preloader

آلودگی هوا: بیماری های ناشی از آلودگی هوا و پیشگیری از آنها


آلودگی هوا: بیماری های ناشی از آلودگی هوا و پیشگیری از آنها
امتیاز 4.6 / تعداد بازدید : 19312 اشتراک گذاری :

آلودگی هوا چیست؟

آلودگی هوا از تجمع انواع گازها، قطرات ریز و ذراتی که باعث کاهش کیفیت هوا می شوند تشکیل شده است. آلودگی هوا ممکن است در شهر، حاشیه شهر و حتی روستا اتفاق بیافتد.

در شهرها، ماشین ها، هواپیماها، اتوبوس ها، کارخانه ها و ساخت و ساز می توانند باعث آلودگی هوا شوند. در روستاها، گرد و غبار ناشی از حرکت تراکتور ها، کامیون ها و ماشین ها در جاده های خاکی و یا معادن سنگ و یا دود ناشی از سوزاندن چوب و یا آتش زدن زمین ها بعد از برداشت محصول می تواند موجب آلودگی هوا شود.

در بسیاری از شهر ها اوزون مهمترین بخش آلودگی هوا محسوب می شود. گاز های تولید شده از ماشین ها و موتورها و کارخانه ها بعد از تعامل و برخورد با نور خورشید به اوزون تبدیل می شوند. در شهر ها، سطح اوزون زمانی که هوا راکد است و خورشید می تابد و دمای هوا گرم است، بالا می رود. این اوزون نباید با اوزونی که در جو زمین قرار دارد و از ما در مقابل اشعه های خطرناک خورشید محافظت می کند، اشتباه گرفته شود.

آلودگی هوا می تواند باعث بروز چه علائمی شود؟

آلودگی هوا می تواند باعث احساس ناراحتی در گلو، ریه و چشم ها شود. سوزش چشم، سرفه و تنگی نفس از جمله علائم رایج قرار گرفتن در معرض هوای آلوده است.

افراد می توانند واکنش های بسیار متفاوتی را به آلودگی هوا نشان دهند. ممکن است برخی از مردم دچار تنگی نفس و یا سرفه شوند در حالی که برخی دیگر هیچ علائمی را از خود نشان نمی دهند. از آنجا که ورزش باعث سریعتر و عمیق تر شدن تنفس می شود، می تواند این علائم را بدتر کند. افرادی که بیماری های قلبی مانند آنژین صدری (درد قفسه سینه)، یا بیماری های ریوی مانند آسم و امفیزم (emphysema) دارند ممکن است نسبت به آلودگی هوا بسیار حساس بوده و حتی نسبت به آلودگی های هوای کم نیز واکنش نشان دهند در حالی که افراد دیگر هیچ علائمی از آلودگی هوا را بروز نمی دهند.

آیا آلودگی هوا برای سلامتی مضر است؟

خوشبختانه در بسیاری از افراد، با بهبود کیفیت هوا و کاهش آلودگی، علائم حاصل از آن نیز از بین می رود. با این حال برخی از افراد نسبت به تاثیرات آلودگی هوا حساسیت بیشتری نشان می دهند.

ممکن است کودکان نسبت به بزرگسالان در آلودگی های هوایی خفیف، بیشتر دچار مشکل شوند. همچنین کودکان در هوایی با سطح آلودگی بالا نسبت به هوای تمیز با بیماری ها و ناخوشی های بیشتری مانند برونشیت و گوش درد مواجه می شوند.

افراد مبتلا به بیماری های قلبی و ریوی واکنش های شدید تری به آلودگی هوا نشان می دهند. ممکن است در زمان آلودگی هوای شدید، بیماری آنها به نقطه ای برسد که امکان فعالیت را از آنها صلب کند و یا حتی نیازمند کمک ها و مراقبت های پزشکی شوند. در گذشته نرخ مرگ و میر با میزان آلودگی هوا ارتباط مستقیم داشت اما امروزه آلودگی هوای شدید در امریکا بسیار نادر است.

در حال حاضر عوارض ناشی از قرار گرفتن طولانی مدت در معرض آلودگی هوا در حال بررسی است.

برای مراقبت از خودم و خانواده ام در برابر آلودگی هوا چه باید بکنم؟

اخبار و گزارش های رادیو و تلویزیون را برای اطلاع از وضعیت آلودگی هوا دنبال کنید. دقت کنید که این مقدار نباید از مرز مقدار خطرناک گذشته باشد. مواظب شرایط خاص آب و هوایی مانند روزهای بسیار گرم و آفتابی باشید و همچنین اگر احساس تنگی نفس، سوزش چشم و سرفه می کنید مراقب باشید، اینها علائم آلودگی هوا هستند.

شما می توانید با استفاده از نکات زیر از خود و خانواده تان در مقابل آلودگی هوا مراقبت کنید:

  • در روزهایی که آلودگی هوا زیاد است تا جایی که می توانید در خانه بمانید. میزان آلاینده ها در خانه کمتر بوده و هوای به نسبت سالمتری دارد.
  • اگر مجبور هستید بیرون بروید، تا جایی که می توانید فعالیت های خود را در خارج از خانه به ساعت های اول صبح و یا بعد از غروب آفتاب موکول کنید. این قضیه به شما کمک می کند که کمتر در معرض اوزون هوای بالا (که در اکثر شهر های بزرگ وجود دارد) قرار بگیرید. همانگونه که گفته شد میزان اوزون هوا در ساعت هایی که آفتابِ بیشتر و شدیدتری می تابد بالاتر می رود.
  • وقتی که هوا آلوده است از انجام فعالیت های شدید بدنی و ورزش کردن بپرهیزید. نفس بیشتر و عمیقتر برابر است با میزان آلودگی بیشتر در ریه های شما.

اینها راه های ابتدایی و ساده برای مراقبت از خود و خانواده تان در مقابل آلودگی هوا هستند. با این حال در صورتی که محل زندگی و یا کار شما نزدیک منابع آلوده کننده ی هوا قرار دارد و یا بیماری قلبی و یا ریه ای دارید، برای اطلاع از راه های دیگری برای مقابله با آلودگی هوا، با پزشک مشورت کنید.

منبع: FamilyDoctor
نویسنده : شفاجو
تاریخ انتشار :

نظرات کاربران

شما هم میتوانید نظرات خود را در این بخش بیان کنید

برای ثبت نظر، لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.


نظری برای نمایش وجود ندارد , شما اولین باشید