preloader

چگونه می توانیم خطر سرطان پستان را کاهش دهیم


چگونه می توانیم خطر سرطان پستان را کاهش دهیم
امتیاز 4.6 / تعداد بازدید : 11554 اشتراک گذاری :

ایجاد چند تغییر در شیوه زندگی می تواند تاثیر قابل توجهی بر میزان ابتلا به سرطان پستان داشته باشدپس از سرطان پوست، سرطان پستان شایع ترین سرطان در میان زنان آمریکایی است.  حدود یک هشتم زنان در کشور آمریکا در طول عمر خود به سرطان پستان مبتلا می شوند.

فکر کردن به این مسئله می تواند ترسناک باشد اما باید بدانید  تمام افراد می توانند  به طور کامل با معاینه خود  در به سرعت تشخیص دادن سرطان  کمک کنند. جهان علم تحقیقات زیادی در این مورد انجام می دهد  تا به هر شکل راه هایی برای کاهش خطر ابتلا افراد یافته و سرطان را کنترل کند.

خطر ابتلا به سرطان سینه در زنان با افزایش سن بالا رفته و متاسفانه کمتر می توان آن را کنترل کرد. داشتن  سابقه خانوادگی سرطان پستان، داشتن جهش در ژن های  BRCA1 و یا BRCA2، هورمون درمانی در زمان یائسگی می توانند  شما را در معرض خطر بالاتری قرار دهند همینطور پوشیدن سینه بند و استفاده از مام های ضد عرق.

به جای نگرانی در مورد مسائلی که نمی توانید آن ها را کنترل کنید بر روی کارهایی که می توان انجام داد تمرکز کنید.  هوشیار بودن  و اعمال پیشگیرانه در مورد  سلامتی خود را باید از جوانی آغاز کنید  در این صورت است که با افزایش سن می تواند اثر مثبتی در کاهش برخی از عوامل خطر بزرگ برای سرطان پستان داشته باشد.

 

وزن خود را کنترل کنید

اضافه وزن یا چاقی یک عامل خطر برای ابتلا به سرطان پستان در مراحل بعدی زندگی است، مطالعات نشان داده اند که اضافه وزن بخصوص در یک بزرگسال در دوران یائسگی به عنوان یک عامل خطر برای ابتلا به سرطان پستان است.  بافت چربی در واقع یک تولید کننده ثانویه استروژن است  به طوری که علم نشان می دهد پس از کاهش عملکرد تخمدان در طی یائسگی ، داشتن چربی اضافی می تواند در  بالا بردن سطح استروژن نقش داشته باشد و خطر ابتلا به سرطان پستان را افزایش می دهد.

همه ما می خواهیم  5 تا 10 پوند از وزن خود بکاهیم . اما حفظ وزن سالم مهم است که باعث کاهش خطر ابتلا به سرطان پستان و همچنین بسیاری از انواع دیگر سرطان و بیماری ها می گردد.

بر روی یک رژیم غذایی سالم همراه با فعالیت بدنی برای حفظ وزن خود و جلوگیری از اضافه وزن تمرکز کنید.  اگر شما به دنبال کاهش وزن هستید ، از راهنمایی های مفید برای کمک به شروع این کار  از جمله   فهمیدن اینکه کدام مواد غذایی را می توانید  با خیال راحت از نظر میزان کالری مصرف کنید  بهره بگیرید.

 

فعالیت روزانه

فعالیت بدنی برای  سالم ماندن ضروری است و همچنین نشان داده شده است که سبب کاهش خطر ابتلا به سرطان پستان می شود.  بیش از 60 مطالعه انجام شده که به بررسی این ارتباط پرداخته اند و  نشان داده اند در زنانی که از لحاظ جسمی فعال هستند خطر ابتلا به سرطان پستان کاهش یافت و میزان این کاهش با  میزان و مدت زمان ورزش بیشتر بالا می رود.

همچنین در خلق و خوی  افراد موثر بوده و و مبارزه با افسردگی را بهبود می بخشد و برای سلامتی شما در طول زندگی مفید است اکثر شواهد  به طور متوسط 30 تا 60 دقیقه  فعالیت روزانه با شدت بالا را توصیه می کنند که خطر ابتلا به سرطان را کاهش می دهد.


اجتناب از مصرف مشروبات الکلی

تحقیقات ارتباط قوی بین سرطان پستان و مصرف الکل را نشان می دهد . اثرات الکل روی سطح استروژن باعث افزایش آن شده و در نتیجه خطر ابتلا به سرطان پستان را افزایش میدهد.  خوشبختانه، این چیزی است که شما می توانید آن را کنترل کنید.


ترک سیگار

تحقیقات انجام شده ارتباطاتی را بین سیگار کشیدن و سرطان پستان نشان داده اند.  در حالی که به نظر می رسد سیگار کشیدن به خصوص در افرادی که از جوانی درمعرض دود سیگار هستند خطر ایتلا به انواع سرطان ها را بیشتر می کند در بسیاری از زنان که هم سیگار میکشند هم الکل می نوشند ، عامل خطر ابتلا به سرطان بسیار بالاست.
اما ما نمی توانیم به صراحت بگوییم کشیدن سیگار حتما باعث سرطان ریه  می شود ،  شرکت های تولید سیگار برای هشدار عکس هایی را از ریه های افراد سیگاری روی بسته بندی آن ها  نشان داده اند.

