخصص  بیماریهای مغز و اعصاب  -  دیسک و ستون فقرات فلوشیپ صرع و اختلالات تشنجی
پاسخ : 
سلام همکار عزیز. محل درگیری در لومبوساکرال بوده و محل شایعی برای دویک نیست .بعلاوه دویک تغییرات واضح و بصورت طولی و گسترده پدید میاره بطوریکه برخی اساتید اعتقاد دارن باید حد اقل 3 سگمان نخاع رو در بر بگیره.بعلاوه درگیری عصب اپتیک هم در دویک شایع هست که ممکنه بدخیم و غیر قابل برگشت باشه بر خلاف M.S.در هر صورت بیشتر به نظر میرسه مورد شما یک PARTIAL MYELITIS باشه که با درمان کورتون بهتر شده. البته توصیه اکید بندا معاینه دقیق حسی حرکتی برای یافتن سکل های subtle و follow upبیمار هست. بعلاوه فیزیوتراپی. بنده با گابا پنتین در خانم 43 ساله با این تابلو موافق نیستم.

پرسشهای مرتبط :

 ۲۸ مهر ۱۳۹۴
    452    0  

 ۸ دى ۱۳۹۳
    403    0  

 ۸ تير ۱۳۹۴
    858    1  

 ۱۸ مهر ۱۳۹۴
    272    0  

 ۱۸ خرداد ۱۳۹۵
    170    1  

 ۳۰ فروردین ۱۳۹۳
    594    0