preloader

چگونه می توانیم پس از کار کمتر احساس خستگی کرده و بیشتر مفید باشیم


چگونه می توانیم پس از کار کمتر احساس خستگی کرده و بیشتر مفید باشیم
امتیاز 4.6 / تعداد بازدید : 10065 اشتراک گذاری :

در یک مطالعه جدید که در مجله روانشناسی بهداشت حرفه ای منتشر شد آمده است اگر افراد می خواهند در محل کار بیشتر تمرکز داشته و در پایان روز کمتر احساس خستگی کنند، یک پیاده روی کوتاه قبل از  صرف ناهار داشته باشند.

محققان در پی آن بودند تا متوجه شوند که اگر افراد حدود نیم ساعت از زمان ناهاری خود را به پیاده روی اختصاص دهند چه نتایجی دریافت میکنند. آنها حدود 100 کارگر از مشاغل مختلف را در مورد شکستن روال عادی زمان ناهارشان مورد ارزیابی قرار دادند. برای تغییر به آنان مدت 10 روز برنامه های مختلفی داده شد نیمی از آن ها در پارکی نزدیک محل کار شان یک پیاده روی ساده داشتند و به طبیعت اطراف شان توجه کردند، در حالی که به گروه دیگر افراد انجام یک سری تمرینات مدیتیشن و تکنیک های تنفس عمیق و تمرکز حواس در یک مکان آرام در داخل ساختمان اداره شان داده شد. هر دو فعالیت 15 دقیقه طول کشید و پس از آن سریعا ناهار خوردند.

در طول هفته های قبل، طی آزمایش و بعد از آن، سطح سلامتی افراد و اینکه آن ها چه مقدار از زمان ناهاری خود لذت برده و چقدر توانستند پس از آن به کار خود به نحو احسنت ادامه دهند، بررسی شد.

به طور کلی، افراد هر دو گروه بر این عقیده بودند که در طول دوره تمرکزشان بهتر شده و فشار کاری کمتری را در مقایسه با هنگامی که روال عادی زمان ناهاری خود را داشتند احساس کردند. محققین این مطالعه اذعان داشتند افرادی که فراغت خود را در پارک قدم زدند لذت بیشتری برده و این سطوح بالاتر لذت به طور مستقیم به بهبود تمرکز و کاهش خستگی شان مربوط است.
افراد گروه دیگر که فراغت خود را بیشتر به ورزش های سبک پرداختند در مقایسه با زمانی که وقت معمول ناهاری خود را داشتند کمتر لذت بردند و در سطوح بالاتری باعث کاهش راندمان کاری پس از آن شد.

اثرات این مداخلات در طولانی مدت مشاهده می شود. محققان دریافتند که اثرات این کار بیشتر در اواخر بعد از ظهر مشهود است، حدود 30 تا 60 دقیقه قبل از ترک کار و رفتن به منزل. این کار ممکن است به افراد کمک کند تا با انرژی بیشتری کارخود را ترک کرده و به خانه روند  که این امر می تواند مزایایی برای زندگی شخصی و اجتماعی شخص به همراه داشته باشد.

مطالعه به طور خاص روی پیاده روی آهسته در محیط های سبز و یا طبیعی متمرکز شده است، و این کار شاید برای افراد در شهرهای بزرگ برای رسیدن به این نوع از فضا هنگام زمان ناهاری خود دشوار باشد. محققان در این موارد نشان داده اند که ورزش های سبک ممکن است راحت تر و به صورت منظم تر صورت گیرد.


به افرادی که فکر می کنند روز های کاری شان بیش از حد گیج کننده است توصیه می شود  15 دقیقه را در بین روز به خود اختصاص دهند این کار نشان داده که ممکن است بهره وری فرد در بعد از ظهر بهتر شود این نوع از فعالیت ها ممکن است تاثیر بالقوه ای در بهره وری طی روز کاری  داشته باشد.

بنابراین به محض این که هوا خوب می شود، به پیاده روی های کوتاه در پارک مجاورتان بروید برای بهره بردن از فواید این کار باید روی محیط طبیعی اطرافتان متمرکز شوید.

منبع: health
نویسنده : شفاجو
تاریخ انتشار :

نظرات کاربران

شما هم میتوانید نظرات خود را در این بخش بیان کنید

برای ثبت نظر، لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.


نظری برای نمایش وجود ندارد , شما اولین باشید