preloader

سرطان سینه در مردان، نادر اما ممکن


سرطان سینه در مردان، نادر اما ممکن
امتیاز 4.6 / تعداد بازدید : 17349 اشتراک گذاری :

واکنش مردان در مورد ابتلای آنها به سرطان سینه چگونه خواهد بود؟ (منظور از سرطان سینه در واقع سرطان پستان می باشد که در ایران به اشتباه سرطان سینه ترجمه می شود و افراد آن را به این نام می شناسند.) مطلع شدن از ابتلا به هر نوع سرطانی معمولا شوک آور است اما تشخیص سرطان سینه در مردان علاوه بر شوک آور بودن، غیر قابل باور نیز است.

از آنجا که اکثر افراد نسبت به امکان ابتلای مردان به سرطان سینه بی اطلاع هستند، معمولا مردان قادر به تشخیص علائم اولیه ی این سرطان نبوده و به همین دلیل معمولا در مراحل پیشرفته تر سرطان به پزشک مراجعه می کنند. به همین دلیل امکان گسترش سرطان سینه در مردان به سایر بخش های بدن بیشتر است و معمولا پزشک با درمان تومور بزرگتر و پیشرفته تری مواجه است.

می توان گفت که به علت تشخیص دیر هنگام سرطان سینه در مردان نسبت به زنان احتمال دزمان و بهبود مردان مبتلا به سرطان سینه نسبت به زنان مبتلا کمتر است.

تشخیص دیر هنگام سرطان را بدتر می کند

محققان انجمن جراحی سرطان سینه در آمریکا تحقیقی را بر روی 13000 مرد مبتلا به سرطان سینه انجام دادند و نتایج را با 1.4 میلیون زن مبتلا به سرطان سینه مقایسه کردند. این تحقیق را می توان بزرگترین مطالعه در زمینه ی تجزیه و تحلیل تفاوت سرطان در دو جنس زن و مرد به شمار آورد.

این مطالعه نشان داد که احتمال اینکه زنان مبتلا به سرطان سینه بهبود پیدا کنند و بیش از 5 سال زندگی کنند تقریبا 83 درصد است، اما این مقدار برای مردان تقریبا 74 درصد است. حتی اگر سرطان سینه در مردان در مراحلی مشابه زمان تشخیص سرطان سینه در زنان تشخیص داده شود، باز هم شانس زنان برای بهبود، بیشتر از مردان خواهد بود.

البته نکته ی مثبتی که وجود دارد این است که سرطان سینه در مردان نادر است. بر طبق آمار به دست آماده از انجمن سرطان آمریکا در سال 2012 تنها 2100 نفر مرد مبتلا به سرطان سینه تشخیص داده شده اند. این در حالی است که در همین سال بیش از 226870 نفر زن مبتلا به سرطان سینه تشخیص داده شده اند.

علائم خطر سرطان سینه در مردان چه چیزهایی هستند؟

سرطان سینه در مردان نیز موجب بروز علائم می شود اما با توجه به اینکه پزشکان در مورد ابتلا به سرطان سینه در مردان مشکوک نمی شوند و چک آپ های منظم انجام نمی دهند، لذا مسئولیت چک آپ های منظم بر عهده ی خود فرد می باشد. علائم هشدار دهنده سرطان سینه در مردان عبارتند از:

  • توده ای قابل لمس که معمولا زیر نوک پستان بروز می کند.
  • وجود تفاوت های قابل توجه بین سینه و نوک پستان چپ و راست
  • جمع شدگی پوست در اطراف سینه
  • ترشح مایع از نوک سینه

اطالاعات اساسی در مورد سرطان سینه در مردان

با توجه به گزارش موسسه ملی سرطان امریکا، سرطان سینه در مردان اغلب در مردان بین سنین 60 تا 70 سال بروز می کند. عوامل خطر این سرطان عبارتند از:

  • قرار گرفتن در معرض تابش اشعه
  • سابقه خانوادگی ابتلا به سرطان سینه
  • جهش ژنتیکی
  • سطح استروژن بالا که می تواند به علت ابتلا به بیماری هایی مانند سیروز کبدی و یا سندرم کلاین فلتر رخ بدهد.

درمان سرطان سینه در مردان معمولا با عمل جراحی و برداشتن سینه (ماستکتومی) انجام می شود. البته روش دیگری نیز وجود دارد که میزان زخم کمتری را به جای میگذارد و در برخی موارد از آن استفاده می شود. به این روش لامپکتومی گفته می شود که نسبت به ماستکتومی غیر تهاجمی تر است.

روش های دیگری مانند پرتو درمانی، شیمی درمانی و هورمون درمانی نیز برای درمان سرطان سینه در مردان به کار می رود. بیشتر تومور های سینه در مردان دریافت کننده استروژن هستند، به این معنی که آنها این تومور ها نسبت به داروهای مسدود کننده استروژن که به پیشگیری از گسترش سرطان کمک می کند واکنش نشان می دهند. البته بر مبنای یک مطالعه تنها در 41 درصد مردان مبتلا به سرطان سینه از این روش درمانی استفاده می شود. این نشان می دهد که سرطان سینه در مردان همانقدر که نیاز به آگاه سازی دارد، به همان اندازه نیز امکان پیشرفت در روش های درمانی را دارد.

برای دریافت مشاوره کلیک کنید.

اگر شما دغدغه مبارزه با این بیماری را دارید، به طرح جامع ملی کرشمه بپیوندید...

نویسنده : شفاجو
تاریخ انتشار :

نظرات کاربران

شما هم میتوانید نظرات خود را در این بخش بیان کنید

برای ثبت نظر، لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.


نظری برای نمایش وجود ندارد , شما اولین باشید