preloader

ایا ورزش کردن روی سطح تستوسترون اقایان تاثیر می گذارد؟


ایا ورزش کردن روی سطح تستوسترون اقایان تاثیر می گذارد؟
امتیاز 4.6 / تعداد بازدید : 14322 اشتراک گذاری :

اگر شما مردی با تستوسترون کم هستید، ممکن است ورزش به شما کمک کند.

پزشکان و متخصصان تناسب اندام هنوز هم در مورد ورزش و اثرات آن بر روی هورمون تستوسترون در حال مطالعه اند, عوامل متعددی علاوه بر ورزش روی ترشح تستوسترون موثر است. اما یک چیز واضح است و آن این که شما برای رسیدن به فواید ورزش نیاز به استمرار و عادت به ورزش کردن دارید
در اینصورت ممکن است پس از ورزش، سطح تستوسترون افزایش یابد, منظور  ورزش در مدت زمان طولانی است.

گاهی اوقات 15 دقیقه پس از ورزش و گاهی اوقات تا یک ساعت بعد از آن سطح تستوسترون افزایش می یابد. مطالعات متخصصانی که در مورد ورزش و اثرات آن بر روی مردان مسن انجام شده است نشان می دهد که این افزایش موقتی است, البته بسیاری مزیت های دیگر ورزش کردن برای سلامت افراد شناخته شده است.

برای مردانی که تستوسترون پایین دارند، ورزش کردن به ان میزان سطح این هورمون را افزایش نمی دهد که بتوانید تفاوت آن را احساس کنید اما در مردانی که سطح تستوسترون آن ها در مرز بین طبیعی و پایین است احتمالا اثر قوی تری می گذارد.

4 عامل موثر در این زمینه :

وزن، سن، تناسب اندام، و زمان تمرین شما


1- وزن شما:

مردان چاق دارای سطح تستوسترون کم تری اند. چاقی به عنوان بخش بزرگی از این مشکل است. اگر اضافه وزن دارید، ورزش می تواند سطح تستوسترون شما را با کمک به کم کردن وزنتان بهبود بخشد.

 

2- سن شما:

به نظر می رسد که در مردان مسن تر این افزایش تستوسترون بعد از ورزش کمتر است هر چند در این زمینه نیاز به تحقیقات بیشتری است.
با این حال ورزش بسیاری فواید دیگر برای سلامتی در مردان مسن تر را به همراه دارد از جمله سلامت عضلانی و استخوانی و تعادل بهتر آنان.

 

3- زمان ورزش:

سطح تستوسترون شما در طول روز متفاوت است. این سطح معمولا در ابتدای صبح بالاترین و در بعد از ظهر در پایین ترین میزان خود می باشد.

تحقیقات نشان داده است که تمرینات قدرتی در صبح ممکن است اثر بیشتری بر روی هورمون تستوسترون داشته باشد در نتیجه افزایش این تمرینات در ابتدای صبح ممکن است حتی میزان این هورمون را بیشتر از حد پیش بینی شده بالا ببرد.

 

4- میزان تناسب اندام شما:

اگر شما تازه شروع به ورزش کرده اید و ناگهان عضلات رشد کنند و بدنتان بزرگ تر شود افزایش تستوسترون خیلی بیشتر است تا زمانی که برای یک مدت طولانی در حال ورزش باشید زیرا بدن در این صورت دیگر به این چالش عادت کرده است. به طور کلی در یک مرد با تناسب اندام ایده آل سطح هورمون در وضعیت خوبی است.
 

انواع ورزش ها :


تمرین های استقامتی و مقاومتی(مانند وزنه برداری) هر دو باعث افزایش سطح تستوسترون خواهند شد.
بلند کردن وزنه یا انجام سایر تمرینات قدرتی اثر بیشتری بر روی ترشح تستوسترون شما دارد، راهکارهای زیر به شما کمک می کند تا ورزش های شما اثر بیشتری بر روی ترشح این هورمون داشته باشد:
استفاده از تمام عضلات, به عنوان مثال یک حرکت ورزشی که عضلات بیشتری را درگیر کند بیشتر از حرکتی که تنها عضله دوسر را به کار گیرد می تواند سبب افزایش ترشح هورمون شود.
• بالا بردن وزنه های سنگین تر به جای انجام تکرار حرکت با وزنه های سبک.
• در طول تمرین خود از دوره های استراحت کوتاه تری استفاده کنید .

با این حال شما باید یک برنامه ورزشی که هم شامل حرکات ایروبیک و انعطاف پذیری باشد و هم قدرتی داشته باشید به طوری که بتواند به سلامت کلی بدن شما کمک کند.
افراط در تمرین می تواند نتیجه معکوس داشته باشد یک ورزشکار حرفه ای ممکن است نتواند یک قطره هم به تستوسترون بدنش بیافزاید در حالی که در یک ورزشکار مبتدی این امر ممکن است. این وضعیت نشانه آن است که آنها در حال آسیب رساندن به بدن خود هستند, در این موارد بدن آنها بیشتر از تستوسترون  "کورتیزول بالا "که یک هورمون استرس است ترشح می کند و افزایش کورتیزول می تواند با کاهش تستوسترون مرتبط باشد .

نشانه های افراط در تمرین شامل:

• درد بیش از حد
• مشکل دوره نقاهت بعد از تمرینات
• مشکل خواب
• کم شدن عملکرد و توان 

برای دریافت رژیم آنلاین شفاجو اینجا کلیک کنید.

منبع: webmd
نویسنده : شفاجو
تاریخ انتشار :

نظرات کاربران

شما هم میتوانید نظرات خود را در این بخش بیان کنید

برای ثبت نظر، لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.


نظری برای نمایش وجود ندارد , شما اولین باشید