preloader

ریزش مو: علل، علائم، تشخیص و درمان ریزش مو


ریزش مو: علل، علائم، تشخیص و درمان ریزش مو
امتیاز 4.6 / تعداد بازدید : 34433 اشتراک گذاری :

آیا ریزش مو طبیعی است؟

تمام افراد در هر شبانه روز با مقداری ریزش مو مواجه هستند. از دست دادن 100 تار مو در یک شبانه روز طبیعیست.

اگر طاسی و یا کم پشت بودن موی سر در سایر افراد خانواده شما وجود داشته باشد ممکن است شما نیز با مقدار بیشتری ریزش مو مواجه شوید. در برخی موارد ممکن است این ریزش مو در مردان، در نهایت به طاسی کامل بخشی از سر منجر شود. اما در زنان ممکن است به کم پشتی موها در بخش جلوی سر بیانجامد. حدودا 50 درصد از تمامی افراد در سنین 50 سالگی و بالاتر، با این نوع از ریزش مو مواجه می شوند.

همچنین عوامل دیگری مانند بیماری ها و دارو ها نیز می توانند باعث شوند که ریزش موی شما از حد طبیعی بیشتر شود.

اگرچه ریزش مو نسبتا شایع است اما می تواند باعث ایجاد مشکلاتی در زندگی شود، علل خصوص اگر باعث تغییر در ظاهر شما نیز شده باشد. خوشبختانه راه هایی برای مقابله و درمان ریزش مو وجود دارد.

چه عواملی باعث ریزش مو می شوند؟

علل شایع ریزش مو عبارتند از:

 • وراثت: در بسیاری از موراد ریزش مو به ارث برده می شود، به این معنا که ریزش مو به صورت ارثی از پدر، مادر و یا هر دو به شما منتقل می شود.
 • استرس: استرس های فیزیکی مانند عمل جراحی، بیماری ها و تب شدید می توانند باعث ریزش مو شوند.
 • شیمی درمانی: شیمی درمانی یک روش درمانی بسیار قوی برای مقابله با سلول های سرطانیست که باعث ریزش مو می شود.
 • آسیب رساندن به مو: این حالت معمولا به علت مواردی مانند کشیدن محکم موها به سمت عقب، استفاده از کش های تنگ و بستن نامناسب مو به صورت دم اسبی، استفاده نامناسب از کلیپس ها و گل سر ها و رنگ مو بروز می کند.
 • سن: با افزایش سن، میزان رشد موها کمتر می شود. در سنین بالا معمولا موها نازک و شکننده تر می شوند.
 • رژیم های غذایی نامناسب به ویژه کمبود پروتئین و آهن در رژیم غذایی.
 • بیماری های تیروئید مانند کم کاری تیروئید و یا پر کاری تیروئید.
 • عفونت قارچی پوست سر که در کودکان بروز می کند.

علائم ریزش مو چه چیزهایی هستند؟

علائم ریزش مو به نوع ریزش مو بستگی دارد.

اگر کم پشت شدن موهای شما در دراز مدت و به آرامی رخ دهد، ممکن است حتی شما متوجه ریزش غیر طبیعی روزانه موهای خود نشوید. اگر ریزش موی شما به صورت انبوه است ممکن است شما به نوعی از ریزش مو به نام ریزش موی کلی دچار شده باشید که در آن کل موهای سر به ریزش مبتلا می شوند. اگر ریزش موی شما تنها به یک منطقه خاص از پوست سر منحصر شده باشد، شما به ریزش موی منطقه ای (یا طاسی منطقه ای) دچار شده اید.

مردانی که ریزش موی آنها ارثیست معمولا با ریزش مو در اطراف پیشانی و یا بالای سر مواجه می شوند اما ریزش موی ارثی در زنان معمولا در سراسر پوست سر رخ می دهد، اما با این وجود باز ریزش مو در بالای سر بیشتر خواهد بود.

از آنجا که موی سر تاثیر بسیار زیادی در ظاهر افراد دارد، معمولا کسانی که به ریزش مو دچار می شوند با مشکلات اعتماد به نفس مواجه می شوند. البته این حالت در زنان و نوجوانان و جوانان بیشتر است.

