preloader

20 علامت که نشان می دهد شما بیش از حد راجع به وزنتان وسواس دارید - قسمت اول


20 علامت که نشان می دهد  شما بیش از حد راجع به وزنتان وسواس دارید - قسمت اول
امتیاز 4.6 / تعداد بازدید : 10662 اشتراک گذاری :

شما در حال تلاش برای کاهش وزن هستید خیلی می دوید و پیتزا را فراموش می کنید، حتی ردیاب تناسب اندام می پوشید تا پیشرفت خود را بسنجید اما پس از آنکه ماموریت شما شروع شد  ممکن است این رفتارها در یک سراشیبی تند شما را درگیر کند و روی زندگی تان تاثیر بگذارد یک روانشناس بالینی معتقد است هر زنی به نوعی دچار اختلال در تغذیه می شود به خصوص برای افرادی با گرایشات کمال گرا یا یک استعداد ژنتیکی.

و اگر شما فکر میکنید اختلال تغذیه به دختران نوجوان محدود می شود، اشتباه می کنید امروزه دیده شده افزایش زیادی از این بیماری در رده سنی میانسالی در زنان رخ داه است در حال حاضر حدود یک چهارم از بیماران در 30 سالگی خود و بالاتر هستند  .

 

علائم زیر عادات سالمی اند  که ممکن است شما را به قلمرو ناسالم  منحرف کند :

 

شما خودتان را چندین بار در روز وزن می کنید

اگر شما قبل و بعد از غذا، و یا اگر مدام  در فکر عدد وزن تان هستید و برای وزن کردن و روی وزنه رفتن وسوسه می شوید  این رفتار جبری مدام  در طول زمان است بدتر خواهد شد  مگر در مواردی که شما یک دلیل پزشکی موجه برای وزن کردن مکرر داشته باشید در غیر این صورت  وزن کردن یک بار در هفته کافی است نشان داده شده  که وزن کردن مکرر خود و  رفتارهای وسواسی در کنترل وزن (هر دو سالم و ناسالم) با نشانه های افسردگی و عزت نفس  پایین در در زنان در ارتباط است . وزن به طور طبیعی در طول روز در نوسان است، بنابراین اگر شما تمایل دارید هر روز خود را وزن کنید بهتر است این کار را در صبح زود و ناشتا انجام دهید.


تعداد دفعات مشاهده هر کالری

یادداشتهای وعده های غذایی و میان وعده ها یک راه خوب برای جلوگیری از خوردن بدون  فکر است، اما این کارهمان زمان مانع غذا خوردن بصری می شود  به طوری که شما شروع  به انتخاب غذاهایی که  صرفا بر اساس مقدار کالری آن ها ست می کنید ، این کار معمولا باعث نادیده گرفتن ویتامین ها و مواد مغذی و حس رضایت شما می شود . یک ارتباط  بین شمارش کالری و افکار، احساسات، و رفتارهای مرتبط با اختلال تغذیه وجود دارد اگر شما در حال تنظیم عادات غذایی  خود هستید  و با  افکار خود در حال  مبارزه اید این یک ایده خوب برای برداشتن  تمرکز شما از  کالری ها و توجه   به غذا خوردن سالم و بدون نگرانی، تمرکز بر زمان سیری و پر کردن نیمی از بشقاب با  سبزیجات و میوه جات ، یک چهارم با پروتئین بدون چربی مثل مرغ یا ماهی، و یک چهارم با غلات کامل، مانند برنج قهوه ای است.

 

شما خودتان را مدام چک میکنید

اینکه شما به طور وسواس گونه ای  ممکن است مثلا به استخوان لگن و یا استخوان ترقوه تان توجه کنید یا  توده ران یا شکمتان  را مدام بررسی کنید و یا استخوان فک و استخوان های گونه خود را در هر انعکاس و زاویه ای ارزیابی کنید چک کردن بدن نشانه مشترک اشتغال ذهنی با وزن و شکل بدن است.اغلب افرادی که بدن  شان را به طور مداوم چک می کنند دچار بیماری وسواس جبری  هستند." اگر شما مدام عیب های خود را می بینید و پیدا می کنید و خود را اندازه می گیرید مثلا دندان های خود را قبل از هر صحبتی چک می کنید  و یا مراقبید که  مثلا  رژ لب تان از خط لبتان بیرون نزده باشد با یک متخصص مشورت کنید.


