preloader

توصیه هایی برای تناسب اندام افرادی که از ویلچر استفاده می کنند


توصیه هایی برای تناسب اندام افرادی که از ویلچر استفاده می کنند
امتیاز 4.6 / تعداد بازدید : 11966 اشتراک گذاری :

اگر از صندلی چرخ دار استفاده می‌کنید، نادیده گرفتن فعالیت ورزشی و تناسب اندام فیزیکی به راحتی ممکن است. اما در نظر داشته باشید که فعال بودن، فواید بسیاری برای شما دارد و می‌تواند در مدیریت زندگی روزانه نیز به شما کمک کند.

استفاده کنندگان از صندلی چرخ دار در مورد تناسب اندام و فعالیت‌های ورزشی با چالش‌های ویژه ای روبرو هستند. اما فعالیت‌های ورزشی هوازی –که ضربان قلب را افزایش داده و سبب تعریق بدن می‌شود- و فعالیت‌های ورزشی جهت تقویت عضلات به صورت منظم برای این گروه از افراد نیز به اندازه سایرین، در حفظ سلامتی، اهمیت دارد.

بسته به قابلیت‌های فیزیکی و وضعیت جسمانی، گزینه های مناسبی برای شما در زمینه تناسب اندام و فعالیت ورزشی وجود دارد.

فعالیت فیزیکی لزوماً به معنی رفتن به باشگاه ورزشی و رقابت‌های ورزشی حرفه ای نیست؛ گرچه این موارد می‌توانند گزینه های فوق‌العاده ای محسوب شوند. اما فعالیت می‌تواند اشکال گوناگونی داشته و در مکان‌های مختلف انجام شود.

چرا باید فعال باشید؟

 فعالیت فیزیکی منظم برای سلامت جسم و روان مفید بوده و می‌تواند یک راه حل عالی برای شناخت انسان‌های جدید در زندگی باشد.

 فیلیپ گیل، یک مربی حرفه ای در تمرینات تناسب اندام معلولین است. وی اظهار می‌دارد که بنا به دلایل فراوان، فعال بودن برای این گروه از مردم بسیار مهم و حیاتی است:

صندلی چرخ دار انجام فعالیت فیزیکی قلبی و عروقی را (که ضربان قلب را افزایش داده و سبب تعریق بدن می‌شود) به کاری دشوار بدل می‌کند. فعالیت ورزشی برای سلامتی قلب و شش‌ها بسیار مهم است. اما اشتباه در انتخاب یک نوع فعالیت ورزشی، می‌تواند در بلند مدت باعث افزایش وزن شود.

استفاده از صندلی چرخ دار برای انجام حرکات خاص یا به جلو راندن آن می‌تواند کشش خاصی بر عضلات معین در بالاتنه وارد کرده و خطر کشیدگی یا سایر آسیب‌ها را افزایش دهد. فعالیت‌های ورزشی برای تقویت عضلات می‌تواند در مدیریت صندلی چرخ دار در طول روز به شما کمک کرده و این آسیب‌ها را کاهش دهد.

میزان فعالیت

متخصصان سلامت، بیان می‌کنند بزرگ‌سالان با سنین 19 الی 64 سال در طول هفته بایستی 150 دقیقه فعالیت هوازی با شدت متوسط انجام داده و 1 یا 2 روز در هفته فعالیت‌های مربوط به تقویت عضلات را در برنامه خود بگنجانند.

اگر از ویلچر استفاده می‌کنید، فعالیت‌های منظم فواید سلامتی بسیار مهمی برای شما به ارمغان خواهد آورد. فیلیپ گیل می‌گوید این دستورالعمل‌ها و راهنماهای جامع و کلی می‌توانند برای معلولین مفید باشند.

«در صورت عدم وجود نوعی خاص از این راهنماها، افراد معلول می‌توانند میزان فعالیت خود را با راهنمای جامع مربوط به سایر بزرگ‌سالان مقایسه نمایند».

