preloader

آیا قهوه دندان شما را لکه دار می کند؟


آیا قهوه دندان شما را لکه دار می کند؟
امتیاز 4.6 / تعداد بازدید : 10398 اشتراک گذاری :

وقتی با طلوع آفتاب روز شروع می شود، مانند بسیاری از افراد، ممکن است به یک لیوان قهوه  اعتماد کنید اما تا به حال فکر کرده اید که چه کاری با دندان های شما انجام می دهد؟ دوستداران قهوه توجه کنند: روال صبح شما می تواند بر سلامت دندان شما تأثیر بگذارد.
اگر قهوه بتواند لباس شما را لکه دار کند، می تواند دندان شما را هم لکه دار کند .این قاعده در مورد قهوه صادق است .قهوه حاوی موادی به نام تانن است که نوعی پلی فنول است و در آب تجزیه می شود این ماده در نوشیدنی هایی مانند شراب یا چای هم یافت می شوند.
تانن ها باعث می شوند ترکیبات رنگی به دندان های شما نچسبند وقتی این ترکیبات بچسبند، می توانند یک رنگ زرد ناخواسته را بجای بگذارند. فقط یک فنجان قهوه در روز کافیست تا دندان لکه دار شود.


چگونه می توانید بدون اینکه از نوشیدنی مورد علاقه خود در صبح صرف نظر کنید، از تغییر رنگ دندان ها اجتناب کنید؟


خلاص شدن از شر لکه های قهوه

اگر عاشق قهوه هستید، وحشت نکنید. بعضی اوقات، دندانپزشکان می توانند در هنگام تمیز کردن یکساله از لکه های قهوه شما را خلاص کنند. بنابراین مطمئن شوید که قرارهای منظم برای جرم گیری و بروساژ را تعیین می کنید.
شما همچنین می توانید تمیز کردن حرفه ای را با داروهای خانگی تکمیل کنید. به عنوان مثال، مسواک زدن دندان هایتان با جوش شیرین دو بار در ماه می تواند بیشتر دندان ها را سفید کند.
همچنین می توانید با استفاده از خمیر دندان و نوارهای سفید کننده به طور مرتب لکه های قهوه را کاهش دهید. فقط از محصولات Whitening و خمیر دندان های سفید کننده با مهر انجمن وزارت بهداشت استفاده کنید.
در کنار استفاده از خمیر دندان سفید کننده، در مورد گرفتن پکیج های سفید کننده در منزل با دندانپزشک خود صحبت کنید.
علاوه بر این، می توانید  مسواک دستی خود را با یک مسواک برقی جا به جا کنید که قدرت تمیز کردن بیشتری را فراهم می کند.
اطمینان حاصل کنید که حداقل دو بار در روز به مدت دو دقیقه مسواک می زنید.


مشکلات دیگر قهوه

مانند هر نوشیدنی ای که آب ندارد قهوه می تواند باعث رشد باکتری ها در دهان شما و فرسایش دندان و مینای دندان شما شود. این اتفاق می تواند باعث نازک و شکنندگی دندان شما شود.
قهوه همچنین می تواند باعث بوی بد دهان شود زیرا به زبان می چسبد. برای جلوگیری از بروز این مشکلات، قبل از نوشیدن قهوه، غذا بخورید و بعد از اتمام نوشیدن از یک مسواک استفاده کنید.

 

جلوگیری از لکه های قهوه

اگر قطع کردن نوشیدنی صبحگاهی مورد علاقه خود گزینه خوبی نیست، از قطع آن طی روز و نوشیدن کمتر جلوگیری کنید. شاید صبح ها یک فنجان قهوه را انتخاب کنید و بعداً در طی روز چای سبز بنوشید.
از خامه و قند خودداری کنید، زیرا این مواد تنها باعث افزایش سرعت تغییر رنگ در باکتری ها می شود. به منظور جلوگیری از ایجاد باکتری ها، قهوه خود را در یک روز به جای نوشیدن یکباره آن در جرعه های کوچک بنوشید. علاوه بر این، بعد از اتمام قهوه یک لیوان آب بنوشید تا دهان و دندان های خود را بشویید.
اگر قهوه سرد را ترجیح می دهید، آن را از طریق نی بنوشید تا خطر لکه ها کاهش یابد. در آخر اینکه، تا 30 دقیقه بعد از نوشیدن قهوه، دندان های خود را مسواک بزنید و اگر دسترسی به مسواک نداشتید فقط به شستن دهان با آب اکتفا کنید.
به یاد داشته باشید، قهوه اسیدی است. مسواک زدن دندانهای خود بلافاصله بعد از خوردن غذا یا نوشیدن هر نوع اسیدی باعث تضعیف مینای دندان شده و باعث لکه دار شدن می شود.
خوردن برخی غذاها ممکن است به رفع لکه ها نیز کمک کند. میوه ها و سبزیجات خام - مانند توت فرنگی و لیمو - حاوی الیاف طبیعی هستند که با تجزیه باکتری ها دندان ها را تمیز می کنند.


سایر مواد غذایی و نوشیدنی هایی که دندان را لکه دار می کنند

البته، قهوه تنها مقصر در دندانپزشکی نیست. برای حفظ لبخند زیبا و سفید، از مصرف  غذاهای دیگر و نوشیدنی هایی که می توانند رنگ زرد رنگی را به جا  بگذارند، اجتناب کنید. غذا ها شامل:
شراب قرمز
انواع توت ها (زغال اخته ، تمشک ، گیلاس)
سس گوجه فرنگی و گوجه فرنگی
کولا
چای سیاه
آبنبات
نوشیدنی های ورزشی


خبر خوب برای دوستداران قهوه

هنوز هم می توانید قهوه بنوشید و یک لبخند سفید و سالم را حفظ کنید.
چگونه می توان از قهوه لذت برد و ازپیدایش  لکه ها در امان ماند؟ به عبارت ساده، معتدل بنوشید. دندانپزشکان بیش از دو فنجان قهوه در روز را پیشنهاد نمی کنند. بعلاوه، از مسواک زدن و مراجعه به مطب دندانپزشک خود دو بار در سال غافل نشوید.

 

منبع: healthline
نویسنده : شفاجو

نظرات کاربران

شما هم میتوانید نظرات خود را در این بخش بیان کنید

برای ثبت نظر، لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.


نظری برای نمایش وجود ندارد , شما اولین باشید