preloader

۱۸ دلیل شایع ریزش مو به همراه راهنمای پیشگیری


۱۸ دلیل شایع ریزش مو به همراه راهنمای پیشگیری
امتیاز 4.6 / تعداد بازدید : 14983 اشتراک گذاری :

ریزش مو

برخی متخصصان معتقدند هر فرد روزانه ۱۰۰ تار موی خود را از دست می‌دهد. این بدان معنی نیست که شما به زودی کچل خواهید شد. حدود ۹۰ درصد از صد هزار فولیکول مو، در هر زمانی در حال تولید مو هستند. ۱۰ درصد دیگر در حال استراحت (تلوژن) هستند و پس از دو الی سه ماه می‌ریزند و موی جدیدی جایگزین موهای ریخته می‌شود و این چرخه رشد ادامه خواهد داشت.

 

شوره

شوره یا پوسته های موجود در موهای برخی افراد مسری نیست، پس چگونه به آن مبتلا می‌شویم؟ دو نظریه در این باره وجود دارد. پوسته های سر به دلیل رشد قارچ در پوست سر بوجود آمده‌اند. نظریه دیگر احتمال وجود پوسته در پوست سر چرب، استرس، چاقی، سرما، آب و هوای خشک، داشتن اگزما و یا پسوزیاریس، بیشتر می‌داند.
گرچه داشتن شوره زیبا نیست و خاراندن سر نیز مشکلاتی را بوجود می‌آورد، اما بطورکلی شوره سر مضر نیست.

 

نکاتی برای درمان شوره سر

برای کاهش تجمع سلول های مرده روی سر، سعی کنید روزانه از شامپوهای ضد شوره استفاده کنید. بگذارید شامپو برای پنج دقیقه روی سرتان باقی بماند؛ سپس به خوبی آبکشی نمایید. ممکن است برای پیدا کردن شامپوی ضد شوره مناسب مجبور باشید چندین شامپو را امتحان کنید. ممکن است تاثیر یک شامپو پس از مدتی متوقف شود، در این صورت پس از مشورت با دکتر خود شامپوی دیگری را امتحان کنید.

 

زرد شوره

اگر شوره سر زرد رنگ و چرب باشد، احتمال ابتلا به دراماتیت زیاد است.
دراماتیت شوره ای گونه ای التهاب پوستی است که در محل هایی که غدد چربی فراوانی وجود دارند، مانند سر و صورت رخ می دهد. اگرچه ریشه ی دراماتیت شوره ای به هورمون ها و قارچ ها و حتی برخی مشکلات عصبی برمی گردد، اما درمانی مشابه شوره سر دارد.
در موارد خفیف استفاده از شامپوهای ضد شوره و در موارد شدیدتر استفاده از داروهای ضد قارچ و استروئید تجویز می شود.

 

دلایل طولانی شدن جریان تلوژن

از عواملی که باعث طولانی شدن حالت استراحت (تلوژن) می‌شود می‌توان به جراحی، زایمان، برخی داروها، رژیم غذایی اشتباه، استرس شدید و مشکلات تیروئید اشاره کرد. این عوامل، پس از دو ماه، ریزش و نازک شدن موها را به همراه خواهند داشت.
در برخی موارد موهای جدید به سرعت جایگزین خواهند شد.

 

کچلی موضعی

در کچلی‌های موضعی، سیستم ایمنی بدن به اشتباه با فولیکول‌های مو به مبارزه می‌پردازد و نتیجه آن ریزش مو در آن مناطق است.
داشتن یک یا دو قسمت کوچک از این کچلی طبیعی است، اما ممکن است برخی افراد به دلیل این مشکل تمام موهای خود را از دست بدهند و یا به دفعات دچار این مشکل شوند. کچلی موضعی مسری نیست و به داروهای تجویزی پاسخ می‌دهد و حتی ممکن است به خودی خود درمان شود.

 

ریزش موی مردانه

نود درصد ریزش موی مردان به عامل وراثت بر می‌گردد. این نوع وراثت بیشتر از خانوادهٔ مادری به ارث می‌رسد، پس موهای اجداد مادری خود را در نظر بگیرید و آینده موهای خود را همان‌گونه تصور کنید!
الگوی طاسی مردانه اغلب با خالی شدن شقیقه‌ها، سپس فرق سر شروع شده و اگر از بالا نگاه کنید، سرانجام موها شبیه به یک نعل اسب در دو طرف سر باقی می‌مانند.
از داروهایی که معمولاً برای کاهش سرعت ریزش مو تجویز می‌شوند می‌توان به ماینوکسیدیل (minoxidil) و فیناستراید (finasteride) اشاره کرد.

 

ریزش موی زنانه

معمولاً الگوی ریزش موی زنان، نازک شدن تمام موهاست. برخلاف مردان، زنان به ندرت دچار طاسی می‌شوند و روند ریزش موی زنان بسیار آهسته تر از مردان صورت می‌گیرد. برخلاف باور عموم، موی بلند دلیل اصلی آسیب دیدن موی زنان نیست بلکه عوامل دیگری در این امر سهیم هستند.
شامپوهای ضد ریزش مو تنها به رویش مویی که به تازگی ریخته است کمک می‌کند و ماینوکسیدیل، گزینه ای مناسب برای کاهش سرعت این نوع ریزش است.

 

منبع: شفاجو

نظرات کاربران

شما هم میتوانید نظرات خود را در این بخش بیان کنید

برای ثبت نظر، لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.


نظری برای نمایش وجود ندارد , شما اولین باشید