فکر می کنید با لاغری همه مشکلات شما حل می شود

ممکن است داخل سر شما ندایی مدام این وعده را داده است که زندگی فوق العاده خواهد شد زمانی که شما به وزن جادویی خود برسید  یا وقتی که ران شما هنگام لمس سفت شده باشد، یا زمانی که عضلات شکم تان به طور کامل و 6 تکه شود!  این باور خارجی را ما  زمانی می توانیم تغییر دهیم  که احساس خوبی در مورد خودمان از درون داشته باشیم - اگر ما فقط به زمانی که به اندازه کافی لاغر و یا به اندازه کافی زیبا شویم  بیندیشیم ما سقوط خواهیم کرد  مثلا اگر کاهش وزن 3 یا حتی 5 کیلو کمک خواهد کرد که شما یک کار خوب انجام دهید و یا روابط خود رابهبود بخشید  این نوع تفکر غیر واقعی شما را برای شکست در موقعیت های  دیگر از زندگی آماده می کند ومی تواند شما را از کار فعالانه بر روی مسائل واقعی بازدارد . اگر زندگی خود را در وزن و یا صورت هدف خود تصور کنید در این صورت شما از خود انتظارات غیر واقعی خواهید داشت .

 

شما غذا را سیاه و یا سفید می بینید

کلم بروکلی خوب است؛ سیب زمینی بد است. استفاده  زیاد ما از این عبارت، احتمال ابتلا به قضاوت خودمان با آنچه می خوریم را مستعد می کند و اهمیت بیش از حد به مواد غذایی را نشان می دهد .البته قرار نیست شما  در خوردن شکلات یا دونات وسواس را کنار بگذارید  . سعی کنید به غذاها به عنوان سوخت برای یک بدن سالم فکر کنید . این بدان معناست که هدف قرار دادن تمام عناصر کم مصرف برای تغذیه  است مانند پتاسیم، منیزیم، و ویتامین C در سیب زمینی، ویتامین A، ویتامین C، و ویتامین B6 در کلم بروکلی.
شما به این ترتیب می توانید مواد غذایی بیشتر و بیشتری  به لیست ممنوع خود اضافه کنید.


بدن ما طوری طراحی شده که  به انواع مواد مغذی، شامل کربوهیدرات ها و چربی و پروتئین و فیبرنیاز دارد. شما ممکن است بر این باور باشید که با قطع  مصرف قند یا گلوتن سلامت خود را بهبود بخشیده اید ، اما واقعا فقط یک راه برای محدود کردن کالری و وجود دارد و آن.  کم خوردن از تمام مواد غذایی است اغلب محدودیت موجب زایش محدودیت می شود  با رژیم غذایی محدود بدن شما شنه تر خواهد شد. داشتن "غذاهای ممنوع" شما  را برای اختلال تغذیه مستعد می کند  و ممکن است  شما شروع به طلب مواد غذایی بیش از حد نیازتان کنید.

 

شما در حال فرار از فعالیت های اجتماعی هستید

این که آیا شما چون از خوردن گوشت چرب تر فرار می کنید و  یک ساندویچ کوچک می خورید  از جمع جدا شده و غذای مخصوص خود را می خورید و یا به مهمانی برای فرار از خوردن نمی روید  و مدام  بر روی وزن خود متمرکزید تا بیش از حد لاغر بمانید ممکن است موقعیت های اجتماعی خود را از دست بدهید  برای بیماران یک زمان های از سال واقعا سخت است مثل  تعطیلات  سال نو چرا که آنها احساس فشار در میان  مردمی که در حال خوردن هستند می کنند. اما انزوا راه سالم ینیست. "هنگامی که شما خودتان را ببندید که قربانی تنها افکار خود هستید دچر افسردگی می شوید  "شما در حال گرفتن هر گونه بازخورد از  عقاید ناسالم و یا فرضیات خود در مورد خوردن هستید  شما همچنین می توانید احساس تنهایی کنید  که اغلب به افسردگی و اختلالات تغذیه ای منجر می شود  مثلا در یک مهمانی اگر به شما هر چیزی تعارف شود رد کنید و مدام راجع به برنامه ورزشی و رژییمی خود حرف بزنید تعاملات اجتماعی تان به مرور کم خواهد شد.

منبع: health
نویسنده : شفاجو
تاریخ انتشار :

نظرات کاربران

شما هم میتوانید نظرات خود را در این بخش بیان کنید

برای ثبت نظر، لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.


نظری برای نمایش وجود ندارد , شما اولین باشید