آیا سوزش معده میتواند نشانه ای از سرطان باشد؟


آیا سوزش معده میتواند نشانه ای از سرطان باشد؟

 

سوزش معده میتواند یک نشانه زودرس از سرطان معده یا مری باشد. که آگاهی از این حقیقت باید افزایش یابد.

کمپینی توسط اداره بهداشت انگلستان  برای آگاهی ملی و تشخیص اولیه سرطان ، تحت عنوان "Be Clear on Cancer "انجام شده  است. همزمان با راه اندازی آن ،PHE  نتایج یک بررسی را منتشر کرد که نشان میدهد 55 درصد از مردم بریتانیا  وقتی با سوزش معده مواجه می شوند بعد از سه هفته یا بیشتر به پزشک مراجعه می کنند. به علاوه، 50 درصد از شرکت کنندگان در مورد اینکه سوزش معده از نشانه های اولیه سرطان است اطلاعی نداشتند و فقط 15 درصد از این موضوع اطلاع داشتند.

تشخیص زود هنگام برای همه بیماری ها حیاتی می باشد.اما 67 درصد از کسانی که از مبتلا بودن به سرطان مری آگاه شدند، بیشتر از 5 سال زنده نماندند. پزشکان امیدوارند که آگاهی در مورد نشانه ها و علائم سرطان افزایش یابد.

سوزش معده تنها نشان دهنده مشکل گوارشی نیست ، بلکه می تواند نشانه سرطان معده نیز باشد. همچنین مشکل در بلعیدن غذا نیز می تواند از نشانه های اولیه این بیماری باشد. اما 70 درصد شرکت کنندگان در بررسی PHE این موضوع را نمیدانستند. به علاوه 9 نفر از ده نفری که با این شرایط تشخیص داده می شوند بالاتر از 50 سال هستند. و این به این معنی است که این افراد باید سطح آگاهی خود را در این خصوص بالا ببرند. کسانی که نشانه و یا علایم احتمالی را دارند باید هرچه سریعتر به پزشک مراجعه کنند تا تست ها و آزمایشهای لازم انجام شده و در صورت لزوم مورد معالجه قرار بگیرند.

به طور کلی ، آمار و ارقام نشان میدهد که سالیانه،  12،900 نفر در انگستان مبتلا به سرطان معده تشخیص داده می شوند. و 10200 نفر جان خود را از دست می دهند. این به این معنی است که روزانه 28 نفر بر اثر ابتلا به این سرطان جان می سپارند.

منبع: webmd
شفاجو

مقالات مرتبط

در هنگام دل درد و تهوع کودکان و نوزادان چه باید کرد؟

دل درد در کودکان و نوزادان و حالت تهوع در کودکان و نوزادان می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. برای در...

آیا سوزش معده میتواند نشانه ای از سرطان باشد؟

سوزش معده ممکن است نشانه سرطان مری و معده باشد.

فتق‌ هیاتال - Hiatal hernia

فتق هیاتال عبارت است از ضعف یا کشیده شدن سوراخی که در عضله دیافراگم وجود دارد و مری از طریق آن از قف...

سرطان تخمدان چیست؟

پژوهش حاضر نشان میدهد که سرطان در لوله های فالوپ به سمت تخمدانها حرکت می کند تخمدانها به صورت دوقلو...