دیابت و یائسگی


دیابت و یائسگی

 

ممکن است دیابت و یائسگی همزمان به سراغ بدن شما بیایند .در این مقاله روشهای کنترل و انتظارات شما از این بیماریها بررسی می شوند . 

اگر فرد در دوران یائسگی و سالهای پیش روی آن ، دیابت هم داشته باشد ، ممکن است با چالشهای منحصر به فردی ، همراه شود . اما لزوماً شرایط غیر قابل کنترلی نیست . ابتدا بیاموزید که با چه وضعیتی روبرو هستید و سپس راههای مبارزه با آن را مورد توجه قرار دهید . 

 

وضعیت یائسگی و دیابت همزمان

یائسگی به دورانی اتلاق می شود که عادت ماهیانه در خانمها به پایان می رسد و کاملاً متوقف می شود . ممکن است به دلایل گوناگونی ، دیابت هم در این دوران  ظهور کند ، دلایلی از قبیل :

  1. تغییر در میزان قند خون : هورمونهای استروژن و پروژسترون نحوه واکنش سلولهای شما به انسولین را تحت تاثیر قرار می دهند . پس از آغاز یائسگی ، تغییر در سطح هورمونها، میزان قند خون را دچار نوسان می کند . شما متوجه خواهید شد که نوسانات قند خونتان نسبت به گذشته متغیر شده و قابل پیش بینی نیست . اگر این وضعیت از کنترل خارج شود ، احتمال ظهور دیابت و پیچیدگی های آن افزایش می یابد . 
  2. افزایش وزن : برخی زنان در دوران یائسگی و بعد از آن دچار اضافه وزن می شوند. این امر باعث افزایش نیاز به انسولین و نهایتاً داروی دیابت می شود . 
  3. انواع عفونتها : حتی قبل از دوران یائسگی ، قند خون ممکن است بر اثر عفونت مجاری ادرار و یا مهبلی ، بالا برود . بعد از دوران یائسگی ، زمانی که هورمون استروژن کاهش می یابد ، باکتری و مخمر به راحتی در مجاری ادرار و مهبل رشد می کند و خطر بالا رفتن قند خون به شدت افزایش می یابد . 
  4. اختلال در خواب : بعد از یائسگی ، حالتهای گر گرفتن و عرق کردن در طول شب  ممکن است اختلال خواب به همراه داشته باشد . در نتیجه کمبود خواب  باعث نوسانات قند خون می شود . 
  5.  اختلالات جنسی : دیابت به اعصاب منتهی به سلولهای مهبل آسیب می زند . این امر برانگیختگی جنسی و انزال را تحت تاثیر قرار می دهد . خشکی مهبل که از علائم یائسگی است ، ممکن است باعث درد هنگام مقاربت شود . 

 

راههای مبارزه با یائسگی و دیابت همزمان

ممکن است یائسگی باعث تشدید دیابت شود . اما راهکارهایی برای مدیریت دیابت و یائسگی به صورت همزمان وجود دارد:

  • انتخاب شیوه زندگی سالم: زندگی سالم یعنی خوردن غذاهای سالم و ورزش منظم . که این دو برنامه اساسی درمان دیابت شما محسوب می شود . غذاهای سالم و تحرک جسمانی منظم ، باعث می شوند که در دوران یائسگی ، احساس بهتری داشته باشید . 
  • قند خون خود را به طور منظم اندازه بگیرید : بهتر است که در طول روز به طور مرتب قند خون خود را اندازه بگیرید و حتی توصیه می شود گه گاهی هم در طول شب این کار را انجام دهید . علائم و اعداد قند خون خود را یادداشت کنید . که این یادداشت ها به پزشک شما برای برنامه درمانی کمک می کند . 
  • در مورد داروهای دیابت ، با پزشک مشورت کنید : اگر متوسط قند خون شما افزایش یافت ، ممکن است شما دوز داروهای دیابت خود را افزایش دهید و کلاً آنها را تغییر دهید ، خصوصاً اگر دچار افزایش وزن شدید و یا حرکات جسمانی شما کاهش یافته است . به همین ترتیب اگر متوسط قند خون شما پایین آمده ، باید دوز داروهای دیابت را کاهش دهید
  • در مورد داروهای کاهش کلسترول ، با پزشک خود مشورت کنید : اگر دیابت دارید ، شما در معرض خطر جدی بیماریهای قلبی و عروقی قرار دارید . این خطر در دوران یائسگی افزایش می یابد . برای کاهش دادن این خطر غذاهای سالم بخورید و به طور منظم ورزش کنید . ممکن است پزشک داروهای کنترل کلسترول برای شما تجویز کند . 
  • در مورد علائم یائسگی از پزشک خود کمک بگیرید : اگر دچار گر گرفتگی ، خشکی مهبل ، اختلال در مقاربت و یا سایر علائم یائسگی شده اید ، بدانید که درمان آن در دسترس شماست. برای مثال ممکن است پزشک برای مرطوب ماندن مهبل نوعی روان ساز تجویز کند که میزان استروژن و رطوبت مهبل را درمان کند. این امر از نازک شدن و عفونی شدن دیواره مهبل جلوگیری می کند. اگر دچار اضافه وزن شده اید، متخصص تغذیه می تواند برنامه غذایی برای شما تهیه کند . در برخی موارد ، هورمون تراپی برای خانمها تجویز می شود .

 

دیابت و یائسگی یک چالش به اصطلاح دو قلو هستند که با کمک پزشک و سبک زندگی سالم می توانید این دوران را راحت تر طی کنید .

منبع: MayoClinic
شفاجو

مقالات مرتبط

15 مورد از علائم سرطان که خانم ها نباید آنها را نادیده بگیرند

بدن خانم ها دائما در حال تغییر است ولی با این وجود ممکن است برخی تغییراتی که نرمال به نظر می رسند هم...

مشکلات جنسی بانوان

در اینجا نگاهی به برخی از انواع اختلالات جنسی زنان(FSD) میاندازیم...

10 غذایی که می تواند قند خون شما را به طور طبیعی تنظیم کند

اغراق نیست اگر بگوییم که داشتن تعادل در قند خون برای انسان یک امر حیاتی است. داشتن قند خون بالا به...

حقایقی درباره اعتیاد به شکر - قسمت اول

امروزه نوعی رژیم غذایی با نام سم زدایی بدن از قند وجود دارد که بسیار مرسوم شده