preloader

انواع روش های جلوگیری از بارداری هنگام شیردهی


انواع روش های جلوگیری از بارداری  هنگام  شیردهی
امتیاز 4.6 / تعداد بازدید : 10336 اشتراک گذاری :

نوزاد شما تازه متولد شده و آمادگی ندارید تا دوباره باردار شوید در چنین مواقعی چه نوع روشی را برای جلوگیری از بارداری انتخاب می کنید؟
شما زمان کمی برای تصمیم گیری دارید اکثر پزشکان توصیه می کنند زنانی که تازه مادر شده اند تا 6 هفته بعد از زایمان از داشتن رابطه جنسی نترسند، بنابراین در طول این زمان حتی ممکن است نیاز به روش های کنترل و جلوگیری از بارداری نیز نداشته باشید.
پس از آن در این زمان  گزینه های زیادی برای پیشگیری از بارداری خواهید داشت.


قرص های جلوگیری از بارداری

ممکن است شنیده باشید که بعضی از این قرص ها می توانند شیر شما را کاهش دهند و باعث می شود کودک شما به درستی تغذیه نشود.

درست است که برخی از هورمون ها ممکن است این اثر را داشته باشند اما نه همه آن ها.

دو نوع قرص ضد بارداری وجود دارد:

ترکیبی از هورمون های استروژن و پروژسترون است
فقط پروژسترون که برخی افراد این نوع از قرص ها را "مینی قرص" می نامند.
 
استروژن ممکن است تولید شیر مادر را کم کند. بنابراین، هنگامی که به پزشک خود بگویید در حال شیردهی هستید، احتمالا مینی قرص را تجویز می کند. این قرص ها نباید بر میزان شیر شما تأثیر بگذارد.
اگر پزشک معتقد باشد قرص های ترکیبی برای شما بهتر از مینی قرص است، احتمالا 5 یا 6 هفته صبر میکند و سپس مصرف آن را  تجویز می کند.
این موضوع دلیل دیگری است که باید برای مصرف قرص های ترکیبی صبر کنید زیرا آنها تا چندین هفته بعد از تولد نوزاد، سرعت لخته شدن خون را بیشتر می کنند، بنابراین عاقلانه است که تمام زنان حتی کسانی که با شیشه به نوزاد شیر می دهند در ماه اول پس از زایمان از این قرص ها استفاده نکنند.

IUD

 اگر میخواهید کنترل بارداری طولانی مدت داشته باشید که دائمی هم نباشد، ممکن است بخواهید از IUD (دستگاه داخل رحمی) استفاده کنید. پزشک شما می تواند پس از زایمان و یا 6 هفته بعد از آن آی یو دی را در رحم شما قرار دهد در این روش شما مجبور نیستید به یاد داشته باشید که هر روز یک قرص را مصرف کنید یا قبل از رابطه جنسی یک IUD را درون رحم خود قرار دهید.
دو نوع آی یو دی در دسترس وجود دارد: یکی از آن ها تنها فلز مس است و دیگری حاوی هورومون پروژسترون نیز می باشد. هر دوی اینها برای مادران خوب هستند. مس هیچ ضرری برای تأمین شیر مادر ندارد. سطح پروژستین هم در نوع دیگر آنقدر پایین است، که باعث ایجاد مشکل در تولید شیر نخواهد شد.
ممکن است بخواهید منتظر بمانید تا آزمایشات 6 هفته ای تان بعد از تولد نوزاد را انجام دهید، سپسIUD  را وارد کنید. اگر بلافاصله پس از تولد نوزاد آن را بگذارید این احتمال وجود دارد که بدن شما آن را پس بزند.

ایمپلنت ها، تزریق ها و پچ ها

ایمپلنت

این روش کنترل تولد مبتنی بر هورمون ها، طولانی تر از یک قرص روزانه است و برخی از آنها میزان شیر شما را کاهش نمی دهد.
شما می توانید بعد از حاملگی با قرار دادن ایمپلنت ها که اندازه یک چوب کبریت است از حاملگی جلوگیری کنید. دکتر آن را در زیر پوست شما قرار می دهد. این فرم کنترل بارداری فقط هورمون پروژسترون دارد، بنابراین بر میزان شیر شما تاثیر نمی گذارد.


تزریق

پزشک شما می تواند هر 3 ماه یکبار هورمون را به شما تزریق کند. آنها پروژسترون بیشتری نسبت به ایمپلنتها دارند.
پچ

شما یک پچ کنترل تولد را روی پوست خود قرار میدهید به این صورت که یک بار در هفته آن را روی پشت دست، شکم  و یا لب خود قرار می دهید. این پچ حاوی دو هورمون، استروژن و پروژستین مانند قرص های ضد بارداری ترکیبی می باشد. پزشک شما ممکن است نداند که در حال شیردهی هستید، بهتر است اگر او آن را تجویز می کند، منتظر شوید تا شش هفته بگذرد تا  شیر شما تنظیم شود و سپس از آن استفاده کنید.


حلقه واژنی که آن را در داخل مهبل (واژن) خود قرار می دهید و حدود  3 هفته نگه می دارید. این نوع روش کنترل تولد، دارای استروژن و پروژسترون است. اگر نوزاد را با شیر خود تغذیه می کنید، ممکن است پزشک نتواند از آن برای 6 هفته اول پس از تولد کودک استفاده کند.

روش های جلوگیری غیر هورمونی

کاندوم که  استفاده از آن آسان است و به راحتی می تواند بعد از حاملگی و به مراتب از آن استفاده کرد. شما همچنین می توانید از اسپرم کش (فوم یا کرمی که اسپرم را می کشد) استفاده کنید، احتمال شانس حاملگی در این روش بیشتر خواهد بود در اسپرمسید ها هیچ هورمونی وجود ندارد.

دیافراگم

دکتر شما می تواند 6 هفته بعد از زایمان و یا بیشتر آن را برای شما تجویز کند .این مدت باعث می شود که بدن شما زمان کافی برای بازگشت به حالت طبیعی بعد از زایمان را داشته باشد. اگر دیافراگم خود را از قبل از بارداری دارید، با پزشک خود مشورت کنید که آیا هنوز هم برای شما مناسب است یا خیر . بسیاری از زنان بعد از زایمان به اندازه جدید آن نیاز دارند.
سرنگ سرویکس

 این دستگاه دهانه رحم را پوشش می دهد. اگر قبل از اینکه باردار شوید از آن استفاده می کردید، با مشورت پزشک می توانید باز هم از این روش استفاده کنید فقط توجه داشته باشید  رحم شما در طول زایمان بسیار تنگ می شود، بنابراین ممکن است به یک سرویکس جدید نیاز داشته باشید.

منبع: webmd
نویسنده : شفاجو
تاریخ انتشار :

نظرات کاربران

شما هم میتوانید نظرات خود را در این بخش بیان کنید

برای ثبت نظر، لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.


نظری برای نمایش وجود ندارد , شما اولین باشید