preloader

تاثیر چربی های ترانس بر روی حافظه


تاثیر چربی های ترانس بر روی حافظه
امتیاز 4.6 / تعداد بازدید : 13597 اشتراک گذاری :

اگر فکر می کنید حافظه ی شما ضعیف شده است، شاید بهتر باشد مصرف چربی های ترانس را کم کنید.

بر طبق تحقیقاتی که اخیرا در کنفرانس انجمن قلب آمریکا منتشر شده است، مصرف اسید های چرب ترانس می توانند بر روی ضعیف شدن حافظه ی شما تاثیر بگذارند.

در این تحقیق تقریبا 1000 مرد شرکت کردند و رژیم غذایی آنها مورد بررسی قرار گرفت. بعد از آنها خواسته شد یک آزمون حافظه ی کنترل شده را انجام دهند. در این آزمون 104 کارت که بر روی آنها کلمات مختلفی نوشته شده بود به افراد نشان داده شده و از آنها خواسته شد که تشخیص بدهند که آیا این کلمه یک بار دیگر به آنها نشان داده شده است یا خیر.

بعد از این آزمون، خون این افراد مورد آزمایش قرار گرفت. دانشمندان متوجه شدند که افرادی که میزان چربی با ترانس بالای بیشتری در خونشان داشتند در انجام این آزمون حافظه کمتر موفق بوده اند.

بر طبق این آزمایش، به ازای هر گرم چربی ترانس اضافی که افراد مصرف کرده بودند، 0.76 کلمه کمتر از سایرین به یاد می آوردند.

سپس محققان این افراد را بر مبنای فاکتور هایی مانند سن، افسردگی، میزان آموزش و پرورش حافظه دسته بندی کردند. در این حالت نیز افرادی که بیشترین مقدار چربی ترانس را مصرف کرده بودند 10% کمتر از افرادی که کمترین مقدار چربی ترانس را مصرف کرده بودند، کلمات را به یاد آوردند.

البته این اولین مطالعه برای نشان دادن ارتباط بین مشکلات حافظه و رژیم های غذایی با چربی ترانس بالا نبوده است. مطالعه ای مشابه در سال 2012 در انگلستان و بر روی زنان انجام شد که در آین آزمایش نیز نتایج مشابهی به دست آمد.

با این حال هنوز ارتباط مستقیم بین چربی ترانس و حافظه به روشنی مشخص نشده است.

واکنش انستیتوی غذا و داروی آمریکا نسبت به چربی های ترانس

انجمن قلب آمریکا توصیه می کند که میزان مصرف چربی های ترانس افراد باید کمتر از روزانه 2 گرم باشد. این مقدار به طور طبیعی در گوشت و فرآورده های لبنی که به طور طبیعی مصرف می کنید وجود دارد. مشکلات چربی های ترانس زمانی به وجود می آید که میزان مصرف این گونه مواد غذایی در برنامه غذایی شما بیشتر از حد معمول شود.

تولیدکنندگان مواد غذایی، از چربی های ترانس به منظور افزایش طول عمر محصولات خود استفاده می کنند.

از سال 2006 نوشتن میزان چربی ترانس موجود در مواد غذایی بر روی برچسب آنها الزامی شد. همین قانون باعث شد که بسیاری از کارخانه ها میزان چربی ترانس مصرفی خود را کاهش دهند.

چربی های ترانس علاوه بر حافظه می توانند باعث افزایش وزن، پرخاشگری و افزایش احتمال ابتلا به بیماری های قلبی شوند.

به طور خلاصه می توان گفت که چربی های ترانس ممکن است باعث افزایش عمر محصولات غذایی شوند اما از طرفی می توانند باعث کاهش عمر مصرف کنندگان شوند.

برای دریافت رژیم آنلاین شفاجو کلیک کنید.

منبع: CNN

نظرات کاربران

شما هم میتوانید نظرات خود را در این بخش بیان کنید

برای ثبت نظر، لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.


نظری برای نمایش وجود ندارد , شما اولین باشید