افراد با وزن طبیعی که چربی شکمی دارند ، بیشتر در معرض سکته قلبی قرار دارند


افراد با وزن طبیعی که چربی شکمی دارند ، بیشتر در معرض سکته قلبی قرار دارند

طبق تحقیقات ارائه شده توسط کلینیک مایو در کنگره قلب اروپا در مونیخ ، در سال ٢٠١٢ ، کسانی که وزن نرمال دارند اما دچار چربی شکمی هستند ، بیشتر از افراد با اضافه وزن بالا ، در معرض سکته قلبی قرار دارند . طبق تجزیه و تحلیل این تحقیق ،افراد با شاخص توده بدن ( BMI ) نرمال ، نسبت دور کمر به دور باسن خیلی بالا ( دارای چربی شکمی ) ، در معرض خطر مرگ ناشی از سکته قلبی قرار دارند . 

به گفته فرانسیسکو لوپز ، طبق تحقیقات گذشته ، چربی مرکزی در شکم بسیار مضر است ، اما تحقیقات جدید ، بر نوع توزیع چربی در افراد با وزن نرمال تاکید دارد. بیشترین مرگ و میر در این افراد مشاهده می شود . که این یافته بسیار مهمی است. این تحقیق بر روی ١٢٧٨٥ نفر ١٨ سال و بالاتر در آمریکا انجام شده است . این تحقیق قد ، وزن ، دور کمر و دور باسن و هم چنین وضعیت اجتماعی و اقتصادی ، بیماریهای همراه یا همزمان ، وضعیت روحی و روانی افراد تحت مطالعه را بررسی کرد . اطلاعات در شروع مطالعه با شاخص مرگ ملی مطابقت داشت و در ادامه با مرگهای دیگر ارزیابی شد . 

این مطالعات در سه گروه ،بر اساس شاخص توده بدن طبقه بندی شدند:

  1. نرمال : ١٨/٥ -٢٤/٩.  چاق: ٢٥ - ٢٩/٩.  و اضافه وزن : ٣٠ .
  2.  طبقه بندی نسبت دور کمر به دور باسن .

میانگین سن در مردان ٤٤ تا ٤٧/٤ و زمان پیگیری میانی ١٤/٣ سال تعیین شد . در این مدت ٢٥٦٢ مرگ ثبت شده و از این میزان ١١٣٨ مرگ ناشی از بیماریهای قلبی و عروقی بوده است . 

در افراد با وزن نرمال و چربی دور شکم بالا، به نسبت افراد با (BMI ) و نسبت دور کمر به دور باسن نرمال ، خطر مرگ ناشی از بیماریهای قلبی و عروقی ٢/٧٥ و مرگهای ناشی از بیماریهای دیگر ٢/٨ درصد بوده است . 

به گفته کارین ساهاکیان فوق تخصص قلب و عروق در مرکز تحقیقاتی مایو ، میزان مرگ بالا در این گروه ممکن است به انباشتگی چربی احشایی مرتبط باشد . میزان مقاومت در برابر انسولین ، سایر فاکتورهای خطرساز ،میزان چربی دور باسن و رانها و میزان توده عضلانی نیز عوامل مهم و تاثیر گذاری هستند . 

دکتر لوپز از این کلینیک اضافه می کند که این روزها مردم زیادی از عدد (BMI) شاخص توده بدن خود مطلع هستند ، اما باید بدانند که اگر این عدد پایین است دلیل بر پایین بودن خطر بیماریهای قلبی نیست ، موضوع بسیار مهم نوع توزیع و تجمع چربی در بدن آنهاست ، نسبت اندازه دور کمر به دور باسن ، حتی در افراد با وزن نرمال ، به سادگی می تواند این خطر را نشان دهد .

منبع: mayoclinic

مقالات مرتبط

حقایقی در مورد فواید و مضرات مصرف تخم مرغ

تخم مرغ حاوی مقدار زیادی کلسترول خوب است. این قضیه به تازگی کشف شده است که مصرف تخم مرغ می تواند برا...

خواب و مدیریت استرس: 2 راه ساده برای مراقبت از قلب

عواملی مانند فشار خون بالا، اضافه وزن، کلسترول خون بالا، عدم فعالیت و سیگار کشیدن می توانند بیماری ه...

ارتباط بین ورزش، بیماری های قلبی و فشار خون بالا

بسیاری از بیماری های قلبی و فشار خون بالا قابل پیشگیری هستند. ورزش مناسب می تواند برای اکثر بیماری ه...

ده گروه غذایی که باید از آن ها پرهیز کرد

در این مقاله به بررسی ده دسته ماده غذایی مضر برای سلامت و علل آن پرداخته شده است.