preloader

آنچه در مورد کمردرد های شبانه باید بدانید


آنچه در مورد کمردرد های شبانه باید بدانید
امتیاز 4.6 / تعداد بازدید : 31823 اشتراک گذاری :

کمر درد های شبانه نوع خاصی از کمر درد هستند که می توانند نشانه یک مشکل جدی در ستون فقرات باشند.

تقریبا 60 تا 80 درصد مردم آمریکا یکی از انواع کمر درد را تجربه می کنند. کمردرد دومین دلیل شایع برای مراجعه به پزشک است. البته بسیاری از کمر درد ها قابل کنترل هستند و بسیاری از افراد بعد از چند هفته استراحت و انجام حرکات ورزشی اغلب  بهبود می یابند.

با این حال افراد مبتلا به کمردرد شبانه نمی توانند به اندازه ی نیازشان استراحت داشته باشند بنابراین بهبود کمردرد در آنها مشکل تر خواهد بود.

کمردرد شبانه چیست؟

بسیاری از افراد مبتلا به کمر درد می دانند که چگونه باید بخوابند تا از دست کمر دردی که در طول روز با آن مواجه بوده اند رهایی یابند. اما کمردرد شبانه نوعی از کمر درد است که با دراز کشیدن (هر حالت و موقعیتی ) تسکین نمی یابد و حتی درد برای برخی از افراد با دراز کشیدن بدتر نیز می شود. در مواردی درد زمانی شروع می شود که فرد دراز می کشد.

در این نوع از کمر درد ممکن است فرد تمام روز را بدون درد سپری کند اما با فرا رسیدن شب و دراز کشیدن در رختخواب، درد شروع شده و تازه فرد متوجه می شود که شب را نمی تواند خواب خوبی داشته باشد. بر مبنای تحقیقاتی که در انگلستان انجام شد 44 درصد از افراد مبتلا به کمر درد نسبت به کمردرد شبانه شکایت کرده اند و 42 درصد از آنها اعلام کرده اند که هر شب با کمر درد مواجه می شوند و به صورت متوسط به خاطر احساس درد در کمر، هر شب 6 دفعه از خواب بیدار می شوند. میانگین خواب شبانه در این افراد کمتر از 5 ساعت تخمین زده می شود.

چه چیزی باعث کمردرد شبانه می شود؟

همانند کمردرد های معمولی، علت کمر درد های شبانه نیز همیشه واضع و مشخص نیست. کمردرد می تواند توسط هر کدام از موارد زیر به وجود بیاید:

 • مشکلات در نوع حرکت ستون فقرات که شایع ترین نوع آن انحراف دیسک است. دیسک ها بافت های بین مهره ای هستند که مانند کمک فنر عمل می کنند و با افزایش سن ممکن است با مشکل مواجه شوند.
 • صدماتی مانند رگ به رگ شدن یا تصادف اتوموبیل یا سقوط از ارتفاع.
 • بیماری های خاصی مانند انحنای ستون فقرات یا تنگی کانال نخاعی. سنگ کلیه، بارداری، اندومتریز، برخی سرطان ها و اشکال مختلف آرتریت نیز می توانند منجر به کمردرد شوند.

علت کمر درد بسیاری از مبتلایان به کمر درد های شبانه در انگلستان انحراف دیسک می باشد.

در برخی موارد علت کمر درد مشخص نیست.

آیا کمر درد شبانه می تواند نشانه یک مشکل جدی تر باشد؟

مشکلات جدی ستون فقرات علائم مختلفی دارد که یکی از آنها می تواند کمر درد شبانه باشد. کمر درد شبانه می تواند نشانه ای از یک تومور نخاعی باشد. این تومور می تواند به صورت اولیه از ستون فقرات سرچشمه گرفته باشد و یا به صورت متاستاتیک، ناشی از سرطان بخش دیگری از بدن باشد که بعد از گسترش به ستون فقرات رسیده است.

همچنین ممکن است کمر درد شبانه نشانه ای از ورم استخوان (استئومیلیت – osteomyelitis) و یا اسپوندیلیت آنکیلوزان (AS) باشد که این بیماری های می توانند منجر به ثابت و بی حرکت شدن تدریجی ستون فقرات شوند.

اگر همراه با کمردرد با یک یا چند مورد از علائم زیر مواجه شدید (علل خصوص اگر سابقه سرطان نیز دارید) به پزشک مراجعه کنید. از طرفی اگر کمر درد شما به علت یک سانحه بروز کرده است نیز حتما باید به پزشک مراجعه کنید.

این علائم عبارتند از:

 • کمردردی که به یک یا هر دو یا گسترش پیدا کند.
 • ضعف، بی حسی یا احساس سوزن سوزن شدن در پاها
 • مشکلات جدید با کنترل مثانه یا روده
 • درد های ضربان دار در شکم
 • تب
 • نقاط حساس به لمس
 • کاهش وزن غیر قابل توضیح
 • سابقه سرطان
 • سابقه مشکلات سیستم ایمنی
 • سابقه تروما

به یاد داشته باشید که کمر دردهای شبانه ای که به علت تومور و یا عفونت یا AS به وجود می آیند نادر هستند. به عنوان مثال در مطالعه ای که در بالا به آن اشاره شد تنها 0.66 درصد (کم تر از یک درصد ) از مبتلایان به کمر درد شبانه جهت انجام آزمایش های تکمیلی برای تشخیص مشکلات جدی تر احتمالی به بخش های دیگر بیمارستان ارجاع داده شدند.

منبع: WebMD
نویسنده : شفاجو
تاریخ انتشار :

نظرات کاربران

شما هم میتوانید نظرات خود را در این بخش بیان کنید

برای ثبت نظر، لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.


نظری برای نمایش وجود ندارد , شما اولین باشید