افراد با وزن طبیعی که چربی شکمی دارند ، بیشتر در معرض سکته قلبی قرار دارند


افراد با وزن طبیعی که چربی شکمی دارند ، بیشتر در معرض سکته قلبی قرار دارند

 

طبق تحقیقات ارائه شده توسط کلینیک مایو در کنگره قلب اروپا در مونیخ ، در سال ٢٠١٢ ، کسانی که وزن نرمال دارند اما دچار چربی شکمی هستند ، بیشتر از افراد با اضافه وزن بالا ، در معرض سکته قلبی قرار دارند . طبق تجزیه و تحلیل این تحقیق ،افراد با شاخص توده بدن ( BMI ) نرمال ، نسبت دور کمر به دور باسن خیلی بالا ( دارای چربی شکمی ) ، در معرض خطر مرگ ناشی از سکته قلبی قرار دارند . 

به گفته فرانسیسکو لوپز ، طبق تحقیقات گذشته ، چربی مرکزی در شکم بسیار مضر است ، اما تحقیقات جدید ، بر نوع توزیع چربی در افراد با وزن نرمال تاکید دارد. بیشترین مرگ و میر در این افراد مشاهده می شود . که این یافته بسیار مهمی است. این تحقیق بر روی ١٢٧٨٥ نفر ١٨ سال و بالاتر در آمریکا انجام شده است . این تحقیق قد ، وزن ، دور کمر و دور باسن و هم چنین وضعیت اجتماعی و اقتصادی ، بیماریهای همراه یا همزمان ، وضعیت روحی و روانی افراد تحت مطالعه را بررسی کرد . اطلاعات در شروع مطالعه با شاخص مرگ ملی مطابقت داشت و در ادامه با مرگهای دیگر ارزیابی شد . 

این مطالعات در سه گروه ،بر اساس شاخص توده بدن طبقه بندی شدند:

  1. نرمال : ١٨/٥ -٢٤/٩.  چاق: ٢٥ - ٢٩/٩.  و اضافه وزن : ٣٠ .
  2.  طبقه بندی نسبت دور کمر به دور باسن .

میانگین سن در مردان ٤٤ تا ٤٧/٤ و زمان پیگیری میانی ١٤/٣ سال تعیین شد . در این مدت ٢٥٦٢ مرگ ثبت شده و از این میزان ١١٣٨ مرگ ناشی از بیماریهای قلبی و عروقی بوده است . 

در افراد با وزن نرمال و چربی دور شکم بالا، به نسبت افراد با (BMI ) و نسبت دور کمر به دور باسن نرمال ، خطر مرگ ناشی از بیماریهای قلبی و عروقی ٢/٧٥ و مرگهای ناشی از بیماریهای دیگر ٢/٨ درصد بوده است . 

به گفته کارین ساهاکیان فوق تخصص قلب و عروق در مرکز تحقیقاتی مایو ، میزان مرگ بالا در این گروه ممکن است به انباشتگی چربی احشایی مرتبط باشد . میزان مقاومت در برابر انسولین ، سایر فاکتورهای خطرساز ،میزان چربی دور باسن و رانها و میزان توده عضلانی نیز عوامل مهم و تاثیر گذاری هستند . 

دکتر لوپز از این کلینیک اضافه می کند که این روزها مردم زیادی از عدد (BMI) شاخص توده بدن خود مطلع هستند ، اما باید بدانند که اگر این عدد پایین است دلیل بر پایین بودن خطر بیماریهای قلبی نیست ، موضوع بسیار مهم نوع توزیع و تجمع چربی در بدن آنهاست ، نسبت اندازه دور کمر به دور باسن ، حتی در افراد با وزن نرمال ، به سادگی می تواند این خطر را نشان دهد .

منبع: mayoclinic
شفاجو

مقالات مرتبط

۶ نشانه که نباید نادیده گرفته شوند

بیشتر دردها علائمی جدی نیستند اما برخی از آن ها حتماَ باید بررسی شوند. اگر هر یک از این مواردی که در...

چربی دور شکم در مردان و اهمیت کاهش وزن

در ادامه این مقاله ، علل تجمع چربی دور شکم ، خطراتی که مردان را در این زمینه تهدید می کند و روش های...

چگونه معاشرت با افراد لاغر اندام می تواند به شما در کاهش وزن کمک کند

افرادی که می خواهند وزن کم کنند بیشتر احتمال دارد تا زمان بیشتری با افرادی بگذرانند که توده بدنی شبی...

نمودار تناسب وزن و قد

شما می توانید از جدول شاخص توده بدنی برای بررسی وزن مناسب برای قد خود استفاده کنید.