برخی مطالعات نشان داده اند که سیگار کشیدن می تواند پیش آگهی شما را در مورد ابتلا به سرطان پستان بالا ببرد  اگرچه شواهد مستقیم ارتباط آن با سرطان پستان هنوز هم وجود ندارد، اما در هر حال شما نباید سیگار بکشید، زیرا ارزش ریسک ابتلا به انواع بیماری ها را ندارد.


راه های غیر هورمونی را برای مدیریت یائسگی در نظر بگیرید

هورمون درمانی روشی است که  برای تکمیل استروژن افراد پس از از کار افتادن تخمدانها در دوران یائسگی از آن استفاده می شود. این درمان  برای به حداقل رساندن علائم یائسگی و کمک به جلوگیری از مشکلات سلامتی، مانند پوکی استخوان به کار می رود. اما ادامه این درمان  و گرفتن  هورمون های ترکیبی (استروژن و پروژسترون) بیش از سه تا پنج سال با افزایش خطر ابتلا به سرطان پستان در ارتباط است.  البته مطالعات بیشتری باید انجام شود، اما تحقیقات تا کنون نشان می دهد که شروع درمان قبل از یائسگی، ممکن است با خطر کمتری نسبت به شروع درمان در 60 سالگی همراه باشد.

 با پزشک خود  در مورد داروهای غیر هورمونی که ممکن است برای شما مفید باشند مشورت کنید ، و اگر برای شما هورمون تجویز شد ، از کمترین دوز آن شروع کنید و با دکتر خود در مورد اینکه آیا شما نیاز به غربالگری بیشتر دارید صحبت کنید.

اگر شما سرطان پستان داشته باشید  تشخیص آن در اوایل ابتلا به شدت می تواند در روند درمان و بهبود کمک کند  در اینجا دو چیز مهم که به شما کمک می کند تا نسبت به ابتلا به این نوع سرطان پیش آگهی داشته باشید عبارتند از:


1- با خودتان  و نشانه های تغییر در بدنتان آشنا باشید  

انجمن سرطان آمریکا به تازگی دستورالعمل قدیمی خود در امتحان ماهانه پستان را تغییر داده  و گفته است  که نتایج واضح و روشنی از معاینات منظم پستان بدست نمی آید (توسط پزشک و یا خود شخص) و به همین دلیل آنها دیگر توصیه نمی شوند . و خیلی از تشخیصات  سرطان سینه با نتایج معاینه توسط شخص یا دکترش مخالف است.
"
همه زنان باید سینه هایشان را هر ماه آزمایش کنند  کسانی که سینه های ناصاف متراکم و یا سفتری دارند باید  ماموگرافی شوند.

اگر شما هر گونه عوامل خطر دیگری، مانند ژن جهش یافته BRCA1 یا BRCA2  و یا حتی فقط یک سابقه خانوادگی دارید این کار نیز مهم است -هر چند همه زنان باید با بدن خود هماهنگ باشند تا در مورد سلامت خود فعالانه عمل کنند  . بر اساس  چکاپ های قدیمی  توصیه می کنند که سینه خود را به طور منظم، در زمان های مختلف روز ، از زوایای مختلف، و در نقاط مختلف ماه نگاه کنید به طوری که شما با آنها چگونه نگاه کنید و هرگاه  متوجه تغییرات کوچک، مانند اثر فرورفتگی ظریف شدید  این  می تواند نشانه هایی از رشد سرطان باشد. 

2- انجام آزمایشات برای تشخیص جهش

لازم نیست که حتما یک جهش در ژن BRCA1 یا BRCA2  رخ دهد تا به سرطان پستان مبتلا شوید . اگر جهشی در بدتان اتفاق افتاده خطر ابتلای شما بسیار افزایش می یابد . اگر شما در یک عضو خانواده تان سابقه سرطان پستان داشتید با دکتر خود ملاقات کرده و در مورد انجام آزمایشات زنانی که اعضای خانواده ای با سرطان سینه، تخمدان، لوله های فالوپ یا سرطان صفاقی دادند باید ارزیابی شوند تا ببینید که آیا آنها افزایش خطر ابتلا به یک جهش را دارند یا نه  . غربالگری نشان می دهد که ، گام بعدی  شما مشاوره ژنتیک است و در صورت لزوم، تست BRCA

اگر تست شما برای داشتن یک جهش به ارث برده مثبت بود  کارشناسان توصیه می کنند غربالگری سرطان پستان را افزایش  دهید  این می تواند به معنای شروع غربالگری در سنین جوانی باشد.

به زنان معاینه  دو بار در سال و انجام  ماموگرافی و MRI  یکبار در سال  توصیه می شود .  همچنین با توصیه پزشک داروهایی را می توانید مصرف کنید که ممکن است خطر ابتلا  را در برخی افراد کاهش دهد. این عمل به نام پیشگیری شیمی معروف است برای برخی از زنان با جهش BRCA ممکن است یک ماستکتومی و پیشگیری کننده دو جانبه (برداشت سینه) برای حذف همان اندازه  از بافت که در معرض خطر است در نظر گرفته شود . این ها انتخاب هایی اند که شما می توانید داشته باشید. همه تصمیم گیری ها مهم و شخصی اند و شما همیشه باید با دکتر خود مشورت کرده و بهترین انتخاب را از میان گزینه ها برای شرایط خودتان داشته باشید.

اگر شما دغدغه مبارزه با این بیماری را دارید، به طرح جامع ملی کرشمه بپیوندید...

منبع: شفاجو
نویسنده : شفاجو
تاریخ انتشار :

نظرات کاربران

شما هم میتوانید نظرات خود را در این بخش بیان کنید

برای ثبت نظر، لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.


نظری برای نمایش وجود ندارد , شما اولین باشید