preloader

مواد غذایی و فعالیت جسمانی برای داشتن یک وزن مناسب


مواد غذایی و فعالیت جسمانی برای داشتن یک  وزن مناسب
امتیاز 4.6 / تعداد بازدید : 10553 اشتراک گذاری :

 


شما احتمالا هنگام صحبت درمورد مواد غذایی اصطلاح "کالری" را زیاد شنیده اید ، یک کالری معادل یک واحد از انرژی است که مواد غذایی به بدن شما می رساند. اما زمانی که صحبت در مورد فعالیت بدنی است، کالری یک مقیاس برای اندازه گیری انرژی ای است  که بدن شما در انجام فعالیت های خود از آن استفاده می کند .
تعادل در مصرف کالری مانند یک مقیاس است. تعادل و حفظ وزن بدن شما از تعادل درمیزان کالری دریافتی از غذاها و میزان کالری مصرفی برای انجام فعالیت های روزانه حاصل می شود که باید متناسب با فعالیت و وضعیت جسمانی شما باشد اگر عادت به خوردن کالری بیشتری نسبت به میزان کالری  مصرفی دارید  شما حتما  وزن اضافه خواهید کرد. اگر میزان  کالری مصرفی تان بیشتر از کالری دریافتی باشد در نتیجه شما وزن  از دست خواهید داد

برای پیدا کردن اینکه مقدار  وزن شما متناسب با قد و وزنتان است یا خیر  می توانید از شاخص توده بدنی (BMI) استفاده کنید . دسته ها ی BMI برای بزرگسالان عبارتند از:
• کم وزنی = کمتر از 18.5
• وزن عادی = 18.5-24.9
• اضافه وزن = 25-29.9
• چاق = BMI از 30 یا بیشتر

 

اگر شما قصد کاهش وزن دارید
اگر BMI شما در رده اضافه وزن یا چاقی است، با دکتر خود و یا یک متخصص تغذیه در مورد بهترین راه برای رسیدن به یک وزن ایده آل صحبت کنید. به طور کلی، شما می توانید با انتخاب انواع غذاهای سالم به طوری که تمام مواد مغذی بدن تان را تامین کند لاغر شوید.دررژیم تان که از غذاهای زیر استفاده کنید :
مصرف میوه، سبزیجات و غلات سبوس دار
کاهش مصرف گوشت پر چربی مانند همبرگر و هات داگ غذاهای سرخ شده و چرب، و شیرینی
نوشیدن آب بیشتر به جای نوشیدنی های شیرین مانند نوشابه ها
فعالیت جسمی

رژیم های غذایی که امروزه رایج شده اند معمولا شما را به خوردن مقدار زیاد و یا کم از یک ماده غذایی خاص مجبور می کنند  مانند رژیم های غذایی بدون کربوهیدرات یا با پروتئین بالا .این رژیم ها اگر چه ممکن است شما را لاغر کنند اما در دراز مدت  باعث اختلال در سیستم گوارشی و احتمالا از دست دادن  اشتها  و یا ولع شدید به خوردن مواد غذایی پر کالری می شوند و در این میان، شما همه ویتامین ها، مواد معدنی و مغذی مورد نیاز بدنتان را دریافت نمی کنید .
برای افرادی که به شدت چاق هستند BMI بیشتر از 40 دارند به نظر می رسد کاهش وزن تنها با تغییر در رژیم غذایی و ورزش بدست نمی آید در این گروه  جراحی کاهش وزن ممکن است یک گزینه  مناسب باشد  رایج ترین نوع از جراحی کاهش وزن کم کردن حجم معده برای کاهش دریافت مواد غذایی می باشد. در نتیجه، شما می توانید در زمان  تغذیه  فقط مقدار کمی از مواد غذایی را مصرف کنید . بسیاری از مردم بعد  از عمل جراحی به سرعت  وزن از  دست می دهند  اما شما هنوز هم نیاز به اتخاذ تغذیه ای سالم و عادات فعالیت بدنی منظم به منظور نگه داشتن وزن تان دارید . همچنین، مانند تمام اعمال جراحی، جراحی کاهش وزن نیز خطرات و عوارض خاص خود را دارد

منبع: womenshealth
نویسنده : شفاجو
تاریخ انتشار :

نظرات کاربران

شما هم میتوانید نظرات خود را در این بخش بیان کنید

برای ثبت نظر، لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.


نظری برای نمایش وجود ندارد , شما اولین باشید