با خواص درمانی شکلات بیشتر آشنا شوید


با خواص درمانی شکلات بیشتر آشنا شوید

تقریبا همه ی ما عاشق شکلات هستیم. خبر خوب این است که تحقیقات اخیر نشان می دهد شکلات می تواند برای ارتقای سلامت مفید باشد.

پیشگیری از سکته مغزی، افزایش سطح انرژی و بهبود زندگی جنسی از جمله فواید شکلات هستند. در این مقاله سعی شده است بخشی از فواید شکلات توضیح داده شود.

شکلات برای پوست مفید است

شکلات حاوی آنتی اکسیدان است. آنتی اکسیدان برای پیشگیری از پیری پوست مفید است. استفاده مستقیم از شکلات بر روی پوست باعث افزایش گردش خون، جمع شدن پوست و کاهش سلولیت می شود. از طرفی بوی شکلات، زمانی که بر روی پوست استفاده می شود بسیار مطبوع است.

خواص غذایی شکلات

دانه های کاکائو سرشار از فلاونوئیدها، آنتی اکسیدان ها و پلی فنول ها هستند. این مواد می توانند اثرات مضر چربی موجود در شکلات را کنترل کنند.

آنتی اکسیدان ها تشکیل رادیکال های آزاد را که به سلول ها آسیب می رسانند را کاهش می دهند. فلاونوئید ها به پیشگیری از بیماری های قلبی و سرطان کمک می کنند.

کاکائو منبع خوبی از مواد معدنی است. منیزیم، گوگرد، کلسیم، آهن، روی، مس، پتاسیم و برخی از ویتامین های B در کاکائو موجود می باشند که همگی برای سلامتی بدن ضروری هستند.

شکلات داغ ممکن است از بروز اختلالات عملکرد شناختی پیشگیری کند

یک مطالعه جدید نشان می دهد که افراد مسن تر با مشکلات عروقی می توانند با مصرف روزانه دو فنجان شکلات داغ، از عملکرد شناختی خود مراقبت کنند.

این تحقیق در دانشگاه هاروارد و بر روی 60 داوطلب مبتلا به زوال عقل با متوسط سن 73 سال انجام شد.

در این تحقیق، شرکت کنندگان به دو دسته تقسیم شدند. یک گروه در ابتدای آزمایش با اختلال در جریان خون مواجه بودند و گروه دیگر این مشکل را نداشتند. از هر دو گروه خواسته شد که به مدت 30 روز، هر روز 2 فنجان شکلات داغ بنوشند و از مصرف سایر انواع شکلات بپرهیزند.

بعد از اتمام تحقیق، مشخص شد که افرادی که با اختلال در جریان خون مواجه بودند، نوشیدن شکلات داغ باعث بهبود 8.3 درصدی در اختلال جریان خون آنها شده است. از طرفی نمرات آزمون حافظه ی آنها نیز بهتر شده بود.

با این حال افرادی که جریان خون طبیعی داشتند این بهبود را نشان ندادند.

شکلات ممکن است از بروز سکته مغزی جلوگیری کند

دانشمندان معتقدند افرادی که مقدار مناسبی شکلات مصرف می کنند از کاهش خطر سکته مغزی بهره مند می شوند.

محققان در موسسه کارولینسکا سوئد تحقیقی را بر روی 30 هزار مرد 49 تا 75 ساله انجام دادند. بعد از 10 سال از آغاز این تحقیق 1995 نفر از این افراد با اولین سکته مغزی خود مواجه شدند. آمار نشان می داد افرادی که به طور متوسط مقدار مناسبی شکلات مصرف می کردند نسبت به افرادی که اصلا شکلات مصرف نمی کردند، به میزان 17 درصد کمتر با سکته مغزی مواجه شده بودند.

شکلات تلخ (Dark chocolate) بهترین نوع شکلات است

هرچقدر شکلاتی که مصرف می کنید تلخ تر باشد، بهتر است. مصرف یک تکه شکلات تلخ کوچک می تواند باعث آزاد شدن آندورفین شده و سطح سروتونین را افزایش دهد.

در یک مطالعه که بر روی 30 نفر انجام شد، به شرکت کنندگان به مدت 14 روز 40 گرم شکلات داده شد. نتایج نشان داد این افراد که شکلات مصرف کرده بودند میزان کمتری هورمون استرس ترشح کرده بودند و در نتیجه سطح اضطراب پایینتری داشتند.

شکلات برای قلب خوب است

مطالعات اخیری که در کشور سوئد انجام شد نشان داده است که خوردن شکلات تلخ می تواند به میزان قابل توجهی از میزان خطر مرگ و میر ناشی از بیماری های قلبی کم کند.

در یک مطالعه دیگر که در کشور آلمان انجام شد نشان داده شد که مصرف تنها یک عدد شکلات تلخ در روز می تواند موجب کاهش فشار خون شده و خطر حمله قلبی و سکته مغزی را تا 39 درصد کاهش دهد.

این خاصیت شکلات به خاطر وجود فلاونوئید ها و ترکیبات آنتی اکسیدانی در شکلات بوده که باعث افزایش انعطاف پذیری رگها و شریان ها می شوند.

شکلات، دارویی موثر برای بهبود زندگی جنسی

از زمان های باستان این اعتقاد وجود داشته که شکلات می تواند باعث ارتقای قدرت جنسی افراد شود. به عنوان مثال یکی از پادشاه های آزتک برای کامجویی بیشتر از حرمسرای خود، روزانه 50 فنجان شکلات تلخ می نوشیده است.

 دانشمندان مدرن راز این عمل پادشاه آزتک را کشف کرده اند. شکلات حاوی محرک هایی است که می تواند باعث تحریک هورمون های جنسی شوند.

شکلات باعث ترشح اندورفین در مغز می شود. این هورمون ها باعث می شود که شما احساس نشاط بیشتری داشته باشید و همچنین احساس عشق بیشتری داشته باشید.

از طرفی شکلات تلخ حاوی فنیل آلانین است که باعث افزایش میل به رابطه جنسی می شود.

منبع: NetDoctor
شفاجو

مقالات مرتبط

13 نکته برای مبارزه با هوس کردن شیرینی جات

آیا اشتهایی سیری ناپذیر در مقابل خوردن شکر و شیرینی دارید؟ در این مقاله به راهکارهایی جهت مهار این ا...

بشقاب خود را بسازید

درست کردن بشقاب تان یک راه ساده و موثر برای مدیریت سطح قند خون و کاهش وزن است...

10 نوع از بدترین بیماری هایی که سیگار کشیدن باعث ابتلا به آنها می شود

کشیدن سیگار شما را خواهد کشت،اما قبل از آن می تواند شما را به بیماریهای بسیار وحشتناکی مبتلا کند.در...

پوست زیبا و سالم برای زنان بالای 30 سال

سلامت و زیبایی پوست به یکی از دغدغه های زنان بالای 30 سال تبدیل شده است. مرطوب کننده ها، لوازم آرایش...