preloader

کمبود هورمون تستسترون و میل جنسی


کمبود هورمون تستسترون و میل جنسی
امتیاز 4.6 / تعداد بازدید : 12216 اشتراک گذاری :

با اینکه هورمون تستوسترون تنها عامل برای داشتن میل جنسی نیست اما کمبود آن در بدن انسان می تواند باعث کاهش توانایی و رضایت جنسی در افراد شود.

فقدان میل جنسی و اختلال در نعوظ از جمله مشکلات جنسی هستند که می تواند در اثر کمبود این هورمون ایجاد شوند و با برطرف شدن این کمبود مشکل از بین خواهد رفت.

تستوسترون و علل کاهش تحریک پذیری جنسی

مطالعات صورت گرفته شده تا کنون معمای اینکه چطور  این هورمون سبب  اقزایش  میل جنسی می شود را  حل نکرده است. اینکه میل جنسی در آقایان از دوران اوج خود در سنین نوجوانی و دهه ی 20 زندگی  با افزایش سن کاهش تدریجی می یابد یک امر طبیعی است و این امر در مردان مختلف علل متفاوتی دارد  و مثلا آنچه که در یک فرد باعث کاهش این میل است در فرد دیگری سبب افزایش می شود .

همچنین میزان این میل در اوقات مختلف روز و یا در مواقع استرس یا وجود امکانات در افراد مختلف متفاوت است. به همین دلایل ارائه تعریف از یک میل جنسی نرمال و طبیعی غیر ممکن است.کاهش میل جنسی را هرچند کم اما به طور متوسط تمام مردان آن را تجربه می کنند.

در مطالعات گسترده ای که بر روی مردان ایالت ماساچوست که محدوده ی سنی این مردان از افراد جوان تا 47 سال بود صورت گرفت، در ابتدا بالغ بر 11 درصد مردان گفتند که حداقل یک دوره فقدان میل جنسی را در عمر خود تجربه کرده اند. سپس محققین میزان این هورمون را روی تمام مردان آزمایش کردند و به این نتیجه رسیدند که حدود 28 درصد از مردانی که این بی میلی را تجربه کردند با کاهش سطح این هورمون در بدنشان مواجه اند. البته در مردان مسن تر ممکن است اختلالات جنسی  بیشتر خود را نشان دهند.

کمبود هورمون تستوسترون و عدم نعوظ در مردان

این موضوع شگفت انگیز است که بدانیم کمبود هورمون تستوسترون از دلایل بیماری نادر فقدان نعوظ در مردان (ED) است. کمبود این هورمون به تنهایی خود و بدون وجود هیچ مشکل سلامتی دیگری در فرد باعث بروز این بیماری نادر می شود.

اختلالات عدم نعوظ در مردان معمولا توسط اختلال در گردش خون و یا تصلب شرائین بوجود می آید. سخت شدن آلت جنسی بوسیله ی جریان خون در سرخرگ اتفاق می افتد و در زمانی که اختلال وجود دارد این کار توسط مویرگ هاست و در نتیجه خون کمتر و با فشار کمتری جریان می یابد که باعث کم شدن زمان نعوظ و یا مشکلات دیگر می شود. بیماری های دیگری از قبیل دیابت، فشار خون و کلسترول بالا نیز از علل مهم در ایجاد  این مشکل هستند.

کمبود تستوسترون و اختلالات نعوظ

در حالی که تصلب شرائن در ایجاد این اختلال نقش اصلی را دارد کمبود این هورمون می تواند شریک جرم باشد!

در مطالعات انجام شده 1 نفر از هر 3 نفری که ازاختلال در نعوظ رنج می برده و به پزشک مراجعه کرده اند دچارکمبود هورمون تستوسترون بودند. کارشناسان بر این عقیده اند زمانی که  کمبود این هورمون با دیگر عوامل ایجاد کننده ی ED در مردان سهیم شود مشکلات وخیم تری را ایجاد می کنند. کمبود این هورمون همچنین ممکن است به بروز مشکلاتی دیگراز قبیل دیابت، چاقی  و اختلال در متابولیسم منتهی شود که  این عوامل نیز خود می تواند باعث بروز اختلالات شدید نعوظ در فرد شود. البته این عوامل هیچ کدام به تنهایی برای ایجاد این مشکل کافی نیست بلکه ارتباط بین کمبود تستوسترون و دیگر شرایط پزشکی فرد قابل توجه است.

هورمون درمانی می تواند میل جنسی را افزایش دهد و باعث ایجاد رضایت در فرد شود اگرچه اثرات و خطرات  این کار در دراز مدت  هنوز بطور کامل شناخته شده نیست. آزمایشات محققین  روی جایگزین کردن  هورمون درمانی در مردان با روش های بهتر در حال پیشرفت است اما زمان زیادی تا رسیدن به نتیجه باقی است.

منبع: WebMD
نویسنده : شفاجو
تاریخ انتشار :

نظرات کاربران

شما هم میتوانید نظرات خود را در این بخش بیان کنید

برای ثبت نظر، لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.


نظری برای نمایش وجود ندارد , شما اولین باشید