ریزش مو چگونه تشخیص داده می شود؟

پزشک سوالاتی در مورد ریزش مو از شما خواهد پرسید. این سوالات معمولا شامل این سه سوال هستند که در روز با چه مقدار ریزش مو مواجه هستید، این حالت از کی شروع شده است و آیا والدین شما ریزش مو دارند یا خیر. همچنین پزشک پوست سر شما را از نزدیک معاینه می کند و الگوی ریزش موی شما را بررسی می کند و ممکن است چند تار موی سر شما را به منظور آزمایش از سرتان جدا کند.

اگر دلیل ریزش موی شما به روشنی مشخص نشود ممکن است پزشک برای شما آزمایش خون بنویسد و یک نمونه از مو و پوست سر شما را زیر میکروسکوپ بررسی کند.

درمان ریزش مو چگونه است؟

انتخاب روش درمان ریزش مو به علت ریزش مو بستگی دارد. البته به حسی که شما نسبت به قضیه ریزش مو دارید نیز بستگی دارد. ممکن است شما بخواهید نسبت به درمان کم پشت شدن موها و یا طاسی سرتان اقدام کنید، و یا اینکه این قضیه برایتان اهمیتی نداشته باشد و برای درمان آن هیچ اقدامی نکنید. کاملا به حس خودتان بستگی دارد.

ریزش موی ارثی را می توان به کمک دارو و یا عمل های جراحی مانند عمل جراحی پیوند مو (کاشت مو) درمان کرد. برخی از افراد استفاده از کلاه گیس را انتخاب می کنند. برخی مدل های مو و یا رنگ مو ها می توانند به کم تر دیده شدن مناطق طاس و یا کم پشت به شما کمک کنند. اگر ریزش موی شما به علت موارد قابل کنترل مانند دارو، استرس و مراقبت نادرست از موها باشد، می توانید با کنترل آنها ریزش موی خود را کمتر کنید.

هر زمان تصمیم گرفتید نسبت به ریزش موهایتان اقدام کنید، در مورد سوالات زیر تحقیق کنید:

 • کدام روش درمان ریزش مو موثرتر است؟
 • این روش درمان ریزش مو چقدر طول می کشد؟
 • آیا این روش درمانی قطعیست؟
 • عوارض جانبی و خطرات احتمالی این روش درمانی چه چیزهایی هستند؟
 • این روش درمانی چقدر هزینه بردار خواهد بود؟

آیا موهایی که ریخته اند دوباره رشد خواهند کرد؟

اگر ریزش موی شما ارثی باشد، موهای ریخته شده به صورت طبیعی دوباره رشد نخواهند کرد. با استفاده از روش های درمانی تنها برخی از موها دوباره رشد کرده و از ریزش بیشتر موها جلوگیری خواهد شد. البته به یاد داشته باشید که به احتمال زیاد شما دیگر نمی توانید مانند سابق تمام موهای خود را داشته باشید. و نکته بعد اینکه روش های درمانی برای تمام افراد جواب نمی دهند و ممکن است برای برخی موثر نباشد.

هنگامی که استرس، داروها و یا آسیب های نادانسته به موها باعث ریزش مو می شوند، بعد از کنترل این موارد معمولا موها دوباره رشد خواهند کرد. اگر کنترل کردن این موارد در رشد دوباره موهای شما تاثیری نداشت، ممکن است نیاز داشته باشید که از سایر روش های درمانی استفاده کنید.

اگر شما نسبت به ریزش موها و ظاهر جدیدتان ناراضی هستید، روش های درمانی ممکن است به شما کمک کند تا احساس بهتری داشته باشید. داشتن ظاهری بهتر یک خواسته طبیعیست که تمام افراد به آن تمایل دارند، پس نگران این قضیه نباشید.

به یاد داشته باشید که عمل های جراحی که برای درمان ریزش مو انجام می شوند بی خطر و بدون عوارض جانبی نیستند پس اگر قصد انجام کاشت مو (و یا پیوند مو) را دارید حتما با پزشکتان مشورت کنید.

 

منبع: WebMD
نویسنده : شفاجو

نظرات کاربران

شما هم میتوانید نظرات خود را در این بخش بیان کنید

برای ثبت نظر، لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.


نظری برای نمایش وجود ندارد , شما اولین باشید