«بیشتر افراد معلول که از صندلی چرخ دار استفاده می‌نمایند، حتی درصد کمی از حجم فعالیت‌های فیزیکی ارائه شده در راهنماها را نیز انجام نمی‌دهند. اگر شما نیز جز این دسته از افراد هستید، به این راهنماها به چشم یک هدف والا بنگرید که با قدم‌های آرام و آهسته باید به آن برسید».

«به یاد داشته باشید: حتی افزایش اندکی، در فعالیت فیزیکی فواید بسیاری به همراه خواهد داشت».

نوع فعالیت

فیلیپ گیل می‌گوید انتخاب نوع فعالیت فیزیکی مناسب برای شما، به سطح آمادگی و قابلیت فیزیکی و درخواست شما بستگی دارد.

«هدف شما ممکن است بهبود جنبه ای خاص از کارکرد فیزیکی برای کمک به زندگی روزانه باشد. یا ممکن است به دنبال افزایش تناسب اندام بوده یا قصد شرکت در رقابت‌های ورزشی را داشته باشید. با هر سطحی از قابلیت فیزیکی و اعتماد به نفس، فعالیت‌هایی وجود دارند که می‌توانید برای ارتقای تناسب اندام آن‌ها را انجام دهید».

فعالیت ورزشی قلبی و عروقی

شمار زیادی از گزینه های مختلف را، در مورد فعالیت ورزشی قلبی و عروقی افراد ویلچری می‌توان ذکر کرد. گیل می‌گوید: «هدف، افزایش ضربان قلب و عرق ریختن است. بایستی به آرامی و به گونه ای که قادر باشید به طور معمول حرف بزنید ولی نتوانید آواز بخوانید، میزان تنفس خود را افزایش دهید».

«در صورتی که عادت به انجام فعالیت ورزشی ندارید یا مدت‌های مدیدی است که دور از گود هستید، هدف، انجام ورزش به میزان 10 دقیقه و تدریجاً افزایش این مدت زمان به 20 دقیقه می‌باشد».

ایده های پیشنهادی از طرف گیل

- شنا کردن.

- دوی سرعت با ویلچر.

- استفاده از یک ماشین پاروزنی سازگار شده با صندلی چرخ دار.

- ورزش‌هایی که بر روی صندلی چرخ دار انجام می‌شوند مانند والیبال، بسکتبال یا بدمینتون.

فعالیت ورزشی جهت تقویت عضلات.

فیلیپ گیل بیان می‌کند در مورد ورزش‌های تقویت کننده عضلات، می‌بایست به یک گروه خاص از ماهیچه‌ها، توجه ویژه ای داشته باشید.

«حرکت فشاری تکراری جهت به جلو راندن ویلچر عضلات قفسه سینه و شانه‌ها را سفت کرده و آن‌ها را در خطر آسیب‌دیدگی قرار می‌دهد. در حالی که عضلات پشت و کمر که به هیچ وجه در این حرکت دخیل نیستند، ضعیف‌تر می‌شوند».

«به همین دلیل، تمرکز بر روی فعالیت‌های ورزشی که عضلات کوچک‌تر را به کار گرفته و حرکت رو به جلوی ویلچر را نیز پشتیبانی می‌کند، ایده مناسب‌تری است (مانند عضلات شانه ای). این کار از آسیب‌دیدگی ها احتمالی نیز جلوگیری به عمل می‌آورد. برای تقویت عضلات کمر می‌توانید فعالیت‌هایی که با حرکت کشیدن درگیر هستند، انجام دهید».

باشگاه های ورزشی مجهز به دستگاه های سازگار با ویلچر، مکان‌های فوق‌العاده ای جهت انجام فعالیت‌های تقویت کننده عضلات و ماهیچه‌ها به شمار می‌روند.

برخی از افراد این دسته از فعالیت‌های ورزشی را با استفاده از باندهای کشی، درون منزل انجام می‌دهند.

نویسنده : شفاجو
تاریخ انتشار :

نظرات کاربران

شما هم میتوانید نظرات خود را در این بخش بیان کنید

برای ثبت نظر، لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.


نظری برای نمایش وجود ندارد , شما اولین باشید