preloader

ورزش کنید تا خطر ابتلا به این بیماری ها در شما کاهش پیدا کند.


ورزش کنید تا خطر ابتلا به این بیماری ها در شما کاهش پیدا کند.
امتیاز 4.6 / تعداد بازدید : 10685 اشتراک گذاری :

فعالیت های بدنی مزیت های زیادی دارد، این فواید شامل همه مردم در همه سنین از هر جنسیتی و از هر نژادی می شود.

برای مثال: فعالیت بدنی به شما کمک می کند تا وزن مناسبتان را حفظ کنید و کمک می کند تا کار روزانه تان را به آسانی انجام دهید. مانند بالا رفتن از پله ها و خرید کردن.

نوجوانانی که  فعالیت های جسمی می کنند با پا به سن گذاشتن در معرض خطر کمتری از افسردگی و افت عملکرد شناختی قرار می گیرند.(عملکرد شناختی شامل فکر کردن، یادگیری و مهارتهای قضاوت است). از لحاظ جسمی کودکان و نوجوانان ممکن است علائم کمتری از افسردگی را نسبت به همسالان خود داشته باشند.

فعالیت بدنی خطر ابتلا به بسیاری از بیماری ها مانند عروق کرونر (CHDدیابت و سرطان را کاهش می دهد. بسیاری از مطالعات مزایای واضح و روشن فعالیت های بدنی برای قلب و ریه را نشان داده اند.

 

فعالیت بدنی باعث تقویت قلب و بهبود عملکرد ریه ها می شود

فعالیت بدنی ملایم وشدید زمانی که به طور مرتب انجام شود، باعث تقویت عظلات قلب می شود.

این کار باعث بهبود بخشیدن توانایی قلب برای پمپاژ خون به ریه و سراسر بدن شما می شود، در نتیجه خون بیشتری در رگ های شما جریان می باید و سطح اکسیژن در خون شما افزایش می یابد. مویرگها، عروق خونی کوچک بدن شما را نیز گسترش می دهند، این باعث می شود تا آنها اکسیژن بیشتری را به بدن شما برساند و همچنین مواد زائد را دفع کنند.

 

فعالیت های بدنی ریسک مبتلا شدن به بیماریهای عروق (کرونر) قلبی را کاهش می دهد

فعالیت های ایروبیک ملایم و شدید وقتی که به طور مرتب انجام شوند، می توانند خطر متبلا شدن به بیماری عروق کرونری (CHD) را کاهش دهند.

بیماری عروق کرونری وضعیتی است که در آن یک ماده مومی شکل به نام پلاک در داخل سرخرگ کرونر ساخته می شود. این سرخرگ ها خون غنی از اکسیژن را به عضله قلب می فرستد،

پلاک باعث باریک شدن سرخرگها می شود و جریان خون در عضله قلب را کاهش می دهد و در نهایت یک منطقه از پلاک ممکن است پاره شود.این امر باعث لخته شدن خون در سطح پلاک می شود. اگر لخته به اندازه کافی بزرگ شود، می تواند به طور ناقص یا کامل جلوی جریان خون به سمت عروق کرونر را بگیرد.

 

انسداد جریان خون به عضله قلب باعث حمله قلبی می شود

 موقعیت ها یا عادتها ممکن است باعث بالا رفتن ریسک برای مبتلا شدن به بیماری عروق کرونری شود. فعالیت بدنی می تواند به کنترل برخی از این عوامل خطر کمک کند چرا که آن میتواند:

  • باعث پایین آمدن فشار خون و سطح تریگلیسرید شود. تریگلیسریدها یک نوع از چربی در خون هستند.
  • میتواند باعث بالا رفتن سطح HDL کلسترول شود. بعضی مواقع HDL کلسترول خوب نامیده می شود.
  • کمک می کند تا بدنتان قند خون و سطح انسولین را کنترل کند که باعث کاهش خطر ابتلا به دیابت نوع 2 می شود.
  • کاهش سطح پروتئین واکنشی C در بدن شما، این پروتئین  نشانه ایی از التهاب است. سطح بالایی از CRP ممکن است هشدار برای افزایش خطر به CHD باشد.
  • وقتی که همراه با یک رژیم کم کالری باشد، به کاهش وزن اضافه و درمان بیماری چاقی کمک می کند. فعالیت بدنی همچنین به حفظ وزن شما در هنگامی که به وزن سالم در طول زمان معین رسیده اید کمک می کند.
  • ممکن است در ترک سیگار به شما کمک کند. کشیدن سیگار از اصلی ترین خطر ابتلا به CHD است.

مردم غیر فعال نسبت به افرادی که از لحاظ بدنی فعالند، تقریبا دو برابر احتمال به CHD را دارا هستند. مطالعات نشان می دهد که عدم فعالیت یک عامل خطر عمده برای CHD است، همانند فشار خون بالا، کسترول خون بالا و کشیدن سیگار.

فعالیت بدنی ریسک حمله قلبی را کاهش می دهد

در افرادی که مبتلا به CHDهستند، اگر فعالیت هوازی به طور مرتب انجام شود به خوب کار کردن قلب کمک می کند، همچنین درافرادی که در گذشته دچار حمله قلبی شده بودند خطر دوم حمله قلبی را کاهش می دهد. فراموش نکنید فعالیت هوازی با شدت زیاد برای افرادی که مبتلا به CHDهستند مناسب نیست.

اگر شما دغدغه مبارزه با این بیماری را دارید، به طرح جامع ملی کرشمه بپیوندید...

منبع: nhlbi.nih.gov
نویسنده : شفاجو
تاریخ انتشار :

نظرات کاربران

شما هم میتوانید نظرات خود را در این بخش بیان کنید

برای ثبت نظر، لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.


نظری برای نمایش وجود ندارد , شما اولین باشید